נתניהו: מוותר על השנה הראשונה לטובת בנט

נתניהו מוותר על השנה הראשונה לטובת בנט שדחה את ההצעה – "לא ביקשתי" • צפו

ראש הממשלה מעביר את הלחץ במחנה הימין לנפתלי בנט. בפוסט שהוא כתב לפני 10 ימים, בנט כתב שאפשר להקים ממשלת ימין אם נתניהו יזוז הצידה לשנה הראשונה, "אז זזתי. עכשיו תורך", אומר לו נתניהו. לפי העסקה - בנט נדרש להתחייב שלא יילך עם השמאל ויקבל את ראשות הממשלה
 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

 • מעוכבי שידוך? הגאון הרב אזרחי נחלץ לעזרתכם: 'ברווח בקרוב ובנקל'

  תוכן מקודם

 • חוגי סת"ם ולימודים מקצועיים וכל מה שהבן שלך ירצה כדי לשבת וללמוד לימודי קודש ברמה הגבוהה ביותר. לחץ כאן לפרטים נוספים >>>

  תוכן מקודם

 • גזירת מלך רשכבה"ג מרן שה׳׳ת הגר׳׳ח קנייבסקי שליט"א : ׳׳התורמים למגבית 'קופת העיר' עבור כלות עניות בסך 513 ש"ח, יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב.״

  תוכן מקודם

לקראת סיום המנדט להרכבת הממשלה שהוטל על ראש הממשלה בנימין נתניהו, יוצא היום (שני) נתניהו בהצהרה דרמטית ומודיע כי מוכן לוותר על כהונתו כראש הממשלה בשנה הקרובה ולהעביר את התפקיד ליו"ר מפלגת ימינה נפתלי בנט, מפלגה שקיבלה 7 מנדטים בלבד בבחירות האחרונות, זאת בתנאי שהאחרון יסכים להצטרף לממשלת ימין.

בפוסט שפרסם ראש הממשלה בעמוד הפייסבוק שלו אמר כי "במצב הפוליטי שנוצר בנט העלה במו״מ איתנו את הדרישה לכהן ברוטציה כראש ממשלה למשך שנה אחת. במקביל הוא מנהל משא ומתן עם לפיד על בקשה דומה, ואפילו גדולה יותר. זאת לא בדיוק בקשה שגרתית מצד מי שעומד בראש מפלגה עם 7 מנדטים. אבל השיקול שמנחה אותי זה מה שמונח עכשיו על כף המאזניים – טובת המדינה: ממשלת ימין ולא ממשלת שמאל", טען נתניהו.

"ולכן כדי למנוע ממשלת שמאל, אמרתי לנפתלי בנט שאהיה מוכן להיענות לבקשתו להסדר רוטציה שבו הוא יכהן ראשון כראש ממשלה במשך שנה אחת. חברי ״ימינה״ ישולבו בממשלה ובכנסת בתפקידים חשובים. ואם חלילה לא נקים ממשלה, אם כי לדעתי לא נגיע לזה, נרוץ ברשימה משולבת לכנסת כשכל מפלגה שומרת על זהותה וכוחה היחסי".

"אני אומר שלא נגיע לזה כי ברגע שיווצר גוש מוצק של 59 ח״כים מהימין – לא יהיו בחירות", הוסיף ראש הממשלה. "נוריד מעל הפרק את האופציה המסוכנת של ממשלת שמאל, וניצור את התנאים להצטרפות של סיעות וחברי כנסת נוספים לממשלת ימין. גם אם תשמעו מהם הצהרות לוחמניות שלא יצטרפו, אני יודע שאחרי שנפתלי בנט יתייצב בימין – אחרים יעשו זאת גם כן".

"כי הם יודעים שזה הדבר הנכון למדינה והם רק מחכים שבנט יעשה את הצעד הנכון. ולכן אני קורא לנפתלי בנט לחתום עוד היום על הסכם להקמת ממשלת ימין, ולהתחייב שלא יצטרף לשום ממשלה אחרת".

למעשה ראש הממשלה מעביר את הלחץ במחנה הימין לנפתלי בנט. בפוסט שהוא כתב לפני 10 ימים, בנט כתב שאפשר להקים ממשלת ימין אם אני אזוז הצידה לשנה הראשונה. אז זזתי. עכשיו תורך.

לפי העסקה שמציע נתניהו, בנט נדרש להתחייב שלא יילך עם לפיד והשמאל, בתמורה יקבל המלצה עליו ושיריון ברשימת הליכוד ואם המגעים ייכשלו – בחירות אישיות או כלליות.

יו"ר ימינה נפתלי בנט דחה את ההצעה של ראש הממשלה וטען: "מטרת העל: להקים ממשלה ולמנוע סיבוב נוסף של בחירות. העדיפות הראשונה שלי נשארה ממשלת ימין, אני יודע שזה מאכזב אנשים בשמאל אבל אני איש ימין. לשפ הקמת ממשלת ימין אנחנו מוכנים לשקול דברים שבעבר לא חשבנו שנגיע אליהם".

"המכשול להקמת ממשלת ימין היא לא ימינה". בנט הכריז כי "ההצעה של נתניהו לא מובנת, לא ביקשתי מנתניהו את ראשות הממשלה אלא ממשלה ואת זה אין לו כי סמוטריץ שרף את הגשרים לממשלת ימין. זה לא עניין של להציע לנו עוד משהו, אמרתי לנתניהו כבר שיש לו האצבעות שלנו".

הוא הוסיף: "אנחנו מתקרבים לתום תקופת המנדט של נתניהו, יש הרבה ספינים במערכת. אנחנו מדברים עם כולם ומנסים לקרב בין הצדדים. הקו שלנו הוא אולי העקבי מכל המפלגות".

ראש הממשלה הגיב לדחייתו של בנט ואמר: "בנט, אתה יודע יפה מאוד שברגע שתתחייב לממשלת ימין – יבואו אחרים אפילו בלי סער ויהיו לנו 61. הם מחכים רק לך. המכשול האמיתי להקמת ממשלת ימין הוא סירובך להסיר מסדר היום ממשלת שמאל ולהתחייב רק לממשלת ימין. עשה זאת היום!".

בפתח דבריו אמר נתניהו: "אסור שדווקא בימים אלה נכנע לשנאת חינם. אסור שחרמות אישיות ויריבויות אישיות בתוך הימין, ימנעו הקמת ממשלת ימין. אסור שנחזור על אסון אוסלו ונקים ממשלת שמאל עם עלה תאנה ימני. ממשלה כזו תהיה חלשה, מסוכסכת, מפולגת ומשותקת".

"היא לא תנסה אפילו לבלום את איראן מלחזור להסכם הגרעין. הרי רבים מחבריה תומכים בהסכם המסוכן הזה. ממשלה כזו – עם לפיד, ניצן הורוביץ, יאיר גולן, מירב מיכאלי, איבתיסאם מראענה ואיימן עודה – לא תמנע עקירת מתיישבים. להיפך!".

"הרי לפיד עצמו תומך בעקירת 80,000 מתיישבים! ממשלה כזו לא תתייצב נגד הכוונה להעמיד את חיילי צה״ל לדין כפושעי מלחמה. הרי מרצ בפירוש מצדדת במהלך הזוי ואבסורדי זה! זו ממשלה שיהיו בה הלכי רוח שמתנגדים לאופי היהודי של המדינה, שתחזיר אותנו לאחור מכלכלה חופשית לכלכלה ריכוזית, ומ״שלום תמורת שלום״ ל״שלום תמורת ויתורים ועקירות״".

"רוב העם מתנגד לממשלה כזו, גם כשמניחים עליה עלה תאנה ימני. 65 מנדטים הצביעו עבור ממשלת ימין. רוב עצום מביניהם הצביע עבורי כראש ממשלה – במישרין על פתק מחל, או בעקיפין למפלגות שהתחייבו מראש לשבת בקואליציה בהנהגתי".

ראש הממשלה הוסיף: "וגם כששואלים היום את כלל הציבור, רוב מובהק, בפער ניכר מול כל מועמד אחר, רוצה שאמשיך להנהיג את המדינה. ממשלת ימין בהנהגתי זאת ההכרעה הדמוקרטית. אבל כדי שממשלה כזאת תקום, נפתלי בנט חייב להתייצב איתנו בגוש הימין, ולא לחבור לגוש השמאל".

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן Hide picture