התרגשות באוסטרהא: הדלקת נר ראשון של חנוכה בבית הכנסת המשופץ של המהרש"א

התרגשות רבה בהיכל העתיק בהשתתפות עשרות יהודים מהעיר ומהסביבה • בהדלקת הנר כובד יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים – גדר אבות', הרב ישראל מאיר גבאי שליט"א • המעמד צוין גם לזכרו הבלתי-נשכח של ראש הקהילה מר גרישא הרשינוב ז"ל שנפטר לאחרונה לאחר סיבוך מנגיף הקורונה

 • "ילד החלאקה שהיה על הכתפיים ניצל, האב נפטר"

  תוכן מקודם

 • "עזרו לנו להציל את מוישי" משפחת סלומון מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

 • התקווה שהתבררה כטעות :"אמרתי לילדות: אבא בסדר, הוא ניצל "

  תוכן מקודם

 • 'דקות לפני השקיעה' כך נודע לליבי (25) שבעלה נהרג במירון

  תוכן מקודם

התרגשות רבה במעמד הדלקת נר ראשון של חנוכה בבית מדרשו העתיק של הגה"ק המהרש"א זי"ע באוסטרהא על עמוד האבן הוותיק שהתגלה בקרקעית ההיכל

נר ראשון של חנוכה תשפ"א, אוסטרהא. הפעם, זה אמנם כבר נעשה בפעם השניה, לאחר שאשתקד נר ראשון של חנוכה תש"פ, לראשונה מזה שמונה עשורים, מאז גורשו אלפי היהודים מבתיהם בעיר הקדושה 'אוסטרהא' ורבים מהם נהרגו על קידוש השם בימי הזעם, התקיים מעמד מרגש ורב הוד של הדלקת נרות חנוכה, בהיכל בית הכנסת העתיק של הגה"ק המהרש"א זי"ע, העומד בלב העיירה מעל חמש מאות שנה ונשמר במתכונתו המקורית עד ימינו.

היה זה לאחר שראש הקהילה היהודית המנוח, מר גרישא הרשינוב ז"ל, שהשקיע בשנים האחרונות דמים תרתי משמע בשיפוצו ושימורו של בית הכנסת, נענה לבקשת יהודי העיירה שנותרו לפליטה באוסטרהא וביקשו לזכות גם הם במעמד הדלקת נר חנוכה בפרהסיא לפרסומי ניסא בעוז ובגאון במקום מקודש זה, מקום בו התפלל הגה"ק המהרש"א זי"ע וחיבר את פירושו הנודע על התלמוד, המאיר עד היום את הגמרא באור יקרות מבית מדרשו ומדשן ביתו.

גם השנה התקיים המעמד הנרגש בהיכל בית הכנסת העתיק, בהשתתפות עשרות יהודים מהעיר והסביבה, שהגיעו להאיר את החשכה היהודית בעיר אוסטרהא האוקראינית. המעמד צוין גם לזכרו הבלתי-נשכח של ראש הקהילה מר גרישא הרשינוב ז"ל שנפטר בשבועות האחרונים לאחר סיבוך מנגיף הקורונה, ולמגינת לב כל ידידיו ומכריו נגדע פתיל חייו בדמי ימיו ובשיא פריחתו.

בהדלקת הנר הראשון של חנוכה, כובד יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים – גדר אבות',  הרב ישראל מאיר גבאי. השנה היתה התרגשות גדולה בקרב הנוכחים, לנוכח הצבת המנורה על עמוד אבן ישן-נושן שנמצא במעבה קרקעית האדמה של בית הכנסת המקודש, שם מתבצעות בשנים האחרונות עבודות שיפוץ וחידוש פני ההיכל.

תמונות ישנות הנמצאות בארכיון הקהילה היהודית באוסטרהא, גילו למרבה ההפתעה כי על עמוד אבן זה היו מדליקים בני הקהילה את נרות החנוכה מדי שנה ברוב עם הדרת מלך, אך בצוק העתים עם חורבנה של הקהילה היהודית באוסטרהא בימי המלחמה, נעצרו החיים הקהילתיים והעמוד כמו חפצי קודש אחרים, הוטמנו במעבה האדמה וממש לאחרונה זכו להתגלות לראשונה.

יו"ר האגודה הרב ישראל מאיר גבאי: "היה זה מעמד מרגש מאד עבורי ובשביל כל היהודים שנכחו במקום הקדוש הזה. זכתה אגודתנו 'אהלי צדיקים – גדר אבות' ליטול חלק בעבודות השיפוצים הנרחבים הנעשים בהאי אתרא קדישא בשנים האחרונות, במטרה עליונה לשמר את המבנה העתיק שנחשב לנכס עצום לעם היהודי, מזכרת נצח מהחיים היהודיים התורניים שפיכו בעוז באוסטרהא. אני משגר בזאת ברכות לבני משפחתו של ידידי (להבחל"ח) מר גרישא הרשינוב ז"ל ראש הקהילה היהודית באוסטרהא, על נכונותם הרבה להמשיך עם פועליהם המבורכים לשימורו של בית הכנסת והחייאת הקהילה היהודית בעיר, בתקווה לברך על המוגמר בקרוב ממש בהשלמתו של השיפוץ הכללי ברוב פאר והדר".

 

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן