מה עושה מדינה המעוניינת להיפטר ממאות אלפי בתים שעומדים ריקים מאז התפוצצות בועת הנדל"ן?מעניקה תעודת תושב לכל אזרח זר שירכוש נדל"ן במינימום 160 אלף יורו

למרות המשבר הכלכלי והצהרות חוזרות ונשנות של הממשל השמרני בספרד שהיא לא יכולה לספוג הגירה נוספת לשטחה, מסתמן שהיא לא מתכוונת להציב מכשולים בפני זרים עם כמות מספקת של מצלצלים בכיסם.

קרא עוד:

[postim]

הממשלה מקדמת בימים אלה שינוי בחקיקה שיאפשר מתן תושבות קבע לאזרחים זרים שירכשו נדל"ן בספרד ב־160 אלף יורו לפחות. הרעיון ברור: להיפטר מהכמות האדירה של הבניינים והדירות שעומדים ריקים כבר שנים בתוך ערי רפאים ומשוועים לקונים, כך פורסם ב'כלכליטס'.

מאז התפוצצות בועת הנדל"ן בספרד ב־2008 הצטברו יותר מ־700 אלף בתים כאלה ברחבי המדינה. מאחר שהביקוש בשוק המקומי קפוא, לנוכח המשבר הכלכלי המחריף שמקשה על הספרדים להשיג אשראי, הממשלה הבינה שהדרך היחידה להוציא את הבתים האלה מהשוק היא לעודד זרים לרכוש אותם.

שר המסחר, גרסיה־לגאס אמר כי יש ביקוש אדיר מצד זרים לסקטור הנדל"ן בספרד, מפני ששוק הדיור שלה נמצא במצב "מאוד אטרקטיבי" לנוכח ירידת המחירים הדרמטית מאז התפוצצות הבועה.

לדבריו, רף המינימום שנקבע הוא גבוה יחסית, כדי למנוע מצב של "הצפה בבקשות לקבלת תעודות תושבות". השר הדגיש כי רוכשי הנדל"ן אמנם יקבלו תעודת תושב, אך לא יהיו זכאים לאישור עבודה או לשירותי חינוך ובריאות. התעודה גם לא תאפשר מגורים בספרד לזמן בלתי מוגבל, אך בהחלט ארוך יותר מ־90 הימים שמקבלים כיום אזרחים זרים שמבקשים ויזה.

החוק הספרדי כבר מאפשר כיום מתן תושבות לזרים בעלי הכנסות "מספקות" (יותר מ־2,100 יורו בחודש) שרוצים לגור בספרד בלי לעבוד. התוכנית החדשה תגדיר רכישה של בית כתנאי מספק להגשת בקשה לתושבות, וככל הנראה לא תדרוש מהמבקשים לחיות בשטחה לפחות שישה חודשים בשנה, כפי שנדרשים כיום תושבים חוקיים כדי לא לאבד את האשרה.

לשכת עורכי הדין הספרדית התריעה בפני הממשלה כי יש לבדוק היטב את המקור שממנו מגיע הכסף לרכישת הדירות, כדי שהתוכנית החדשה לא תהפוך את ספרד בסופו של דבר ליעד פופולרי להלבנת כספים.

נתונים שפרסם שלשום הבנק המרכזי רק מדגישים את מצבו העגום של שוק הנדל"ן הספרדי – שיעור ההלוואות הרעילות מסך ההלוואות שהעניקו הבנקים הספרדיים עלה בספטמבר לשיא של 10.7%. גוש היורו הסכים להעניק לספרד עד 100 מיליארד יורו כדי לסייע לבנקים הכורעים תחת נטל החובות הרעילים הללו. הממשלה גם מתכננת להתמודד עם הבעיה על ידי הקמת "בנק רע" שירכוש מהבנקים המסחריים נכסים רעילים בהנחה.

מקור: פתרונט – הכל על נדל"ן לציבור החרדי