הערב: 142 לפטירת הרה"ק יוסף אלטר מראדוביץ זצ"ל בן ה'תורת חיים' מקוסוב ויז'ניץ

הושלמו ההכנות לקראת עליית ההמונים לקברו הקדוש של הרה"ק רבי יוסף אלטר מראדוביץ זי"ע הטמון באוהל האמורא רבי אבדימי דמן חיפה בבית העלמין העתיק בחיפה • הערב לקראת חצות ליל תתקיים תפילת רבים בראשות מרנן ורבנן שליט"א.
 • מזעזע: נפטר שבוע לפני חתונת ביתו

  תוכן מקודם

 • "אדם אציל נפש" התגובות על פטירתו של פרוש

  תוכן מקודם

 • "הנני מכירות הרבה שנים שהוא פך שמן טהור ועדיו לגדולות

  תוכן מקודם

 • "המשפחה הגיעה לפת לחם" גדול הדור במכתב המלצה

  תוכן מקודם

לאחר שנת הקורונה, בה רבים לא יכלו לעלות ולהשתטח על קברו צפויים השנה המונים לעלות ולהתפלל על קברו שהיארצייט יחול השנה מחר יום שישי ח' תמוז, יצויין כי בשנים האחרונות חלה התעוררות גדולה ורבים זוכים לעלות ולהתפלל על קברו של האי צדיקא פרישא בנו האמצעי של בעל ה"תורת חיים" מקוסוב מייסד שושלת ויז'ניץ המעטירה.

רבינו נולד בשנת תק"פ לערך, לאביו בעל ה"תורת חיים" מקוסוב, בהגיעו לפרקו נישא לרבנית מרת לאה ע"ה [מקום מנוחתה בבית העלמין של צפת, נלב"ע י' כסלו תרל"ט] נכדת הרה"ק רבי משה צבי מסאווראן, עם פטירת אביו בשנת תרי"ד, החל להנהיג עדה, ואיווה למושב לו את העיר ראדוביץ שברומניה.

בשנת תרל"ג עלה לא"י וקבע מושבו בצפת, עם פטירת הרבנית התערער מצב בריאותו, אחר חג השבועות נסע לחיפה להתרחץ בים לפי עצת רופאיו, ושם תקפה עליו מחלתו ועלה לשמי מרום ביום ח' תמוז תרל"ט,

רבינו נטמן לצד האמורא הקדוש רבי אבדימי דמן חיפה, הרה"ק היה גר בשנותיו האחרונים בצפת, ובימיו האחרונים לחייו הגיע לחיפה לרחוץ בים לשם רפואה.

וזה לשון הכתוב בפנקס ה'חברא קדישא' בצפת:

'הרב הצדיק רבי יוסף אלטר מראדוויץ, בנו של הרב הצדיק הקדוש אור החיים [רבי חיים] זצוקללה"ה מקוסוב, נסע לחיפה ביום י"ב סיון לרחוץ בהים הגדול לרפואה, ותקפה עליו החולי בעיר הקדוש חיפה, ונצחו אראלים את המצוקים, ועלה לשמים ושבק לן חיים, ביום א' ח' תמוז תרל"ט, ונטמן אצל האמורא רבי אבדימי דמן חיפה, ובנו הרב רבי משה נ"י, בא לחיפה בתוך פטירתו, ובנה על הציון שלו, בית גדול לשם ולתהילה'.

זקני העיר מספרים, [מובא במבוא לספר "ויקח משה" (ראדאוויץ) מהדורת תש"ס] כי עם הסתלקותו, התעורר ויכוח בין אנשי צפת לבין תושבי חיפה. הראשונים טענו כי הרה"ק רבי יוסף אלטר זצ"ל, היה תושב צפת, ושהותו בחיפה היתה ארעית עקב בריאותו, על כן מן הראוי להטמינו בצפת, ואילו אנשי חיפה טענו, כי היות והסתלק בעירם יש להטמינו שם, לבסוף הוצע לעשות ניסיון לחצוב קבר ליד ציון רבי אבדימי שהשטח היה פנוי כאמור [כי עד עתה לפי המסורת כל פעם שרצו להטמין שם צדיקים אחרים, לא עלתה בידם ולא איסתייע מילתא מסיבות שונות] ואם לא יצליחו יועבר לידי ח"ק בצפת לקבורה, והנה כאשר חפרו התנהל הכל כשורה, ללא כל מניעות, ולאור זה נטמן שם.

עוד סיפרו זקני חיפה [מובא בספר "זרע קודש ממצבתה" מהרב אשר ישעיה רובין הי"ד, בהערות ומקורות על אות ל'] שבמערת האמורא רבי אבדימי דמן חיפה, היה חרוץ חידה, ונכתב שם שכל מי שיבוא ויפתור את האמור בחידה, יוכל להיקבר במערה זו, והרבה צדיקים שעלו לא"י לא עלה בידם לפענח כתיב החידה, ואילו הרה"ק רבי יוסף אלטר מראדוביץ, בהגיעו לא"י לחיפה, קרא את החידה ופתרו מיד על אתר, ולכן זכה להיות קבור קרוב לצדו של רבי אבדימי.

סיפורי ישועה ומופת רבים נכרכו סביב רבינו הקדוש מראדוביץ זיע"א ורבים מאד המה הבאים לפקוד את חלקת מקום מנוחת הצדיק במהלך כל ימות השנה להיוושע בדבר ישועה ורחמים

כאמור בימים אלו לקראת היום ההילולא קדישא נערכו נאמני בית הדין המנהלים את המתחם בית העלמין ואת אוהל האמורא רבי אבדימי דמן חיפה על מנת לאפשר לרבים ככל הניתן האפשרות לגשת ולהתפלל ביום ההילולא .

מהוועד המארגן נמסר כי במקום תפעל מערכת מיזוג חדישה לרווחת המתפללים וכן תפעל במקום הכנסת אורחים מכובדת לרווחת  העולים כבר החל מיום רביעי בלילה ועד למוצאי ההילולא קדישא מקום תפילה מוצל ייוחד לרווחת הכהנים.

הערב לקראת חצות ליל בשעה 11 בלילה  תתקיים תפילת רבים בראשות מרנן ורבנן שליט"א שעתידים להגיע במיוחד לקיים סדר תפילה מיוחד ולהתחנן על נפשות אחינו בית ישראל בכל אתר ואתר

תחבורה תצא מתחנת האוטובוס בשכונת רמת ויז'ניץ דרך רחוב ארלוזורוב 12 בשעה 10:30 בלילה לאחר קיום שיעורי תורה ברבים בבתי המדרש בעיר.

עוד מציינים בועד המארגן כי המקום מאובטח ומואר במהלך כל שעות היום והלילה כמו כן יתאפשר לשלוח קוויטלך ישירות לציון הקדוש לתפילת מרנן ורבנן שליט"א באמצעות מוקד פקס מיוחד שמספרו 153774100970 וכן בחיוג רגיל למוקד אנושי שהוקם לשם כך במספר0774100970  בתפילה שנזכה לראות ישועות לכלל ולפרט ובביאת משיח צדקנו במהרה.

כתבות קשורות

דרעי: "בנט רוצה להקים מדינת כל אזרחיה; איבדנו את הדמוקרטיה"
רוב הציבור: בנט מכר את אידיאולוגיית הימין כדי להיות ראש ממשלה
סמוטריץ: "זה תקציב שמשקף סולם עדיפויות ערכי חילוני שמאלני"
קטין ערבי זיהה יהודי יוצא מבית כנסת, רדף אחריו ודקר אותו עם סכין
אירוע חמור: אזרח גנב ניידת שחנתה ממונעת ליד תחנת משטרה
ליצמן תוקף: "התקציב כולל גזירות רעב במסווה של רפורמות כלכליות"
גזירות התקציב: הטלת מסים חדשים, גל התייקרויות וביטול הנחות / פרשנות
מתיחות בשייח ג'ארח: ערבי פרץ לבית של יהודי ונורה ברגלו
החקלאים זועמים על אישור הרפורמה על ידי השרים: "ממשלת שינוי לרעה"
ראש הוועדה המייעצת ל-FDA: "החלטת ישראל על חיסון שלישי - טובה"
הממשלה אישרה את תקציב המדינה לשנים 2021 ו-2022; "חוזרים לעבוד"
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן