כך עולה מנתוני מחקר שערכה חברת פארטו אסטרטגיות * ב-2011 אף נרשמו שיעורי שינוי גבוהים יותר במחירי הדיור בדרום מאשר במרכז - אף שהאיום הביטחוני אינו פוסק

האם העובדה שהדרום מופגז לסירוגין זה שש שנים ברציפות, יש לה השפעה על מחירי הדירות – לפי מחקר שערכה חברת פארטו אסטרטגיות, מתברר שהטילים לא ממש משפיעות על הציבור בישראל, אלא להיפך, מחירי הדירות בערי דרום נמצאים כל העת במגמת עליה.

קרא עוד:

[postim]

"מאז סוף שנת 2008, עם סיום מבצע 'עופרת יצוקה', גם באר שבע נמצאת תחת איום ביטחוני המתבטא בירי גראדים לעבר העיר ובפגיעה בחיי אדם ובמבנים. למרות זאת, בעת בחינת נתוני הנדל"ן בעיר אנו מוצאים כי לא רק שלא נצפית האטה בשוק הנדל"ן, אלא יש האצה בשוק, הן בכמות הדירות החדשות בעיר והן בעליית מחירי הדירות", אומרת שלומית נרדיה, מנכ"לית פארטו אסטרטגיות בראיון שפורסם ב'גלובס'.

הערכה הרווחת בשוק הנדל"ן הוא שההבטחה לפריחה כלכלית בעקבות הקמת עיר הבה"דים ומעבר צה"ל לנגב, משמעותית בהרבה מטילים שנוחתים פה ושם על בירת הנגב. לפי הנתונים, שיעור העלייה במחיר הדיור בערי הדרום בין 2009 ל-2010 היה גבוה יותר משיעור העלייה שבין 2008 ל-2009. ב-2011 אף נרשמו שיעורי שינוי גבוהים יותר במחירי הדיור בדרום מאשר במרכז, אף שהאיום הביטחוני אינו פוסק.

כך למשל, בבאר שבע עלו מחירי הדירות הממוצעות (4 חדרים, על פי סקירת השמאי הממשלתי) ב-6% בין 2008 ל-2009, ב-20% בין 2009 ל-2010 וב-16% בין 2010 ל-2011. נתונים חלקיים באשר ל-2012 מעידים על המשך מגמת עלייה גם בשנה זו. גם בערים אחרות בטווח טילים, כמו אשקלון ואשדוד, נרשמה מגמה דומה.

המחקר בדק גם שיווקי מינהל מקרקעי ישראל בעיר הדרומית. גם נתונים אלו מעידים על עלייה כאשר דווקא בשנת 2009, שבה החל המצב הביטחוני בבאר שבע להתערער, חלה עלייה בשיעור יחידות הדיור ששווקו מבין יחידות הדיור שהוצאו לשיווק, זאת בעוד שבשנים הקודמות לה, מדד זה היה נמוך בבאר שבע בהשוואה לנתונים הכלל-ארציים.

"הגדרת הנגב כאזור עדיפות וגיבוש תוכנית אסטרטגית לעיר יצרו מיקוד של הממשלה בעיר כמטרופולין הדרום, אשר מספק שירותים לכלל ישובי הלוויין", מסכמים עורכי המחקר, "כתוצאה מכך הממשלה מסייעת בהקמת פארק היי-טק בעיר, מסבסדת דיור לסטודנטים, מסייעת בפיתוח מרכזי מצוינות בחינוך ועוד. תהליכים אלה יוצרים אמון בקרב תושבים ומשקיעים ותורמים לעלייה במחירי הדיור, למרות האיום הביטחוני שאינו פוסק".

מקור: פתרונט – הכל על נדל"ן לציבור החרדי