Emil Salman/POOL

אחרי לילה של דיונים: הממשלה תאשר את התקציב – אך הכנסת תכריע

אחרי יממה של דיונים למעט הפסקות קלות, הגיעו שרי הממשלה להבנות והם יצביעו בעד תקציב המדינה וחוק ההסדרים • הצעות החוק יעברו לאישור הכנסת, שם ייאלצו לכרות דילים שונים ומשונים על מנת להבטיח את המשך קיום הקואליציה

כתבות נוספות בנושא:

פנינים לפרשת השבוע • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
אחרי התעלמות נתניהו - בנט תוקף: "ערעור על לגיטימיות הממשלה - דבר מסוכן"
שינוי דרמטי ביחס החרדים לממשלה? "הפגישה עם שקד בהוראת גדו"י"
מהו התו הירוק החדש? • כל מה שצריך לדעת לקראת תחילת האכיפה בראשון
 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

 • דווקא אחרי תקופת הקורונה- הכנס שיעזור לך לגייס מתורמים חדשים>>>

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • הכירו את "הנשר" שיעזור לכם לצאת מתקופת הגיוס הקשה- כנס חובה

  תוכן מקודם

שלוש שנים מאז אישור תקציב המדינה האחרון, יאשרו הבוקר (שלישי) שרי הממשלה את תקציב המדינה וחוק ההסדרים הנלווה אליו, הכולל שורה של גזירות על הציבור כולל העלאת מסים וביטול הנחות שונות שהיו נהוגות עד כה.

הממשלה התכנסה אתמול, יום ראשון בשעות הבוקר, וקיימה דיון עד לשעות הצהריים. אז, יצאו להפסקה לצורך התייעצויות ודיונים פרטניים עם שרים שהתנגדו לסעיפים שונים בתקציב, וחידשו את ישיבת הממשלה בשעת ערב. אחרי חצות הלילה יצאו להפסקה נוספת לצורך התייעצויות, עד שהגיעו הבוקר להבנות סופיות.

המתנגד הקולני ביותר היה יו"ר מרצ, שר הבריאות ניצן הורביץ שדרש תוספת של 2.5 מיליארד ש"ח לתקציב משרדו. משרד האוצר הסכים להעניק תוספת של כמיליארד ש"ח, ובסופו של דבר הגיעו לפשרה ומערכת הבריאות תקבל תוספת תקציב של 2 מיליארד ש"ח.

אך אישור התקציב בממשלה, הוא החלק הקל יחסית בדרך לאישורו הסופי. כעת, דיונים על התקציב ועל חוק ההסדרים ייערכו בוועדות הכנסת לקראת ההצבעות במליאת הכנסת בקריאה טרומית, ראשונה, ואישור סופי אחרי קריאה שלישית.

כדי להצליח להעביר את התקציב וחוק ההסדרים בכנסת, ייאלצו בקואליציה להגיע למשמעת מלאה כדי למנוע מצב שהתקציב לא עובר והממשלה מתפרקת. בקואליציה ינסו להגיע להבנות עם הרשימה המשותפת, להצבעה בעד התקציב בתמורה לשלל 'דילים' והבטחות.

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר אתמול בפתח ישיבת הממשלה: "התקציב הפעם לא משרת אינטרס של מגזר כזה או אחר – אלא של כל מדינת ישראל. לאחר שלוש שנים שישראל פעלה ללא תקציב, הכלי הבסיסי ביותר לניהול מדינה, אנחנו מביאים לאישור הממשלה את תקציב 2022-2021. זהו תקציב של השקעה בעתיד, תקציב של צמיחה. אנחנו משקיעים בתחבורה ציבורית יעילה, בתשתית אינטרנט וטכנולוגיה, חינוך איכותי לילדינו, במערכת הבריאות שלנו, בחיילים שלנו שיצוידו במערכות הטובות ביותר כדי להתמודד ולגבור על אויבינו".

בנט הוסיף: "אנו משקיעים באיכות הסביבה בה יחיו ילדינו ובשירותים ממשלתיים טובים יותר. הממשלה הזו משוחררת לפעול למען האינטרס הכללי. אנו מפחיתים ביורוקרטיה ומגדילים תחרות למען כולם, אגב בעיקר למען השכבות החלשות. בחדר הזה יש הרבה רצון טוב ומוכנות גדולה מאוד להעביר את התקציב. אני מבקש להודות לשר האוצר אביגדור ליברמן, שמוביל בבטחה ובאומץ אישי תקציב חשוב למדינת ישראל. אנחנו מוכיחים שהממשלה הזאת עוסקת בציבור ולא בעצמה".

שר האוצר איווט ליברמן אמר: "כמי שמלווה תקציבי מדינה מ-1996, אני אומר לכם שנעשתה פה עבודה מאומצת ויסודית שכמותה לא ראיתי. להביא את כל העבודה הענקית הזאת היה מאוד לא פשוט. אני מאוד מעריך את אנשי משרד האוצר, המשפטים, ראש הממשלה, ראש הממשלה החליפי, כל מי שעזר ועבד".

"אני חושב שגם שמעתי הרבה פייק ניוז תוך כדי וחלק מהשינויים לא נוגעים לתקציב, זה לשנות דפוסי התנהלות שהם פשוט בלתי סבירים. למשל מס המשקאות הממותקים – ישראל היא אחת המדינות עם צריכת הסוכר הכי גבוה בעולם פר נפש. יש לנו כמעט 600 אלף חולי סוכרת, אחוז החולים הקשים יותר מדי גבוה. איפה הצריכה המוגברת של סוכר ומשקאות ממותקים? צעירים ושכבות חלשות".

ליברמן הוסיף, "צריכת כלים חד-פעמיים בישראל היא פי חמישה מהאיחוד האירופי – זה לא נועד כדי לטפל בתקציב, אלא בהתנהלות והרגלי צריכה. גם בנושא החקלאות – חקלאות היא ערך ציוני, לאומי, התיישבותי וביטחוני וחייבים לשמור עליה. אי אפשר להמשיך לשמור ולא לעשות כלום. מי שלא יודע, במדינת ישראל בעשור האחרון מחירי הפירות עלו ביותר מ-100%, ירקות ביותר מ-80%. אף אחד מהחקלאים לא ייפגע. במקום להגן על מכס פירות וירקות, נתנו יותר מ-400 מיליון שקל לתמיכה ישירה בחקלאי. צריך לשמור גם על החקלאות וגם להוזיל את יוקר המחיה עבור הצרכן".

כתבות קשורות

פנינים לפרשת השבוע • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
אחרי התעלמות נתניהו - בנט תוקף: "ערעור על לגיטימיות הממשלה - דבר מסוכן"
שינוי דרמטי ביחס החרדים לממשלה? "הפגישה עם שקד בהוראת גדו"י"
מהו התו הירוק החדש? • כל מה שצריך לדעת לקראת תחילת האכיפה בראשון
שיעור לשב"ק פרשת לך לך • הרב שניאור זלמן לוריא
לקראת מלחמת אזרחים? הצגת מנהיג נוצרי בתור היטלר ימ"ש ואיומים הדדיים
והתענג על ד' ויתן לך משאלות לבך • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
מאורות לפרשת לך לך • הרב מאיר נעמן
פינה לשבת: מי קבע שאין יאוש בעולם כלל • הרב יעקב שלמה לוי • צפו
שבוע אחרי שבוע: שוב פיגוע בתוך מסגד באפגניסטן • צפו
בלי בושה: ליברמן משנה את החוק כדי שלא ייאלץ לדאוג לבריאות הציבור
האזינו: 'חדשות JDN' וגאולה FM במשדר שינעים לכם את ההכנות לשבת
תיעוד מטריד מאסון מירון ותקיפת החסידים • עשרת הסרטונים הנצפים
בהנחיית משרד המשפטים: איווט ייאלץ להשתתף בישיבות קבינט הקורונה
חשש לזליגת חומר ביטחוני סודי מוועדת החוץ והביטחון לידי גורמים עוינים
במשרד הבריאות מזהירים: "התחלואה עלולה לעלות שוב בחורף"
אסיר ציון בכלא הליכודי / יוסף טיקוצ'ינסקי על ההחלטה של אדלשטיין
פרשת לך לך • צפו בשיחתו של רבי בן ציון מוצפי שליט"א

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו