רוסיה: החלה בניית האוהל החדש על ציון רבי ישראל סלנטר זי"ע בקליניגרד

מיקומו המדויק של חלקת הקבר התגלה לפני שלשה עשורים ע"י יהודים מקומיים שהצליבו מידע על פי מפות ישנות ועכשוויות • לאחר הצקות חוזרות ונשנות מצידם של חוליגנים מקומיים שחיללו את הקבר שוב ושוב, הוחלט על בניית אוהל חדש סביב הציון הקדוש שישמר ויכבד את אדמת קודש זו • מלאכת הקודש נעשית בהכוונתו של הרב ישראל מאיר גבאי יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים' ובסיועם של הרבנים המקומיים בקליניגרד

כתבות נוספות בנושא:

הִילּוּלָא קַדִּישָׁא • הצדיק רבי מרדכי צוקרמן זצוק"ל
"הייתי גאה באבא עד שהכל התנפץ"
אלפי חסידים מרחבי ארה"ב התכנסו לחזק את מוסדות בעלזא בארה"ק • גלריה
האדמו"ר מטשארנאביל בעליה לציון אביו האדמו"ר זצ"ל ביום ההילולא
 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

 • מזעזע: נפטר מדום לב שבוע אחרי שאירס את בתו.

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • מזעזע:" הילדים מנסים לפנות לעצמם מקום ראוי לשינה"

  תוכן מקודם

בעיירה קניגסברג ההיסטורית של לפני השואה היו שלושה בתי עלמין של יהודים, בהם טמונים רבנים וצדיקים ידועים וחשובים בהם הגה"ק רבי ישראל סלנטר זי"ע – מייסד תנועת המוסר, הגאון רבי אריה לייב אפשטיין זצ"ל בעל 'הפרדס', ויהודי המחוז כולו. לפני כשלושים שנה, בעזרת נכדו של רבי ישראל סלנטר, הרב ראובן דסלר שליט"א, החלו במסע החיפושים לאיתור הקבר הקדוש, וכשנמצא המקום התברר שבית הקברות עומד להריסה כי העירייה רוצה לבנות עליו מבני מגורים.

לאחר השתדלותו והתערבותו של הרב הראשי לרוסיה, הגאון רבי בערל לאזאר שליט"א, שנכנס במלוא עובי הקורה, ניצלו שניים מבתי הקברות שהוגדרו כמקום מקודש ליהודים, והוקמה מצבה על קברו של הגה"ק רבי ישראל סלנטר זי"ע, אשר שימש כרבה של קניגסברג במשך כשנתיים ושם הסתלק לבית עולמו, בכ"ה בשבט תרמ"ג. בית העלמין אמנם משוכן בתוך העיר, אך בסביבה מאוד מוזנחת, במקום די מוסתר מעיני הציבור שכן הוא נמצע במעבה יער, מה שהביא בעיות רבות מצידם של אנטישמיים שהציקו לחלקת קבר זו פעמים תכופות.

סיפורו של מקום: במשך השנים של השלטון הקומוניסטי בתום מלחמת העולם השנייה, נעלם קברו של רבי ישראל סלנטר ולא היה ידוע היכן הוא נמצא, אבל לפני שלשה עשורים בערך, עם נפילת מסך הברזל ברוסיה, קברו הנעלם נמצא על ידי הקהילה היהודית בעיר על פי התאמה בין המפות הישנות והמדויקות שנשתמרו עוד מתקופת שלטון הגרמנים, לבין מפות עכשוויות שהתאימו את המיקום המדויק. מאז הפך המקום לתל תלפיות עבור המונים מיהודי רוסיה ומכל האזורים הקרובים והרחוקים, שהגיעו לשפוך שיח ותחנונים בזכותו הגדולה של מייסד תנועת המוסר, שהטביע את חותמו בעולם היהודי עם אמרת הנצח: 'כל זמן שהנר דולק, אפשר לתקן'.

הרב ישראל מאיר גבאי שליט"א יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים', אשר ידיו רב לו בשיפוץ קברי הצדיקים בכל מדינה באשר היא, מספר כי במשך השנים הגיעו חוליגנים ואנשי בליעל מקומיים שחיללו ובזזו את קברו של הצדיק שוב ושוב. עם הזמן הוקף המקום בגדר שחורה חיצונית עבור השמירה הבסיסית סביב המקום הקדוש, אבל ברור היה לכולם שיש צורך בהקמת אוהל חדש מאבנים ובטון, שאכן יוכל לשמר ולטפח את אדמת קודש זו.

כעת, לשם שימור המקום הקדוש ולמען מאות היהודים הפוקדים את ציון המצוינת ביומא דהילולא ובשאר ימות השנה, הקהילה היהודית בראשות רב המחוז הרב דוד שוועדיק שליט"א, בשיתוף ובתיאום מלא עם הרב ישראל מאיר גבאי, החלה לתכנן הקמת מבנה קבע על קברו של רבי ישראל סלנטר, בסיועו הרב של הרב אברהם ברוך דייטש שליט"א, שליח חב"ד בקליניגרד, הכוח הצעיר שנוסף לפעילות הרוחנית בעיר בשנה האחרונה.

בימים אלו החלה בסייעתא דשמיא בניית האוהל במרץ רב, בכדי להספיק לסיים את מלאכת הקודש עד יום היארצייט בכ"ה בשבט תשפ"ב הבעל"ט, בו צפויים להגיע מאות מתפללים מכל רחבי העולם להתפלל בציון הקדוש שיהיה כבר מגודר היטב עם האוהל החזק והחדש שייבנה סביבו לשם ולתפארת. הרב ישראל מאיר גבאי מוסר כי כבר בימים אלו החלו לפעול במהירות ובזריזות להעמדת קירות האוהל לפני בואו של החורף הקפוא, וכפי שבשנה האחרונה הגיעו המעלות לעשרים מינוס בסביבות ימי ההילולא בשלהי חודש שבט.

בשולי הידיעה נציין בזאת כי בעיירה קליניגרד שברוסיה, פועל בית כנסת גדול ומשוחזר בראשות הרב דוד שוועדיק שליט"א העומד בראש הפעילות התורנית והרוחנית בעיר כבר שנים רבות. בקהילה ישנה פעילות נרחבת של קירוב יהודים לאביהם שבשמים, תוכנית לנערים ונערות יהודיים, בית ספר ביום ראשון לילדים, סדרי לימוד בכולל המתקיים בשעות הערב, לצד סידור חברותות אישיות בין היהודים המקומיים המגיעים לבית הכנסת בתכיפות. "כעת לפני החגים של חודש תשרי", מציין הרב דייטש, "אנו מחלקים ליהודי העיר ערכות מיוחדות עם לוח שנה יהודי, תפוח בדבש, ספר תהילים ו'לעקח' לשנה טובה ומתוקה".

כתבות קשורות

הִילּוּלָא קַדִּישָׁא • הצדיק רבי מרדכי צוקרמן זצוק"ל
"הייתי גאה באבא עד שהכל התנפץ"
אלפי חסידים מרחבי ארה"ב התכנסו לחזק את מוסדות בעלזא בארה"ק • גלריה
האדמו"ר מטשארנאביל בעליה לציון אביו האדמו"ר זצ"ל ביום ההילולא
לוחמי צה"ל עצרו חשוד שניסה לחצות את מרחב המכשול בצפון רצועת עזה
בנט מיתמם: "הצלנו את מדינת ישראל; מה הפשע שלנו?"
התחזית לימים הקרובים: חם מהרגיל לעונה • האזינו
אשר מטריל את רפורמת הכשרות: "להפריט את מערכת המשפט"
עצרת מחאה בכותל? "נעמוד כחומה בצורה נגד הכוונות של הרפורמים"
ירושלים: אב לשלושה ילדים מבקש את עזרת הציבור
במהלך תקיפה ישראלית בסוריה: איראן ביצעה ירי לעבר המטוסים • תיעוד
תאונה קשה: נהג אוטובוס התנגש בבטונדה ודרס בחורת סמינר • צפו
נתניהו לועג לשקד: "איילת המתייסרת שתמיד מתמסרת בסוף לשמאל"
לעיני הדייגים ההמומים: מטוס הקרב התרסק לנהר • צפו
אחרי 73 שנה: עצמותיו של חלל צה"ל יובאו מצ'כיה לקבורה בישראל
בג"ץ דחה את העתירה נגד הרכב ועדות הכנסת; לוין עלה למתקפה
"אנשים בוכים": נתניהו סיפר על התספורת החדשה שלו • צפו
שרה בממשלה משתלחת בדת: "יום אחד נצטרך לשחרר את הכותל שוב"

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו