ארכיון. צילום: פלאש 90

ישראל בדרך לשיחות על הסכם ומתנה התקדמות בקידום סוגיית השבויים

בימים הקרובים צפויים המצרים להגיע לישראל כדי לקדם את המו"מ בין ישראל וחמאס • בחמאס מתנגדים לדרישות ועל כן ישנן הערכות כי ייתכן ונגלוש לסבב לחימה נוסף וחיל האוויר נערך לתקיפות מחודשות • אלה דרישות הצדדים וגם: מה דורשת מצרים לעצמה?
 • אם אתה משמח את שלי

  תוכן מקודם

 • לא סתם ברכה זו גזירה לכל דבר ועניין

  תוכן מקודם

 • "הנני מכירות הרבה שנים שהוא פך שמן טהור ועדיו לגדולות

  תוכן מקודם

 • מהילדות המאושרת ועד הרגע הנורא מכל

  תוכן מקודם

שבוע לאחר שנכנסה הפסקת האש לתוקף נראה שהמתח בין ישראל וחמאס ממשיך לגאות וטרם הגיעו הצדדים להסכם ארוך טווח. המצרים יגיעו לישראל לסבב שיחות גישור במטרה להשיג הפסקת אש ארוכת טווח, אולם לבנתיים המגעים תקועים וגורמים ביטחוניים מעריכים כי ייתכן שישראל תמצא את עצמה בסבב לחימה נוסף בתוך שבוע.

ב'חדשות 12' דווח כי בעקבות ההערכות הללו, בצבא ישנה היערכות מלאה ללחימה, כולל אישור תוכניות מבצעיות. מצרים זימנה את ישראל, חמאס והרשות הפלסטינית לשיחות בקהיר, כהמשך להפסקת האש בין הצדדים. לפי הפרסום ב'כאן חדשות', מטרת השיחות היא לדון באפשרות רגיעה ארוכת טווח ובסוגיית השבויים והנעדרים בעזה.

בעקבות כול אלה, ישנן הערכות כי אם השיחות לא יניבו תוצאות קונקרטיות – הצדדים ייגלשו לסבב הסלמה נוסף בתוך שבוע. בתוך כך, בצה"ל ישנה היערכות מלאה למצב שכזה, כולל מילוי מחדש של בנק המטרות בעזה, היערכות של חיל האוויר ואישורים של תוכניות מבצעיות לפעילות בתוך עזה.

ביום שישי הגיע לישראל גנרל מצרי כדי לדון ביוזמה המצרית. ישראל הציבה שני תנאים לקיום השיחות. האחד – שהן יתקיימו בערוצים נפרדים, ולא במקביל. השני – שכל צעד בשיקום עזה יותנה בהתקדמות בסוגיית השבועיים והנעדרים. למרות הדחיפה המצרית, עד כה לא נקבע מועד לדיונים.

השיחות בקהיר בין ישראל לבין חמאס צפויות להתמקד בשני נושאים עיקריים – רגיעה ארוכת טווח, וסוגיית השבויים – הדר גולדין, אורון שאול, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. בישראל שואפים בשיחות לבודד את המצב בירושלים כך שזה לא ישפיע על מה שקורה מול חמאס. כמו כן דורשים בישראל להפסיק את טרור הבלונים ובמקביל להעביר את הסיוע הקטארי של מאות מיליוני הדולרים – דרך הרשות הפלסטינית.

על פי דיווח הבוקר בעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" המקורב לחמאס, ישראל הציבה שני תנאים למו"מ: הראשון – שהוא ייערך בשני ערוצים נפרדים, והשני – שכל התקדמות בשיקום רצועת עזה תהיה תלויה בסוגיית השבויים.

לפי הדיווח, מצרים מצפה להיות שחקן מרכזי באשר בנושא שיקום הרצועה ולא להשאיר שוב את המגרש רק בידי קטאר. על פי הדיווח, קהיר שואפת להפוך את מעבר רפיח לשער הראשי להכנסת סיוע לרצועת עזה ולהקים מינהלת שתפקידה יהיה לפקח על ההסדרה ועל כך שחמאס לא ישים ידיו על כספי שיקום. בנוסף דורשת קהיר שחברות מצריות ייקחו חלק מרכזי בשיקום, אך תינתן אפשרות לחברות ערביות ובינלאומיות לעסוק בכך.

מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן, שביקר השבוע בישראל, נחת אתמול במצרים ונועד עם הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי ובכירים נוספים. לאחר הפגישה עם א-סיסי תיאר בלינקן את מצרים כשותפה אמיתית שסייעה לסיים את סבב הלחימה בישראל ולבנות מהלכים חיוביים באזור. "שנינו מאמינים שישראלים ופלסטינים צריכים לחיות בכבוד ובביטחון", אמר מזכיר המדינה. "אנחנו עובדים על זה כולנו ביחד". א-סיסי פרסם לאחר מכן הצהרה שבה קרא לאמריקנים להתערב יותר במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

בהמשך ביקר גם בעמאן ונפגש עם מלך ירדן, עבדאללה השני. בלינקן הכריז כי הוא יפעל לגיוס משאבים ברחבי העולם לטובת עזה – והבהיר ששום דבר מזה לא יגיע לחמאס. בלינקן הבהיר כי לארצות הברית אין כוונה ללחוץ לשוב למשא ומתן מדיני עם ישראל. המלך שיבח את ההחלטה האחרונה של הממשל האמריקני לפתוח מחדש את הקונסוליה האמריקנית במזרח ירושלים, ולחדש את הסיוע לסוכנת אונר"א. הוא הדגיש כי הצעדים האלו יתרמו לבניית אמון, וידחפו את הדרך הפוליטית קדימה.

עבדאללה התייחס לתפקיד המרכזי של ארצות הברית בדחיפה לחידוש משא ומתן רציני ויעיל בין הפלסטינים לישראלים שיובילו להשגת שלום צודק ומקיף המבוסס על פתרון שתי המדינות, והביע את הערכתו על המאמצים האמריקניים האחרונים להפסקת ההסלמה בעזה.

כתבות קשורות

נתניהו: "דאגתם לאבידר לשר בלי תיק, בזמן שלשולה מחדרה אין חיסון" • צפו
שריפות בירושלים ובבית אל: תושבים פונו בקריית יובל; אין שליטה בבית אל
דוכן העיתונים • כל שערי השבועונים על המסך שלכם
"זאת החלוקה בינינו": ליברמן מגיב על היעדרותו מישיבות קבינט הקורונה
מעמד הכנסת ס''ת לביהמ''ד דז'ירקא בעיר ביתר בראשות האדמו"ר שליט"א
הכנסת ספר תורה לבית הכנסת חב"ד שערי גאולה קרית גת
ראש הממשלה בנט: "עתיד החגים תלוי בכמות המתחסנים - החיסון השלישי בטוח"
צהלי ורוני יושבת אלעד: ההכנות לקראת ביקורו ההיסטורי של האדמו"ר מויז'ניץ בעיר
בשל מזג האוויר: חברת השמל מבקשת מהלקוחות החרדיים להקדים את ההכנות
חופשת קיץ במוזיאון גוש קטיף בירושלים - 50 אחוז הנחה לקוראי jdn
אוֹצְרוֹת הַחֵן • פרשת ראה • מתורת רנ"ג ויינטראוב זצ"ל
לְהִתְעַנֵּג • מיוחד: כל עלוני פרשת השבוע להורדה ולהדפסה

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן