עצרת במלאות השבעה לפטירת הרה"צ רבי בנימין הכהן זצ"ל 

ככלות השבעה לפטירת החסיד העניו בנן של קדושים אשר זכה להעמיד תלמידים הרבה במשך שנים רבות במסירות רבה הרה"צ רבי בנימין הכהן זצ"ל חתנו של הגאון רבי רחמים חי חויתה הכהן זצוק"ל ראב"ד ג'רבה ורב מושב ברכיה. התאסף ציבור רחב מבני המושב באוהל ענק פתוח שהוקם מול ביתו ברחבת בית הכנסת - מפאת העליה בתחלואה העבירו בשידור חי את דברי הרבנים בעצרת לכל התושבים ששהו בביתם והשתתפו בעצרת.
 • "הן בכו מכאבי בטן, אני בכיתי כי לא היתה להן אמא"

  תוכן מקודם

 • שטר בין דין: אילו רבנים הצטרפו יחד לחתום ולמה?

  תוכן מקודם

 • בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

 • מחריד: ההודעה שגרמה לצוות הפגיה לפרוץ בבכי.

  תוכן מקודם

לאחר תפילת מנחה והלימוד בספר "בית מנוחה" כנהוג אצל העדה התוניסאית, פתח את דבר העצרת בנו הרה"ג ר' חננאל הכהן ראש מוסדות "חוכמת רחמים" שתיאר את מסירותו לתורה ולמצוות וסיפר שרק לאחרונה כששמע על סגירת בתי הכנסת ביקש בדחיפות שיביא לא אוטובוס ליד ביתו, וחשב שהתכווין לקחת אנשים להילולא של ימיו הגה"ק זצוק"ל ואמר לו שאנו אחרי ההילולא, ופקד עליו שוב, תביא!! ואז שאל שוב מדוע, וענה לו אם הממשלה מאשרת לנסוע באוטובוס 30 איש אז בבקשה אני רוצה שיעשו כל התפילות באוטובוס!! כמה כאב לו הענין של סגירת התלמודי תורה ובתי כנסיות..

מיד אחריו נשא דברים חוצבי להבות שעוררו את ליבות השומעים הרה"ג ר' שמעון ברוק מרבני 'בלארוס' ויו"ר ארגון "מנורה" שהיה ידיד המשפחה כיובל שנים.

את דבריו פתח כשסיפר שבהיותו בחור בישיבה בשנת תשל"ה נכנסתי למרן הגרא"מ שך זצ"ל וסיפר לו שיש לו שבת חופשית פעם בחודש, מה עליו לעשות בשבת זו? ואמר לו, "תבקש מהפעילים "יד לאחים" אז שיקחו אותך למושב "ברכיה" בדרום ותגור אצל הצדיק הנסתר רבי בנימין כהן זצ"ל כי הבית שלו זה בני ברק של הדרום" כך אמר לי אז מרן זצ"ל.

ואכן כך עשיתי ואז הגעתי לראשונה לבית הגדול והקדוש הזה וזכיתי לאכול על שולחנו ומאז ועד היום 46 שנה שליבי ונפשי קשורים לבית ולמושב הזה ומי שראה אותי שקיבלתי את הבשורה המרה על פטירתו, זה היה נראה כאילו זה היה פטירת של אבא! אני זוכר עד עתה את הדבר תורה שאמר על השולחן וזה היה פר' חוקת וציטט מהזוהר הק' כי התורה מתקיימת רק על מי שממית עצמו עליה, לקיום התורה צריך מסירות נפש, כך זעק.

הצדיק אבד, אוי מה היה לנו כי חטאנו, כל השנים שהיה כאן, הוא הודה, הוא זיוה הוא הדרה וכעת יציאת הצדיק עושה רושם, מי יגן כעת על מושב ברכיה?

ביתו של הרב זצ"ל היה בית ועד לחכמים כמו המגידים המפורסמים הצדיקים רבי שלום שבדרון זצ"ל, רב שבתי יודלביץ זצ"ל, רב אברהם רביץ ז"ל ועוד רבנים ועשרות בחורי ישיבות שהגיעו לכאן והתארחו בביתו מטעם חבר הפעילים יד לאחים כדי לפעול להרבות יהדות ולדאוג לרישום למוסדות חינוך תורני לילדים ולנוער.

היה עניו וחסיד, היה סמל ודוגמא חיה, פסיעה אחר פסיעה של אבותיו הק' וחמיו ראב"ד ג'רבה במסירות לעבודת ה' תפילות ולימוד התורה בלי שום הפרעה, לא שינה כקוצו של י' מדרך התורה והמצוות ובמסורת המפוארה של יהדות תוניס, אני זוכר כמה היה שמח שבנו מחמדו רבי חיים זצ"ל התקבל לישיבת 'תפרח', ואמר אני שמח כל כך בפריחת מוסדות התורה של בני "חוכמת רחמים" אך גם כאב לא מאוד ואפילו צם מס' פעמים בשנה על כך במושב ברכיה עדיין לא "כל בנייך לימודי ה'" כאב לו בפירצות בחומת השבת והקדושה.

רבי בנימין היית כל ימיך שליח ציבור כאן, כעת אנו מבקשים ממך תמשיך להיות שליח ציבור, תחזיק חזק בכסא הכבוד, אתה יודע כמה צרות יש בעם ישראל תעורר רחמי שמים תבקש תתחנן מהקב"ה שתיפסק המגפה הנוראה ושלא יהיו יותר אנשים חולים, ושהחולים יבריאו ויהיה לנו סייעתא דשמיא להמשיך בדרכך במסירות נפש, בדרך התורה וההלכה ביראת שמים בלי פשרות כפי שנהגת תמיד, אתה כמו כהן גדול בעבודתו בקודש הקודשים ושישלח לנו את משיח צדקנו ויבנה את בית מקדשנו במהרה ויגן על כל המשפחה וכל עם ישראל.

אחריו נשאו עוד שורה של רבנים שציינו את גודל האבדה הגדולה, יצויין כי בימי השבועה פקדו את אוהל המשפחה קהל רב ובהם רבנים ואישי ציבור מכל רחבי הארץ בין הבאים טרח והגיע הגאון הגדול רבי מאיר מאזוז שליט"א ראש ישיבת "כסא רחמים" ומנהיגם של יהודי ג'רבה.

הרב שמעון ברוק בהספד חוצב להבות במושב ברכיה שבדרום

כתבות קשורות

תגובה אחת

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן Hide picture