נשיא חדש בבית הלבן – ממשל ביידן יחדש את הסיוע לאונר

צילום: הבית הלבן

נשיא חדש בבית הלבן – ממשל ביידן יחדש את הסיוע לאונר"א

אחרי שממשל טראמפ ביטל חלק ניכר מהסיוע שהועבר לפלסטינים - הנשיא ביידן ממשיך בשינוי המדיניות כלפי העולם הערבי וצפוי לחשוף חבילת סיוע משמעותית לפלסטינים ואף להגדיל אותה יותר ממה שהיה בטרם ביטל הממשל הקודם את הסיוע

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

 • טעים להכיר- שוקו תנובה מתחדש בעיצוב ובטעם! תנובה משדרגת את השוקו במיוחד בשבילכם, באריזה חדשה וטעם נהדר!

  תוכן מקודם

 • "אני אתפלל למעלה על כולם" ההבטחה המצמררת של ישראל ז"ל

  תוכן מקודם

 • תלמד דף גמרא" תגובתה העוצמתית של אלמנת ישראל אנקווה ז"ל

  תוכן מקודם

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן מתכוון להחזיר את העברת הכספים לאונר"א ואף להגדיל אותו. זאת לאחר שהנשיא היוצא דונלד טראמפ עצר את הסיוע האזרחי לפלסטינים. לאחרונה דווח על לסיוע האמריקני שהועבר לרשות ונועד לסייע לפלסטינים במאבק בקורונה.

לפי הפרסום ב'חדשות 12', ממשל ביידן מתכנן לחשוף את חבילת הסיוע האמריקני לפלסטינים, שיכלול בשלב הראשון סכום בהיקף של 150 מיליון דולר לטובת אונר"א ו-75 מיליון דולר במסגרת הסיוע האזרחי – כ-60% ממנו יינתן לבתי החולים, כולל במזרח ירושלים וכ-40% יועבר לרצועת עזה.

כעת דנים גם בשלבים הבאים להמשך הסיוע וישנה כוונה להעביר סיוע נוסף בסך כ-40 מיליון דולר. האמריקנים מקפידים לעדכן את ישראל במהלך, אך לא בטוח שבצד הישראלי מרוצים ממנו. על פי הדיווח בוושינגטון פוסט, משרד החוץ האמריקני יכריז על הסיוע, שרובו יינתן באמצעות אונר"א עוד הערב.

חידוש הסיוע מגיע כחלק מהמאמץ האמריקני של ממשל ביידן לשקם את קשריה של ארה"ב עם הפלסטינים ועם העולם הערבי, קשרים שקרסו במהלך כהונתו של הנשיא טראמפ. ממשל ביידן הבהיר כבר כי בכוונתו לתקן את הצעדים של טראמפ באזור, שהוגדרו על ידי הפלסטינים כמוטים מאוד לטובתה של ישראל.

אתמול דווח באתר "פוליטיקו" כי בניגוד לאובמה ולטראמפ, ביידן לא ממנה שליח מיוחד שיתמקד בתיק הישראלי-פלסטיני ואין בכוונתו להוביל תהליך שלום – אלא מסתפק בכמה "צעדים קטנים", כמו חידוש הסיוע כדי לכוון מחדש את עמדת ארה"ב. בכך ביידן וצוותו מאותתים כי הסכסוך אינו בראש סדר העדיפויות. חאלד אל-גינדי מנהל התוכנית לסוגיה הישראלית-פלסטינית במכון למזרח התיכון בוושינגטון אמר לאתר כי "ממשל ביידן לא רוצה להפעיל את עוצמתו כדי להביא למדינה פלסטינית".

ברויטרס דווח כי הממשל החדש התחייב בעבר לחדש סיוע של מאות מיליוני דולרים לפלסטינים – סיוע כלכלי והומניטרי. מקורות הבהירו לרויטרס כי חידוש המימון צפוי להיות מופנה בעיקר לאונר"א בשלב זה – ולא באופן ישיר לרשות הפלסטינית. סיוע זה אינו מחזיר מיד את התרומות להיקף של 365 מיליון דולר, שאותו העניקה ארה"ב לסוכנות בשנת 2017.

ממשל טראמפ חסם כמעט את כל הסיוע מאז שניתק את הקשר עם הרשות הפלסטינית בשנת 2018. המהלך נתפס באופן נרחב כניסיון לאלץ את הפלסטינים לנהל משא ומתן עם ישראל בתנאים שההנהגה הפלסטינית התנתה. זה כלל את ביטול הסיוע לאונר"א, שמספקת שירותי סיוע וסעד לכ-5.7 מיליון פליטים פלסטינים הרשומים ברחבי המזרח התיכון.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן