צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

המהומות בי-ם: רימוני הלם על שוטרים; כ-80 אלף מתפללים בהר הבית • צפו

צעירים פלסטינים החלו ביידויי בקבוקי תבערה לעבר השוטרים והעלו באש מחסומי משטרה בשער שכם • מוקדם יותר: כביש 1 נחסם לתנועה והמונים עלו לירושלים, המשטרה ניסתה למנוע מהם להיכנס רגלית • המשטרה עצרה שני חשודים
 • ההבטחה הזאת נותנת לי כח לשרוד

  תוכן מקודם

 • "הן בכו מכאבי בטן, אני בכיתי כי לא היתה להן אמא"

  תוכן מקודם

 • שבט אחים גם יחד- הגיבוש. האווירה. החוויה. הרישום החל לקריית החינוך בכפר סטרין. הרשמו עכשיו >>>

  תוכן מקודם

 • בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

כ-80 אלף מתפללים הגיעו הערב (מוצ"ש) לאזור הר הבית ושער שכם בירושלים לתפילות לרגל הרמדאן. בחלק מהמוקדים החלו כצפוי מהומות, אולם שבהר הבית עצמו שקט לפי שעה. בשער שכם צעירים פלסטינים החלו ליידות בקבוקי תבערה ורימוני הלם לעבר כוחות המשטרה, וצעירים העלו באש מחסומי משטרה בשער שכם.

המשטרה מסרה שבמהלך הפגנה הותקפו שוטרים, ובשל כך נעצרו שני חשודים שהועברו לחקירה. החל יידוי אבנים, שזלג לעבר השוטרים – שאחד מהם נפגע בפניו וטופל בשטח. "כוחות משטרה ומשמר הגבול פועלים בשעה זאת בעקבות מחאה שהחלה בשער שכם תוך התפרעות הכוללת יידוי אבנים, חפצים, השלכת רימון עשן וירי זיקוקים לעבר השוטרים", נמסר.

במשטרה אומרים כי הכוחות החלו בפעולות לפיזורם תוך שימוש באמצעים במטרה להשיב את הסדר במקום וצמצום הפגיעה במרקם החיים בשעות אלו בהן המקום משמש ציר כניסה ויציאה עיקרי לעשרות אלפי המתפללים. "נפעל ביד נוקשה כלפי אותם מפרי סדר שפוגעים בעשרות אלפי המתפללים, ביטחונם וביכולת לנוע באופן בטוח וחופשי במהלך תפילות הרמדאן".

בתוך כך, מרחבת הכותל המערבי הגיעו דיווחים כי המקום מפונה בשל ידויי אבנים מכיוון הר הבית. אולם בהמשך התברר כי מתפללים נמלטו מהמקום לאחר שאחד המתפללים צעק על יידו אבנים לעבר הרחבה, מה שהתברר כלא נכון.

השר לביטחון הפנים ח"כ אמיר אוחנה סיים לפני זמן קצר הערכת מצב מיוחדת יחד עם מפכ״ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי, מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג׳מן ובכירים נוספים.

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה אמר בתום הישיבה: ״כוחות גדולים פועלים כעת בירושלים כדי לאפשר לכל מי שמעוניין להגיע ולהתפלל במסגרת "לילת אל-קדר" לעשות זאת בחופשיות, ואכן יש צפי לעשרות אלפי מתפללים, אך למנוע כל אלימות והפרת החוק והסדר. אתמול סיכלו כוחות מג"ב פיגוע גדול שעלול היה להתרחש בירושלים. אין לנו כוונה להתפשר על שלומם וביטחונם של אזרחי ישראל וכוחות הביטחון. אני קורא לכולם להרגיע את הרוחות ולחדש את השגרה, אני מאחל חג שמח למאמינים המוסלמים ושבוע טוב לכולם״.

מפכ״ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי ציין: ״משטרת ישראל פועלת כל העת, על מנת לאפשר את חופש הפולחן, שמירה על הסדר והביטחון. יחד עם זאת, לא נאפשר התפרעויות אלימות, הפרת החוק ופגיעה בשוטרים". עוד הוסיף: "אנו מבקשים מכולם להרגיע את הרוחות ואת האלימות, במיוחד ביום כה חשוב לדת המוסלמית״.

מוקדם יותר היום מתפללים רבים ניסו לעשות את דרכם לירושלים – הגיעו ברכבים ובאוטובוסים, ובשלב ירדו לכביש והחלו בצעדה לכיוון הבירה. כוחות המשטרה שהיו במקום ניסו למנוע מהם להגיע לירושלים. בצד השני של הכביש, הגיעו תושבי מזרח ירושלים בעשרות מכוניות במטרה לנסות ולסייע להם להגיע בכל זאת – מה שהוביל לחסימת הנתיב הנגדי של כביש 1 למשך שעות ארוכות.

כמו כן, אוטובוסים שעליהם מתפללים ערבים רבים עשו את דרכם לבירה, וכוחות המשטרה שהיו בשטח עצרו את התנועה במטרה למנוע מהם את הכניסה לעיר. לאחר שעות של חסימת כביש 1, התנועה חזרה.

במחוז ירושלים של המשטרה נערכים לתפילות ולמהומות הצפויות. מפקד המחוז ניצב דורון תורג'מן אמר: "אנו פועלים לאזן בין חופש הפולחן לבין האתגרים המבצעיים שעומדים בפנינו". הוא התייחס גם לעימותים אמש בין המשטרה לבין עשרות אלפי מתפללים בהר הבית: "זה היה מצב מסוכן, שהובילה קבוצה של מפרי סדר".

"כדי למנוע את הסיכום של מעבר המתפללים לעבר הכותל – המשטרה הפעילה אמצעים, אך גם במהלך ההפרות אפשרנו את המשך קיומה של התפילה", הוסיף ניצב תורג'מן. "המתפרעים הפעילו אמצעים שפגעו גם באנשים תמימים ולא מעורבים". ההערכה במשטרה היא שהפרות הסדר והמהומות אמש בהר הבית היו בהובלת תושבי יהודה ושומרון, וכן ערבים ישראלים מצפון הארץ. במהלך היום, נעצרו כ-30 פעילים ערבים במזרח ירושלים – במסגרת מעצרי מנע לקראת האירועים הצפויים הערב.

כתבות קשורות

2 תגובות

 1. פהפעילו המתוארת של הערבים לא היתה סתם התפרעות , זו היתה לחימה למען השמדת היהודים. במקרה שכזה יש "במלחמה כמו במלחמה" ראוי לדאוג עד כמה שאפשר שכל איש אויב – ימות.

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן Hide picture