הרבי מליובאוויטש גייס את המהר"ל מפארג להצלת הגאון רבי יצחק הוטנר

כך ניצל הרב הוטנר מחטיפת המטוס? איך גוייס המהר"ל מפארג למבצע ההצלה של הרב הוטנר? הרבי מליובאוויטש מזכיר את דברי תורתו של הרב הוטנר בתוך ההתוועדות עם החסידים, החברותא של האדמו"ר מליובאוויטש. התכתבויות בנושאי קבלה וחסידות עמוקים.

 • הרבו רחמים: אם לששה ילדים במצק קריטי

  תוכן מקודם

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

 • כשלבן שלך יהיה טוב, לך תהיה נחת: הרישום בישיבה שמשנה חיים בעיצומו!

  תוכן מקודם

 • הרשמו חינם לכנס שיעשה לכפ סדר בעולם ההשקעות

  תוכן מקודם

אתר חדשות JDN שופך לראשונה אור על מסכת הקשרים הבלתי שגרתית בין מרן הגאון הגדול רבי יצחק הוטנר זצ"ל לבין כ"ק מרן הגה"ק מליובאוויטש זי"ע במלאות ארבעים שנה לפטירת רבי יצחק הוטנר. מיוחד ומרתק

מאת הרב שבתי ויינטראוב יו"ר מכון באהלי צדיקים

הגאון האדיר הרב יצחק הוטנר זצ"ל בעמח"ס 'פחד יצחק', שימש כראש ישיבת 'רבינו חיים ברלין' בברוקלין, וחבר מועצת גדולי התורה של ארה"ב.

רבי יצחק הוטנר זצ"ל  נולד בוורשה שבפולין בחודש אדר ה'תרס"ו, ונפטר בדיוק לפני ארבעים שנה  בתאריך כ' כסלו ה'תשמ"א. בנעוריו התחנך בישיבת סלבודקא בליטא ולאחר מכן  עלה לארץ ישראל בסניף הישיבה בעיה"ק חברון. חודשים ספורים לפני מאורעות  תרפ"ט חזר הגר"י הוטנר זצ"ל  לפולין. הגאון הליטאי ומרן האדמו"ר מליובאוויטש נפגשו לראשונה בברלין שם נרקמה ידידות רבת שנים שכללה חברותא בסודות התורה, התכתבות ענפה בסוגיות תלמודיות ובתורת המהר"ל, פגישות שארכו שעות רבות, ופעולות רוחניות ושממיות של האדמו"ר מליובאוויטש להצלת הגאון זצ"ל בעת שהמטוס בו נסע נחטף.

העיתונות מדווחת על שחרורו של הרב הוטנר זצ"ל

האדמו"ר מליובאוויש מגייס את המהר"ל להצלת הרב הוטנר

ה' אלול תש"ל. תחילת זמן 'אלול' בישיבות. את אווירת ה'שטייגען' קוטעת שמועה ולפיה מטוס ובו יהודים חרדיים נחטף. הדיווחים בכלי התקשורת הכלליים הם לאקוניים, אך בהיכלי התורה מתפשטת השמועה. הגאון האדיר הרב יצחק הוטנר אשתו, בתו היחידה וחתנו הגאון רבי יונתן דיוויד היו על המטוס שנחטף.

לימים תוכר החטיפה בשם 'חטיפת המטוסים לשדה דוסון'. מדובר היה בסדרה של חטיפות מטוסים שבוצעו במהלך אותו חודש על ידי ארגון שנודע בשם החזית העממית לשחרור פלסטין. החוטפים השתלטו על תא הטייס והודיעו "מדבר הקברניט החדש שלכם. הטיסה נחטפה על ידי החזית העממית לשחרור פלסטין".

תוכניתם של החוטפים הייתה לחטוף שלושה מטוסים שהיו מיועדים להגיע לניו יורק. מתוכם הם הצליחו לחטוף שניים. המטוסים החטופים הונחתו בשדה התעופה זרקא, הידוע גם כשדה דוסון, מסלול המראה מדברי מבודד בירדן ששימש בעבר כבסיס חיל האוויר המלכותי הבריטי. הניסיון לחטוף גם את טיסת אל על 219 מאמסטרדם סוכל: אחד החוטפים, פטריק ארגואלו נורה על ידי המאבטחים, ושותפתו ליילה ח'אלד נעצרה והועברה לידי הרשויות הבריטיות בלונדון. שני חוטפים שנמנע מהם לעלות לטיסת אל על חטפו במקום זאת בואינג 747, העבירו את המטוס הגדול לביירות, ואז לקהיר במקום לשדה הירדני הקטן. במשך שנים נודע האירוע כ"יום השחור של התעופה".
מטוס חמישי, מבחריין, נחטף מספר ימים לאחר מכן על ידי אוהד החזית העממית והובא גם הוא לשדה דוסון במטרה ללחוץ על הממשלה הבריטית לשחרר את ח'אלד.

אנשי החזית העממית הפרידו את אנשי הצוות והנוסעים אזרחי ארצות הברית, ישראל, גרמניה ושווייץ והחזיקו אותם בשבי, בעוד ששאר החטופים הועברו לעמאן. רוב החטופים שוחררו, אך 56 הושארו כבני ערובה, ביניהם הישראלים ונוסעים שזוהו כיהודים. כאות לרצינות כוונותיהם פוצצו אנשי החזית העממית את המטוסים הריקים אל מול התקשורת העולמית.

במקביל לפעולות השונות, בהיכלי התורה נאמרו מדי יום פרקי תהילים, בשטיבלאך היו משמרות תהילים לאורך כל שעות היממה שעות לימוד רבות הוקדשו לשחרור החטופים היהודיים ובראשם משפחת הוטנר. כל הפעולות נעשו בזהירות רבה, מחשש שהחוטפים ישמעו על ה'אוצר' היהודי היקר שבידיהם {הגאון רבי יצחק הוטנר] ויעלו את מחיר שחרורו.

בשיחת קודש מיוחדת שמיימית שנשא מרן האדמו"ר מליובאוויטש, בעת התוועדות שבת פרשת תבוא, ח"י אלול ה'תש"ל, הרבי מליובאוויאטש מתייחס לראשונה בפני קהל אלפים  לחטיפתו של הרב  הוטנר ובני משפחתו  ומבטיח שיהיה נס למעלה מדרך הטבע.

האדמו"ר מליובאוויטש הזכיר  שביום ח"י אלול  הוא יום הסתלקותו של המהר"ל מפראג.

ואז הוסיף משפט מדהים אודות החטיפה שהסעירה את העולם כולו:  "בוודאי המהר"ל מפארג  פועל בשמיים שמי שיש לו 'קאך' [התלהבות] מיוחדת בתורת המהר"ל מפראג, תעמוד לו הזכות להינצל, ויהיה לו נס, נס גלוי, נס למעלה מדרך הטבע".

הדברים פורסמו מיד בכל העולם והשרו ביטחון רב שאכן מרן הרב יצחק הוטנר וכל הנוסעים יצאו בשלום מהחטיפה. ההתרגשות מדבריו של האדמו"ר מליובאוויטש בכל היכלי התורה והישיבות על ההבטחה הברורה של הרבי שיתרחש נס למעלה מדרך הטבע, תוך שהוא מציין שהמהר"ל פועל בשמיים להגן על שעוסק בתורתו בהתלהבות מיוחדת. ואכן בדיוק שבוע לאחר דבריו של מרן האדמו"ר מליובאוויש בכ"ה אלול שוחררו בני הערובה ובתוכם הרב הוטנר ובני משפחתו בריאים ושלמים.

 

"גדול זכות הרבים וברבים היו עמדו"

לאחר ששוחררו הניצולים, כתב האדמו"ר מליובאוויטש אגרת נדירה ובו כותב כי ההצלה הייתה בגלל זכות הרבים.


ב"ה. ימי הסליחות, ה'תש"ל

ברוקלין, נ.י.

הרה"ג הוו"ח אי"א נו"נ מלאכתו מלאכת שמים כו' כו'

מוה"ר יצחק שי'

שלום וברכה!

לתשובתו הרמתה – ישיבה דד' אמות של הלכה – ולהתל' עם ביתו שי', ויהי רצון שיקוים בזה הודו לה' גו', ולדידן דמברכין גם על נסיעה באוירון על גבי הים – הרי כל ד' הענינים היו בזה,

לקראת השנה החדשה, הבאה עלינו ועל כל ישראל לטובה ולברכה, הנני בזה להביע ברכתי, לכבוד תורתו ולכל אשר לו, ברכת כתיבה וחתימה טובה לשנה טובה ומתוקה בגשמיות וברוחניות.

בכבוד ובברכה,

זה עתה הגיעני המכתב ותשואות חן – אבל גדול זכות הרבים ו"ברבים היו עמדו".

ומענין המאורע (ובנוגע ל"בכן" ולמעשה):

אמרו חז"ל (ב"ר פ"ל, ח) דישנם מאורעות אשר לאחריהם "ראה עולם חדש". ומדכליל (שם) נח עם השאר ועד לאיוב – מסתבר לומר דאינו לצדיקים אלא דגם נח עצמו היה חדש ולמעליותא (ע"ד דאיוב) ואיוב ראה את העולם – עולם חדש (ע"ד דנח).

ואף שצ"ל מאורע גדול כהנ"ל, שלכן אמרו שם שרק חמשה הן (ובזה מובן שבנוגע לאיוב אינו מביא קראי דתחלת הספר המפורטים, כ"אישפוך לארץ גו', דרק זהו מעשה נסים (חולין מג, א ובתוד"ה יפלח)) – הרי בכו"כ ענינים מצינו א' מששים בהם (ובפעולתם).

וכיון שבנדון דידן השתתפות רבים היתה בזה – הרי זה לכאורה מעורר הסברא דהחידוש יהיה בנוגע לאמירה לרבים כו' – וכפי הנדבר בזה בעת פגישתנו האחרונה.

ולהעיר דגם יומא קא גרים כי בראש השנה מתחדש כל העולם (גדול וקטן) כולו (ודברים נפלאים בזה באגה"ק לאדמו"ר הזקן סי"ד).


 

החברותא של הרבי מליובאוויטש

עם בואו של הרבי הריי"ץ בארצות-הברית הלך והתרחב הקשר שבין הגאון הרב הוטנר זצוק"ל לבין הרבי הריי"צ נ"ע, והוא הואיל לבקש מהרבי שיסדרו עבורו שאחד החסידים המשכילים בתורת החסידות, ילמד איתו שיעורים בתורת חסידות חב"ד בעיון. לאחר שלמד עם אחדים מגדולי החסידים, הם הרגישו שאין הם מספיקים לעומת גדלותו הענקית  של רבי יצחק זצ"ל, ואז ביקש הריי"צ מחתנו הרבי מליובאוויטש  הרבי  שילמד עם הרב הוטנר.

הרב הוטנר החל לבוא בכל ליל שישי (וכנראה לפעמים היה זה בשבת ביום) מביתו שבשכונת בראנזוויל לביתו של הרבי מליובאוויטש בקראון הייטס, ולמד עימו שיעור קבוע בחסידות.

"תודה על הספרים, ששימשו אותי בהכנת דבריי להתוועדות"

מכתב בלתי שיגרתי ונדיר כותב הרבי להרב הוטנר שהספרים שהוציא לאור שימשו אותו לדבריו בעת ההתוועדות עם החסידים. המכתב מתאריך ט"ו כסלו תשל"א "מאשר הנני קבלת הספרים קונטרס השבת ופחד יצחק – בת"ח – כולל גם הזריזות שבדבר.. ובפרט שהיה זה אצלי ולדברי בהזדמנויות אחדות – דבר בעתו..".  כוונת הרבי במכתב היה בשיחה שהרבי אמר בערב ראש השנה תש"ל, לאחר נס ההצלה של הרב הוטנר, כשהזכיר בהתוועדות מדברי הרב הוטנר.

מכתב הרב הוטנר זצ"ל לרבי מליובאוויטש זצ"ל

 

נעקרו שיניו מפני הצומות

מספר הגאון הרב נחום זוין מרבני חיפה ונכדו של הגאון רבי שלמה יוסף זוין זצ"ל: באחד מביקוריי אצל הרב הוטנר  הוא שאל אותי: "האם שמת לב שלרבי מליובאוויטש אין שיניים? אולי אתה יודע למה זה?" עניתי שאינני יודע, אולי זה קשור לגילו המבוגר. והרב הוטנר אמר לי בהתרגשות: "לא, הוא עקר לעצמו את השיניים, על ידי התעניות והסיגופים שעשה בפריז". (באדיבות מכון באהלי צדיקים והספר בסוד שיח הקשרים של מרן האדמו"ר מליובאוויטש עם מאות גדולי ישראל.)

מכתב הרב הוטנר זצ"ל עם תשובת הרבי זצ"ל בצידו

2 תגובות

היום זה היארצייט בליובאוויטש או של בעל פחד יצחק?

היום היה יארצייט של הרב הוטנר

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן