הוקמו מצבות זכרון על קברי אחים יהודיים הי"ד שנרצחו על ידי הנאצים ימ"ש

הקברים אותרו בסיוע היסטוריונים וקשישים מקומיים שהיו עדים למסע הטבח של הנאצים ימ"ש בעשרות יהודים שנרצחו ונקברו בקבר אחים • מעמדים מיוחדים ונרגשים בהסרת הלוט של מצבות הזכרון על קברי האחים ההמוניים • ארץ אל תכסי דמם

כתבות נוספות בנושא:

הרמב"ם היומי • הלכות שגגות פרק ח' • צפו
רוחות מלחמה: ביידן שוקל לשלוח אלפי חיילים; משפחות הדיפלומטים יעזבו
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שֵׁנִי • כותרות העיתונים – כ"ב בשבט ה'תשפ"ב
 • על מה זועק המקובל ר' גמליאל רבינוביץ? צפו

  תוכן מקודם

 • היתומים הרכים יחד עם האלמנה מתחננים לעזרה רגע לפני שהבית קורס

  תוכן מקודם

 • עדות מזעזעת: "זה שורף את הגוף מבפנים"

  תוכן מקודם

 • כלה יתומה משחזרת: אני יודעת שהתפילות של אבא שמרו עלי מלמעלה

  תוכן מקודם

שיתוף פעולה מיוחד בין 'מרכז רבני אירופה' ואגודת 'אהלי צדיקים', הביא בשבוע האחרון לאיתור והקמת מצבות על קברי יהודים שנרצחו במהלך השואה ונקברו יחד בבורות הריגה המוניים. ברחבי אוקראינה וסביבתה קיימים עשרות בורות קבורה יהודיים המוניים כאלה, ובימים אלה כאשר מלאו 80 שנה לאותן שנות זוועה של מלחמת העולם השניה וחורבן יהדות אירופה, פועלים יחדיו 'מרכז רבני אירופה' ואגודת 'אהלי צדיקים', להנצחת זכרם לדורות עולמים בהקמת מצבות זכרון על גיא הריגתם של קדושים אלו אשר בארץ המה.

במהלך השבוע האחרון התקיימו שרשרת מעמדים נרגשים של הסרת הלוט באתרי קברי אחים באוקראינה, שאותרו בתום מחקר ממושך בו שיתפו פעולה 'מרכז רבני אירופה' ואנשי אגודת 'אהלי צדיקים'. במהלך המעמדים האלו נחנכו מצבות זיכרון לקברי אחים בעיר ויניצא ובעיר צ'רבוני הסמוכה לבארדיטשוב, לזכר יהודי הערים הסמוכות שנרצחו על ידי הנאצים ועוזריהם ימ"ש, ונקברו חיים בקבר אחים, הי"ד.

את קברי האחים הטמונים ביערות-עד אשר כף רגלם של בני אדם לא דרכה שנים רבות, חשף ואיתר יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים' הרב ישראל מאיר גבאי, במסגרת פעילות האגודה הוותיקה הפועלת לאיתור ושיקום בתי עלמין יהודיים במזרח אירופה.

במהלך מעמדי חנוכת המצבות, סיפרו ניצולי שואה וצאצאיהם סיפורים מסמרי שיער על האכזריות הרבה וההתעללות של הנאצים ימ"ש ועוזריהם, כאשר הוליכו אותם עשרות קילומטרים את בקור ובשלג עד לגיא ההריגה. בין השאר סיפר בן של ניצולת שואה, מר פליקס צימרמן על אמו גב' רוזה רוט אשר שיכלה את בעלה והתינוק הקטן יחד עם שאר בני משפחתה הי"ד. לימים נישאה שוב לאלכסנדר צימרמן ונולד הבן פליקס, טרם פטירתה היא ביקשה מבנה משאלה אחת – מאחר ובעלי ובני הקטן יחד עם שאר בני המשפחה לא זכו להיקבר בקבר ישראל – יש לי במגירה את תמונותיהם. אנא הנח בתוך קברי את תמונותיהם שלפחות אזכה לקבור את התמונות יחד עמי!!!

'מרכז רבני אירופה' נטל על עצמו להקים מצבות זיכרון לאותם יהודי השואה הי"ד שלא זכו למצבה וציון. באירועי הזיכרון השתתפו קהל רב יחד עם רבני הערים אשר העלו על נס את היוזמה המיוחדת של הנצחת יהודי השואה הי"ד שאין להם ציון ומצבה, והביעו את הערכתם ותודתם ליו"ר 'מרכז רבני אירופה' הרב מנחם מרגולין על פעילותו ותמיכתו הרבה שמאפשרת את הפעילות הענפה והמגוונת, יחד עם העומד על הפקודים הרב ישראל מאיר גבאי יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים', אשר שמו הטוב הולך לפניו בכל מקום כמי שזכה ועדיין זוכה להציל ולשמר אלפי קברים של צדיקים חסידים ואנשי מעשה.

יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים' הרב ישראל מאיר גבאי, אשר יחד עם אנשי 'מרכז רבני אירופה' עמלו בחודשים האחרונים למפות את האזורים ולהציב את מצבות הזיכרון בויניצא ובצ'רבוני, מסר כי הוא מברך בכל פה ובכל לב את שיתוף הפעולה הפורה בין 'מרכז רבני אירופה' לאגודת 'אהלי צדיקים', שזכו לברך על המוגמר בשעה טובה ומוצלחת, להציב שם ושארית לאותם יהודים אומללים שלא זכו להגיע לקבר ישראל עם מצבה פרטית לכל אחד, אולם לכל הפחות זכו לכך שזכרם אינו מש מאיתנו ובמעלות קדושים וטהורים יזהירו כזוהר הרקיע עד בוא עת תחיית המתים.

הכתבות המעניינות ביותר

נציג טיסנקרופ בישראל בעבר: "לא ייתכן שנתניהו לא ידע"
עלייה משמעותית: 60% מתביעות לשון הרע שהוגשו ב-2021 לבתי המשפט - התקבלו
בריאות לעשירים בלבד: פי 10 יותר מכשירי האקמו לנפש בת"א מבצפון
נתניהו יהיה העד המרכזי בפרשת הצוללות; עו"ד טוען: מי יסתבך בפרשה?
גזירת המעונות: מעוז לשרה - "כיצד תמנעי אפליית ילדים של משפחות לומדי תורה?"
"מגוחך; המקום היחיד במדינת ישראל שסגור לפעילויות הוא כנסת ישראל"
הסופה 'אלפיס' בדרך: השלג ייערם בירושלים והסביבה, אך ייעלם במהירות
עיריית נוף הגליל מובילה בחיזוק מוסדות חינוך בפני רעידות אדמה
זקן הפוסקים תקף בחריפות את הממשלה: "מלאך המוות מנהל מלחמה גדולה" • צפו
"רשעים": דונלד טראמפ זועם בעקבות זימון בתו היהודייה להעיד נגדו
החיסון הרביעי יעיל פי שלושה בהגנה ממחלה קשה לעומת השלישי
תיעוד הזוי: החיות קפאו מגל הקור הקיצוני בטורקיה • צפו
אסור לנו להתעלם: ארבעה עשר יתומים זועקים ומתחננים ללחם
משה קליין בסינגל קליפ חדש: "בואי בשלום"
תיעוד מקסדת השוטר: כך נעצר המחבל בתוך המרכול • צפו
"רשיון להרוג נערי גבעות": התיק נגד השוטרים מהרג אהוביה סנדק ייסגר
הטקס יצא משליטה: מכות בפרלמנט בעת השבעת הנשיא • צפו
מרהיב: ריקוד הזרזירים לפני הנחיתה לשנת הלילה

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture