הגבעה הצרפתית. צילום: ויקיפדיה

לילדה חילונית מגיע יותר? מאבק בגבעה הצרפתית על בית ספר חרדי

תושבים חרדים בגבעה הצרפתית בעתירה נגד עיריית י-ם שמסרבת להקצות בית ספר לבנות החרדיות. מנהל מחלקת החינוך לנציגי התושבים: "עיריית ירושלים תעשה כל שביכולתה לדאוג שלא יוקם בית ספר חרדי בגבעה הצרפתית"

כתבות נוספות בנושא:

"עם הפנים לקהילה": רבני רמת בית שמש ד' קבעו מזוזה במרכז הרפואי החדש של לאומית בשכונה
הכתרת הגאון רבי חיים מנחם גאליצקי כחבר בד"צ התאחדות קהילות החרדים לונדון • גלריה
בברוקלין התכנסו להילולת הגר"ש קורח זצ"ל זקן רבני תימן
אדמורי"ם ורבנים בהכנסת ספר תורה ל'עלי שיח' בני ברק • גלריה
 • מזעזע: "תעזרו לשלושה ילדים קטנים לשרוד את המחלה של אבא שלהם"

  תוכן מקודם

 • "אין לי אפשרות לקנות להם סוודר ומעיל לחורף שמתקרב" אריה בפוסט כואב

  תוכן מקודם

 • מזעזע: נפטר מדום לב שבוע אחרי שאירס את בתו.

  תוכן מקודם

 • ראש הישיבה בברכה מפתיעה: "וכל התורמים יזכו לפרנסה ברווח ובנקל!"

  תוכן מקודם

"כמות התלמידות בשכונה, לא מצדיקה הקמת בית ספר חרדי". משפט מקומם זה נכתב על ידי עיריית ירושלים ומעורר סערה בשכונת הגבעה הצרפתית.

במה דברים אמורים?

מזה תקופה ארוכה, מנסים תושבי הגבעה הצרפתית החרדים לקבל את מה שמגיע להם על פי חוק – מוסדות לילדים, על מנת שאלו לא ינדדו לשכונות מרוחקות בכל בוקר.

עסקני השכונה מזכירים כי מלבד העובדה שמדובר באחת מהבטחות הבחירות הבולטות של ראש העיר משה ליאון למגזר החרדי – לפתור את בעיית השכונות המעורבות באמצעות מוסדות לבנות ובנים, "לא ייתכן מצב שישנם ארבעה תיכונים למגזר הכללי בשטחי ענק, ואילו המגזר החרדי שיכול לאכלס בית ספר שלם, צריך לנדוד בהסעות מחוץ לשכונה".

בדיקת 'שחרית' חושפת אפליה זועקת לשמים: לתושב החילוני מהגבעה הצרפתית יש ארבעה בתי ספר, בעוד הציבור הכללי הלומד בבתי ספר אלו מגיע ברובו משכונות מרוחקות.

עוד עולה, כי בחלק מן המוסדות הפרוסים על שטחים עירוניים גדולים ישנם מספר מועט של תלמידים. כל זה קורה, כאשר תושבי השכונה מהמגזר החרדי לא זוכים לפיסת קרקע שתשמש לבית ספר עבור בנותיהם המופלות לרעה.

בימים אלו הוגשה עתירה מנהלית נגד עיריית ירושלים על ידי תושבי השכונה החרדים בגין סירובה לאפשר הקמת בית ספר יסודי לבנות חרדיות, זאת על אף שיש למעלה מ-100 בנות בגבעה הצרפתית ובשכונת גבעת המבתר הסמוכה המשוועים למוסד סמוך לביתם.

תגובת העירייה לפרסום העתירה, לפיה "כמות התלמידות בשכונה לא מצדיק הקמת בית ספר", הצליחה לקומם את תושבי השכונה המעורבת. זאת בשל העובדה שכבר בשנה שעברה יכלה העירייה לפתוח בית ספר לתפארת עם כיתות מלאות, אילו רק הייתה היענות מצידה.

מעבר לכך, לאורך השנים האחרונות דחתה העירייה את כל הבקשות להקמת בית ספר למגזר החרדי. בכירים בעירייה אמרו כל העת בריש גלי כי לא יתנו יד להקמת מוסדות חרדים בשכונה המעורבת.

בתגובתה הפעם בחרה העירייה להתעלם מהצהרת כוונות הברורה של בכיריה נגד התמסדות החרדים בשכונות המעורבות, ותירצה את אי הקמת בית הספר בטענה כי – מספרית אין די תלמידות להקמת בית הספר, טענה זו הופרכה בקלות בהצגת נתונים המחייבים הקמת בית ספר למגזר החרדי בשכונה.

תגובה זו מעוררת זעם רב בקרב הקהילות החרדיות בגבעה הצרפתית, לאור המוסדות לציבור הכללי שנפתחו בשנים האחרונות בהן שוכנו מספר תלמידים מועט.

תושב 'הגבעה הצרפתית' אברהם הולצר אמר, כי ראש העיר משה ליאון קשוב לצרכי התושבים וסייע בפתיחת גנים למגזר החרדי בשכונה, אך לאחר שעברה רוב קדנציה אנחנו מצפים מראש העיר לממש את הבטחתו ולספק מענה גם לעשרות בנות.

ח. תושב השכונה שיתף את תחושותיו: "יש תחושה של זלזול בילדה החרדית. למה לילדה חילונית מגיעה יותר? חשבנו שימי ברקת הסתיימו, ואז אנו מגלים שראש עיר שהומלך על ידינו נאלץ להיכנע לתכתיבים של פקידים חילונים שדוחקים את רגלי החרדים מחוץ לשכונות המעורבות".

המגזר החרדי בירושלים סובל ממחסור במוסדות בחלק לא מבוטל מן השכונות המעורבות. בכירים חרדים מזכירים שוב ושוב כי הבטחת הבחירות של משה ליאון ונציגי המפלגות החרדיות הייתה כי "ילד חרדי לא ייאלץ לנדוד לשכונה מרוחקת ללמוד", מה שלא קורה בפועל.

לאחר לחצים הצליחו תושבי 'הגבעה' לקבל מעיריית ירושלים גנים עבור הילדים החרדים, אך עסקני השכונה קיבלו כתף מקרה ממנהל מחלקת חינוך בעירייה היוצא אביב קינן שהבהיר שהוא לא מוכן להקמת בית ספר בשכונה הגבעה הצרפתית.

לפי כתב העתירה, באחת מפגישותיו עם הנציגות החרדית משכונת 'הגבעה הצרפתית' אמר קינן: "עיריית ירושלים תעשה כל שביכולתה לדאוג שלא יוקם בית ספר חרדי בגבעה הצרפתית". לפי תמליל הפגישה, הוא הבהיר שהדברים הם על דעת ראש העיר.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "העירייה לא הקימה בית ספר חרדי לבנות בשכונת הגבעה הצרפתית לאחר בדיקה והבנה כי כמות התלמידות בשכונה לא הצדיקה פתיחת מוסד זה. הציטוטים המצורפים לא מוכרים לעירייה ולראש העיר".

כתבות קשורות

"עם הפנים לקהילה": רבני רמת בית שמש ד' קבעו מזוזה במרכז הרפואי החדש של לאומית בשכונה
הכתרת הגאון רבי חיים מנחם גאליצקי כחבר בד"צ התאחדות קהילות החרדים לונדון • גלריה
בברוקלין התכנסו להילולת הגר"ש קורח זצ"ל זקן רבני תימן
אדמורי"ם ורבנים בהכנסת ספר תורה ל'עלי שיח' בני ברק • גלריה
שייט קיאקים על כוכב שבתאי? החזון של נאס"א לחלל • צפו
הזינוק המטורף של טסלה: אלו השיאים ששבר אילון מאסק
אברהם פריד בשיר עם סיפור מרגש - "הוא יבנה בית"
צפו: משאית התנגשה בגשר ליד נתב"ג; כביש 1 נחסם לתנועה
מנכ"ל זק"א ישראל השיא את בתו כולם הגיעו לברך • גלריה
תיעוד: הגר"ד לנדו בשמחת ברית לפני צאתו לארה"ב
לזה יש להם כסף: החתולים יקבלו 12,000,000 ש"ח מתקציב המדינה
אלמנתו של נצ"מ ברוך מזרחי הי"ד: "אלחם שהסייען יקבל מאסר עולם"
בלי פחד: ערבים מיידים בקת"ב על ניידת - מצלמים ולא בורחים
הסחטנות של מפלגת ימינה בכספים הקואליציוניים: הנתונים נחשפים
הערב הילולת האדמו"ר ה'תפארת ישראל' מסטאניסלב זצ"ל
בעקבות כוונתם הזדונית של הרפורמים: מרן ראש הישיבה חיזק את ידיו של רב הכותל
הגר"י אדלשטיין ביקר אצל המקובל רבי דוב קוק בעיה"ק טבריה
תיעוד: מחנכי ויז'ניץ התכנסו בראשות האדמו"ר שליט"א

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו