דוברות הדסה

נשבר השיא הישראלי: הרופאים שלפו שרשרת של 52 מגנטים מבטן התינוק

המומחה של הדסה זכה לשלוף בהצלחה, בהליך תחת הרדמה מלאה, לא פחות מ-52 כדורי מגנט שבלע בזה אחר זה פעוט בן שנה ו-3 חודשים, והציל אותו מסכנת פגיעה קשה • הוא קורא להורים: "לא להחזיק את משחק המגנטים בבית כשיש תינוקות"

כתבות נוספות בנושא:

הרמב"ם היומי • הלכות פסולי המוקדשין פרק י' • צפו
שבוע גשום לפנינו: אובך, רוחות וסופות רעמים • האזינו לתחזית
צפו: שידור חי מהמופע הנוסטלגי עם מיכאל שטרייכר והאחים ברונר
ניסוי או השמדת כטב"מ? פיצוץ סמוך למתקן הגרעין בנתנז
 • הגרלת הענק על הפריט ההיסטורי שגורמת להדים בעולם היהודי • זה הסיפור

  תוכן מקודם

 • רוצים להדליק נרות בחנוכייה העתיקה של מרן הגראי״ל שטיינמן? • הקליקו כאן

  תוכן מקודם

 • "מי ידאג לילדים?" בקשתה האחרונה של מרים ע"ה

  תוכן מקודם

 • בעלה של חיה: "אני מנסה לשרוד, נופל קם ונושך שפתיים"

  תוכן מקודם

הפעם מדובר בהחלט בשיא (שלילי) של ממש, אפילו עבור ד"ר זאב דוידוביץ, מומחה בגסטרו ילדים מהדסה, שהספיק לשלוף מגופם של ילדים ותינוקות אינספור חפצים, גם במקבצים גדולים.

השבוע הוא זכה לשלוף בהצלחה, בהליך תחת הרדמה מלאה, לא פחות מ-52 כדורי מגנט שבלע בזה אחר זה פעוט בן שנה ו-3 חודשים, והציל אותו מסכנת פגיעה קשה.

כשהגיעו אליו הורים עם בנם בן השנה ו-3 חודשים אשר בבטנו נמצא ממצא גדול ומדאיג במוקד רפואי, הוא ניסה להבין מן ההורים את נסיבות האירוע. ההורים, המתגוררים עם ילדיהם בישוב סמוך לירושלים, סיפרו כי הפעוט סובל ממספר ימי חום עולה ויורד ואף סימן להם בידיו על הבטן, בה מתרכז הכאב שלו.

"כשהגיעו אלינו ההורים כבר היינו מוכנים לקראתם בהדסה עין כרם, לאור טלפון בהול שקיבלנו ממרפאה באחת משכונות העיר", מתאר ד"ר דוידוביץ. "נמסר לנו מראש על ידי הרופא כי בקיבה של הפעוט נמצא ממצא גדול ביותר, ללא זיהוי וודאי, שתופס נפח משמעותי מן הקיבה וגורם לכאבים ולחום. מייד עם כניסתו אלינו, הבהלנו אותו לצילום בטן ושם באמת נדהמנו. הצלחנו לאבחן עשרות של כדורי מגנט, צמודים זה לזה ויוצרים צורות גושיות במיקום שבהחלט סיכן את חייו".

הוא מתאר כי "הם היו ממוקמים בקיבה, ובשל הבליעה שלהם אחד אחד, החשש הוא שהם יתמקמו באזורים שונים בין הקיבה למעיים ולאיברים סמוכים והמשיכה המגנטית החזקה ביניהם יכולה לנקב את האיברים. בדיוק לפני חודשיים ילד הגיע עם נזק משמעותי למעיים לאחר שבלע כדורי מגנט, וניתחנו אותו באישון לילה כדי לסגור חורים מסוכנים".

"הנזק עשוי להיות נרחב", מדגיש הרופא, "ילדים מגיעים לזיהום או לניתוחים שכוללים גם את חיתוך המעיים ולסכנת חיים של ממש. צריך להבין שעל אף גודלם – המגנטים בעלי משיכה חזקה והדרך שבה הם מושכים אחד את השני בתוך הבטן עשויה להשפיע ולגרום למצב קשה".

הוריו של הפעוט מספרים, כי לפני מספר שבועות שיחק במשחק המגנטים של אחיו הגדולים בני ה-5 ו-7, אך הם כלל לא ידעו כי במהלך המשחק הוא בלע אותם. "הוא לא נוטה להכניס דברים לפה וגם אם כן, מייד מוציא ומגיש לנו אותם, הוא נבהל מזה בעצמו ברוב הפעמים", מספר אביו.

אבל הפעם, כך מסתבר, התינוק אכן בלע את החרוזים הצבעוניים והמפתים. "במהלך כמה ימי חופשה משפחתית, שלושה שבועות בכלל אחרי ששיחק עם החרוזים, הוא הרגיש לא טוב ואף סבל מחום. יום למחרת זה עבר, וחשבנו שרק התקרר. אבל כשאחרי יומיים שוב הרגיש לא טוב, הבנו שצריך לבדוק מה קרה. כשהוא הצביע על הבטן ואמר שהיא כואבת, פתאום החל ליפול האסימון. חשדנו וניסינו לחשוב מה היה יכול לגרום לכך".

ההורים מיהרו עם בנם למוקד רפואי בעיר, שם הוחלט לבצע צילום. הרופא הפנה אותם מידית להדסה ואף הזעיק את צוות מומחי גסטרו ילדים כשהבין שבבטן הילד התמקמו גופים זרים שמסכנים את בריאותו.

"היינו בשוק אמיתי", מתאר האב. "זכרנו ששיחק בחרוזים לפני כמה שבועות – ומאז הוצאנו את המשחק הזה מהבית, אבל לא היינו מעלים בדעתנו בחיים שיגיע למצב של בליעת 52 חרוזי מגנט ושכולם יתמקמו בקיבה ויתקעו בגוף הקטן שלו. כשהגענו להדסה הבנו ממש את חומרת המצב כי הצוות היה ערוך לטפל בו מידית בכל הרצינות והנחישות ופעל במהירות. הסבירו לנו שנמנע נזק מאוד גדול".

ד"ר דוידוביץ וצוות מומחי רפואת ילדים מיהרו עם הפעוט אל חדר הניתוח לביצוע גסטרוסקופיה, בעזרת צלמה שהוכנסה לקיבה זיהינו מגנט אחד בדופן הקיבה וממנו שרשרת חרוזי מגנט לאורך כל איזור הקיבה.

"התחלנו לשלוף את הכדורים בעזרת תופסן דמוי שרשרת, והיו כל כך הרבה ביחד ובבודדים ולקח המון זמן כדי למשוך אותם בעדינות – ולא לגרום לפציעת הושט. הילד היה מורדם ולכן העבודה התאפשרה בזהירות וברגישות הנדרשת. לאט לאט שלפנו את כל 52 המגנטים".

לסיום הוא קורא להורים "לא להחזיק בכלל את משחק המגנטים בבית כשיש תינוקות בסביבה. יש מדינות בהן אסור למכור את המשחק בשל הנזק הצפוי לפעוטות וילדים קטנים, ולא בכדי. הכדורים צבעונים ומפתים להכניס לפה, ועל ההורים לוודא שאינם מגיעים להישג ידם של הילדים".

לאחר מספר ימי אשפוז, משתפר מצבו של הילד ואביו מסכם: "זה היה מפחיד. חוויה שאני פשוט לא מאמין שקרתה לנו. מכאן, מהדסה עין כרם, אחרי טיפול כל כך מסור ומקצועי של הרופאים והכי חשוב – מהיר, אני קורא לכל ההורים לשים לב ולהימנע מהמשחק הזה, שכמובן הוצאנו מהבית ולא נכניס אותו אלינו. חשוב מאוד לעורר מודעות בקרב ההורים וזו הסיבה שחשוב לי לספר את מה שקרה לנו. המשחק הזה מסוכן ועלול להסתיים באסון. זה לגמרי באחריותנו ההורים, כי אף אחד אחר לא ימנע מהמשחק מלהגיע לילדים שלנו".

הכתבות המעניינות ביותר

צפו: ההגרלה ההיסטורית שהכתה גלים נערכה בבית מרן הרב שטיינמן • זה הזוכה המאושר
נדיר! גדולי ישראל הבטיחו: "נתפלל עליהם ונפעל עבורם בזאת חנוכה"
מנכ"ל פייזר על הווריאנט החדש: "האופציה הטובה ביותר היא להתחסן"
תומך ב"שהידים" ושוהה בלתי חוקי: זה המחבל שביצע את הפיגוע בשער שכם
לאחר שעתיים של חקירה: לוחמי המג"ב שוחררו ממשרדי מח"ש בירושלים
בהשתתפות אלפי התלמידים: מרן ראש הישיבה הגיע למסיבת חנוכה בפוניבז' • צפו
מעמד חנוכת הבית לבנין ישיבת אוהל התורה סאסוב • גלריה
טרור אנטישמי חדש בשכונת שמעון הצדיק: כיבוי נרות חנוכה • צפו
תלמידי ישיבת מדרש יחיאל ביתר נבחנו אצל מרן ראש ישיבת סלבודקא
מסיבה לכבודה של תורה בחברת 'קנין ש"ס' שע"י ישיבת ביוד"א בקרית ויז'ניץ
לא ייאמן: הלוחמים שחיסלו את המחבל שפצע חרדי נחקרים באזהרה
טרגדיה משפחתית: נקבע מות אחותו בת ה-9 של הפעוט שנהרג
הילולת הרה"ק רבי יוחנן מטאלנא זצ"ל בחצר הקודש טאלנא
בהוראת מרן ראש הישיבה: בפונביז' לא יצאו לשבת חופשה כנהוג
ישועות גדולות בסייעתא דשמיא בכח התורה והתפילה
הטעם להדלקת נר לר"מ בעל הנס בר"ח טבת • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
ליל שבת בבני ברק: שריפה פרצה בדירה; שבעה נפצעו • צפו
בחור ישיבה חוצה את הכביש - מחבל ערבי מתנפל עליו • תיעוד דרמטי

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו