הזמנתם אולם לאירוע וביטלתם בגלל הקורונה? תקבלו את הכסף בחזרה

בג"צ החליט שלא להתערב היום בחוק 'החזר המקדמות', ובעלי האולם יחויבו מעתה להחזיר את מלא סכום המקדמה למזמיני האירוע, אם הוא בוטל בעקבות הגבלות הקורונה
 • ה' לא חייב לי כלום

  תוכן מקודם

 • האלמנה הטרייה חושפת את מצבה הכלכלי הקשה

  תוכן מקודם

 • "אבא עזב אותי בגיל 4" ניכור הורי או נטישה?

  תוכן מקודם

 • ודאי כל התורמים יזכו למידה כנגד מידה שצאצאיהם יהיו בריאים בנפשם

  תוכן מקודם

זוגות רבים שנמצאים בשלבי תכנון החתונה בשנה האחרונה, נאלצים להתמודד עם שאלה בלתי אפשרית: האם יזמינו אולם אירועים וישלמו מקדמה, ויסתכנו בהפסד כספי במידה והממשלה תחליט להחמיר את ההגבלות ולכפות עליהם את ביטול האירוע.

בהחלטה שהתקבלה היום (ראשון) על ידי בג"ץ בדיון שניהל שופט העליון נועם סולברג הוחלט כי בית המשפט לא ייקח צד בחוק 'החזר המקדמות' שחוקק לפני כשנה, ב-24 לדצמבר. נגד חוק זה עתרו מנהלי התאחדות האולמות. סולברג אמר כי "אמנם מגפת הקורונה יצרה קשיים כלכליים עבור בעלי אולמות האירועים, אך לא נמצא שהחוק פוגע בזכות חוקתית, ועל כן אין להתערב בו".

כתוצאה מכך התאחדות בעלי האולמות הסירה את עתירתה כנגד החקיקה, לאחר שסוכם כי במידה ובעלי האולם יגיעו לסיכום כתוב ומפורש עם בעלי האירוע – האולמות לא יידרשו להחזיר את כספי המקדמות. יודגש כי הדבר חל רק על אירועים שנקבעו לתאריכים החל מ-12 במרץ אשתקד, אז בוטלו האירועים במסגרת הגבלות הקורונה.

בתגובה להחלטה זו אמר אבירם אלון, מנכ"ל התאחדות בעלי האולמות כי "בג"ץ הבהיר שהחוק לא יחול במקרים של הסכמות מאוחרות מתחילת משבר הקורונה. בעלי אולמות האירועים הם בין הנפגעים הקשים והמשמעותיים ביותר כתוצאה ממשבר הקורונה ובעקבות הפסקת הפעילות המלאה, הקושי להתאושש כלכלית, והנזק התדמיתי והתחרותי שהשפיע באופן ישיר ועקיף על תעסוקת מאות אלפי עובדים וספקים".

כאמור, בתאריך 24 בדצמבר חוקק חוק החזרה מקדמה. על פי החוק, אם בעקבות הקורונה בוטל האירוע, על שני הצדדים להגיע ביניהם לסיכום על מועד חילופי, בתוך חמישה חודשים או מזמן שהחוק הכנס לתוקף (הראשון בינואר 2020) – המאוחר מביניהם.

במידה והמזמין מעוניין לבטל לגמרי או שלא הגיעו הצדדים להסכמה על תאריך חדש, מחויב בעל האולם להחזיר בתוך חודש את מלוא סכום המקדמה, מיום פניית בעל האירוע בכתב. למעט דמי ביטול (3,000 ש"ח או 5% ממחיר האירוע) – לא יוכל בעל האירוע להימנע מלהשיב את מלוא סכום המקדמה. היה ולא השיב בעל האירוע – יחויב בבית המשפט בסכום גבוה יותר שיכול במקרים מסוימים להגיע ל-10 אלף ש"ח, אף אם לבעל האירוע לא נגרם נזק של ממש.

בעלי האולמות עתרו נגד חוק זה, וטענו כי על פי החוק מוטלת עליהם אחריות מלאה על הביטול, ובהשלכה – הוצאות כלכליות כבדות בזמן משבר כללי של המשק בישראל. כאמור, בג"ץ הותיר את החוק על כנו.

 

כתבות קשורות

אַהֲרֹן כַּהֲנָא קַדִּישָׁא • הילולת הרה"ק מהר"א מבעזלא זיע"א
אתרא קדישא מירון: שבת התאחדות לקהל חסידי אשלג
יִזְכּוֹר אַהֲבָתָם • הילולת כ"ק האדמו"ר מסאדיגורה זצ"ל
וְרוּחַ נָכוֹן חַדֵּשׁ בְּקִרְבִּי: מרן הגר"ד לנדו הגיע לקעמפ של הישיבה ושורר ניגוני רגש • צפו
מעמד כבוד התורה בישיבה קטנה ברסלב בית שמש בראשות הגרי"מ שכטר
הנשיא וראש הממשלה פתחו את מבצע החיסון השלישי; בנט המציא מצווה
התרסקות המטוס והתאונה המפחידה • עשרת הסרטונים הנצפים של השבוע
משרד ההגנה הבריטי: ספינה בבעלות ישראלית הותקפה מול עומאן
מסמך אמריקני שדלף: "וריאנט דלתא מדבק כמו אבעבועות רוח"
מחדל הקורונה: עלייה משמעותית נוספת במספר החולים במצב קשה
העורבים ניקרו את האוח הצעיר; כך הוא הוחזר לחיק הטבע • צפו
לִבָּאִי בְּאוֹרַיְתָא • סיום מסכת פסחים בחצר הקודש סקאליע

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן