צילום: Ali Ahmed/Flash90

דיווח: בצבא הציעו פעולה שתגבה מחיר משמעותי מחמאס – הדרג המדיני דחה

לפי הדיווח ב'חדשות 12', התגובה המדוברת כללה גביית מחיר משמעותי מהחמאס תוך הערכה כי פעולה שכזו תגרור כמה ימי לחימה. בדרג הצבאי אף המליצו באופן ברור שלא לעבור על אירועי הירי לסדר היום, אך הדרג המדיני החליט לדחות את ההצעה
 • "הן בכו מכאבי בטן, אני בכיתי כי לא היתה להן אמא"

  תוכן מקודם

 • מחריד: ההודעה שגרמה לצוות הפגיה לפרוץ בבכי.

  תוכן מקודם

 • מעוכבי שידוך? הגאון הרב אזרחי נחלץ לעזרתכם: 'ברווח בקרוב ובנקל'

  תוכן מקודם

 • מעמד התרת קללות בעמוקה וכפי שקביל מאביו מרן הגר"י אדלשטיין זצ"ל, יזכו בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

צה"ל לא תקף ברצועה בתגובה ל-3 הרקטות והפצמ"רים שנורו אמש (מוצ"ש) ומאז השקט נשמר בדרום. לפי דיווח ב'חדשות 12', בסוף השבוע החליט הדרג המדיני לדחות הצעה לפעולה צבאית נרחבת כנגד חמאס.

לפי הדיווח של הכתב הצבאי ניר דבורי, התגובה המדוברת כללה גביית מחיר משמעותי מהחמאס תוך הערכה כי פעולה שכזו תגרור כמה ימי לחימה. בדרג הצבאי אף המליצו באופן ברור שלא לעבור על אירועי הירי לסדר היום, אך כאמור, הדרג המדיני החליט לדחות את ההצעה.

בדיון על ההצעה שקיימו בכירי מערכת הביטחון יחד עם הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, התגבשה הצעה לפגיעה מאוד משמעותית בתנועה, שתשפיע על חמאס לא רק בהיבט הירי לדרום אלא גם תסייע בקידום המוטיבציה להסדרה ולנושאים נוספים שניצבים על הפרק ותקועים בתקופה זו.

"בכירי הצבא סברו כי נוכח היקף הירי הנרחב, אי אפשר לעבור עליו בהבלגה או בשתיקה, וכי יש להבהיר לחמאס שאם יגיב ויתערב כאשר יש התחממות בירושלים – הדבר יגבה ממנו מחירים כבדים", טען דבורי.

ייתכן שהחלטת הדרג המדיני מגיעה לאחר איתותים מהצד העזתי. כבר ביום שישי לפנות בוקר העביר החמאס מסר באמצעות המתווך המצרי לפיו לא הייתה לו ברירה להידרדר לעימות, וכי הוא נגרר אחר הארגונים הסוררים ברצועה, דוגמת הג'יהאד האסלאמי ומיליציות נוספות. בהודעת חמאס נטען כי מבחינתו היה ירי שהסתיים, וכי אין כוונה להסלמה. ישראל העבירה מסר חוזר לפיו היא רואה את חמאס כריבון ברצועה ועל כן עליו לשלוט בשטח.

לפי הדיווח, בשנה האחרונה ישראל משנה את מדיניות התגובה שלה לירי מהרצועה ובוחרת שלא להגיב באופן מיידי לכל שיגור. לאחרונה אף נוטים ישראל לאגד כמה הפרות ואירועי ירי כאשראי לתקיפה נרחבת יותר, שפוגעת בעוצמה רבה יותר בצד השני. בדרך זו, שואפים להחזיר את השליטה בעימות לידי ישראל, ולא להיגרר אחרי ניהול חמאס את הקונפליקט, בדגש על הזמן ועל איכות התגובות.

בתוך כך, הרמטכ"ל כוכבי, החליט לאחר הערכת מצב עם המטכ"ל, להנחות על שורת צעדים כהיערכות להסלמה – ולאור ההתפתחויות החליט לדחות את נסיעתו לארצות הברית. ההחלטה מעידה שבצה"ל סבורים שהמתיחות תימשך ואולי אף תהיה הסלמה.

כזכור, החל משישי בשעות הלילה נורו מהרצועה עשרות רקטות ופצמ"רים לעבר עוטף עזה, מהן שלוש נפלו בשטחי המועצות האזוריות שער הנגב ואשכול מבלי לגרום לנפגעים, ארבע יורטו בידי מערכת כיפת ברזל, והיתר נפלו בשטחים פתוחים. כמו כן, נערכו הפגנות במרחק של 200 מטרים מהגדר ובצה"ל הפעילו אמצעים לפיזורן.

כתבות קשורות

תגובה אחת

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן