תיעוד: מסעו ההיסטורי של מרן הגר"ד לנדו לארצות הברית לחיזוק עולם התורה

צפו בתיעוד: מסעו ההיסטורי של מרן גאון ישראל הגר"ד לנדו שליט"א לארצות הברית לחיזוק עולם התורה בכלל ובארה"ק בפרט.

כתבות נוספות בנושא:

פנינים לפרשת השבוע • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
מדינות אדומות ודיגום ביוב: המלחמה בהתפשטות הזן המפחיד של הקורונה
תגלית מרעישה: תמונה חדשה של הריי"צ מליובאוויטש - בליטא
הדולר שקיבל "אלי קיי" מהרבי הגיע למשפחתו של אלי קיי הי"ד
 • ראש בראש מול הביטוח הלאומי

  תוכן מקודם

 • מזעזע: הסיבה שגרמה לצוות הרפואי לשחרר חולה אונקולוגית

  תוכן מקודם

 • מרים התחננה אלי: "תן לי לראות את הילדים"

  תוכן מקודם

 • התהליך שמקל בצורה דרסטית על הסוגרת

  תוכן מקודם

לקראת מסעו ההיסטורי עלה ביום ה' בערב לבית מרן ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין שליט"א, במהלך ביקורו סיפר רה"י שליט"א כי יוצא למספר ימים לארה"ב לעורר לבב ישראל למען עולם התורה בארה"ק וביקש ממנו את ברכת הדרך ואת הדברים שצריך לומר לנגידי עם בארה"ב. מרן ראש הישיבה שליט"א אמר לו כי ענין זיכוי הרבים הוא ענין גדול מאד וכל הזכויות שיגרמו מכך יזקפו לזכותו, והוסיף וסיפר מה ששמע מהגר"ח ברמן בשם הגרב"צ במברגר זצ"ל על יהודי פשוט מפתח תקוה שתרם את עזבונו לישיבת פוניבז' וקנו מכך ספרים עמ"ס גיטין, ולאחר מכן התגלה בחלום להגרב"צ במברגר וציטט לו קטעים מחי' הרשב"א עמ"ס גיטין, ורואים מכך עד כמה גדולה מעלת זיכוי הרבים שכל ההשפעות מכך נזקפות לזכותו וכאילו עשאן בעצמו.

מרן הגר"ד לנדא שליט"א התרגש מאד ממעשה זה וביקש מרבינו הגרי"ג שליט"א רשות לספר בשמו את המעשה לנדיבי עם בגולה לעוררם על ענין גדול זה של זיכוי הרבים. לאחר מכן בירכו מרן שליט"א בברכת צאתכם לשלום וליווה אותו בצאתו.

ביום ו' לאחר תפלת מנחה נכנס להפרד מהגרמ"ה הירש שליט"א בביתו בקרית הישיבה, ובמוצ"ש לאחר תפלת ערבית נכנס להפרד מהמשגיח הגה"צ ר"א פולק שליט"א.

במוצ"ש בשעה 10:30 יצא מרן גאון ישראל שליט"א ממעונו כשמאות תלמידי הישיבה בראשות הגרמ"ה שליט"א מלוים אותו בהתרגשות לרכבו. בשדה התעופה קיבל את פניו רב שדה התעופה הרב נסים אלמליח כמו"כ שהה במקום הנגיד הרב שלמה רכניץ ובירכו בברכת הצלחה. במטוס נפגש מרן שליט"א עם בן האדמו"ר מבעלזא הגרא"מ רוקח שליט"א ושוחח עימו ממושכות.

בשעה 6 בבוקר שעון ארה"ב נחת בשדה התעופה נוארק שם המתין לו הנגיד ר' שמעון גליק.

בשעה 8 התפללו שחרית בבית האכסניה במונסי בהשתתפות רבים מתושבי המקום, לאחר תפלת שחרית עברו לברכת שלום עליכם. כבר בשעה 11 התקיימה אסיפת נגידים בבית האכסניה במהלכה נשא מרן שליט"א דברים כדלהלן:

צריכים לדעת מה הוא ערך התורה, לימוד התורה ע"י לומדי התורה זהו קיום יסוד עם ישראל, וכל בניך לימודי ד', בעיקר בדורנו, בין בא"י ובין בחו"ל, אם ענין לימוד התוה נחלש הכל נחלש, צריכים להרבות עוד ועוד לומדי תורה.

צריכים לדעת כי הכל בזכות לומדי התורה, אתם דואגים לעתיד ילדיכם , דעו לכם כי ערך התורה שישאר לדורות הבאים בטהרתו ובצביונו, זה הוא רק ע"י ריבוי לומדי תורה וריבוי הכוללים, צריכים לומר זאת בקול ובבהירות, לימוד התורה זה הוא יסוד גדול וזכות גדולה, ולהחזיק לומדי תורה ולהרבות עוד ועוד כוללים, זהו משמרת התורה בעם ישראל, זהו האידישקייט של עם ישראל.

דעו לכם מי שעושה עושה לעצמו, למען ילדיו, למען המשכת הדורות ולהנצל מכל הסכנות, ילדים שרואים בבית מה הוא ערך של תורה גדלים כך, סיפר לי השבוע אברך שראה את בנו בגיל מצוות מצטער ביום פטירתו של החזו"א ולשאלתו על מה מצטער ענה הילד כי אם החזו"א היה חי היה לי את מי לשאול….   דברים כאלו מגיעים רק מחינוך מהבית.

אשריכם פותחי הלבבות למען התורה כסדר, זכרו כי הכל בזכות לומדי התורה, באתי לעורר על דברים המחוזקים אצלכם כבר, אשרי מי שמטה כתף לבנין עולם התורה, כך לימדונו רבותינו וכך צריך להמשיך, יזכו כל התומכים באונם ובהונם לכל טוב והצלחה במעשי ידיהם ונחת בכל אשר יפנו.

לאחר מכן ניגש אחד הנדיבים וסיפר כי הגראי"ל אמר לו שראוי להרבות לתת ליותר אברכים מאשר סכום גדול למעט אברכים ושאל האם הדברים תקפים גם עתה שהתרבו הוצאות המחיה ע"י הגזרות המתחדשות חדשים לבקרים, רה"י שליט"א השיב כי דברי הגראי"ל נכונים לשעתם ונכונים כעת.

אח"כ ניגש נדיב אחר והסתפק האם ימשיך להחזיק מעט אברכים בסכום גדול כאשר היתה באמנה אתו או שלאור דבריו ירבה אברכים בסכום מועט מכך, לשאלת רה"י שליט"א ענה כי הרגשתו להמשיך כהרגלו  ונענה כי ינהג כהרגשתו.

לאחר מכן מסר שיעור בישיבת היכל התורה- דיק במסכת יבמות. כשבערב התקיימה קבלת קהל לעצה לברכה

אחד מרגעי השיא של המשא צפוי היום יום שני בעיירת ליקווד שם צפויה להתקיים קבלת פנים ענקית בהשתתפות אלפים מתושבי העיר וראשי הישיבה שליט"א ואח"כ צפוי מרן שליט"א למסור שיעור ושיחה במקום.

בימים הקרובים צפוי להמשך מסע החיזוק בפילדלפיה, פראקויי ,פלטבוש ,בורופארק ועוד, וצפויים שיעורים בישיבות רבות, אסיפות לאנשי החינוך מרחבי ארה"ב, ואסיפות לנגידי עם, כשמידי ערב ואחרי שחרית צפויה קבלת קהל במונסי בבית האכסניה.

הכתבות המעניינות ביותר

פנינים לפרשת השבוע • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
מדינות אדומות ודיגום ביוב: המלחמה בהתפשטות הזן המפחיד של הקורונה
תגלית מרעישה: תמונה חדשה של הריי"צ מליובאוויטש - בליטא
הדולר שקיבל "אלי קיי" מהרבי הגיע למשפחתו של אלי קיי הי"ד
מתפ"ש לועג למנהיג הג'יהאד עם קריקטורה עוקצנית במיוחד
מחרוזת חנוכה עם יצחק מאיר, הראל טל, יהונתן ניצן ויענקי ברוין
חסרת אחריות: נשאית בזן החדש נסעה באוטובוס מהמרכז לאילת
במנגינה של הדלקת נרות חנוכה: החזן מכריז על חודש טבת
דחיות ותקציבים נוספים: מתי תחל פעולתה של הרכבת הקלה בגוש דן?
אירופה מחילה הגבלות; הגל הרביעי מכה בעוצמה ביבשת
הפולנים בתגובה ללפיד: "אנחנו לא מאותתים לפיוס"
האזינו: 'חדשות JDN' וגאולה FM במשדר שינעים לכם את ההכנות לשבת
הצעת חוק חדשה מבקשת "למנוע את מקרה גולדרייך הבא"
הרצוג ומוסי: הנשיא שמקצין לצד השני והח"כ שמאבד את זה / ישראל ארנפלד
מדינות המפרץ מתקרבות לאיראן: "ביידן ערער את הברית האזורית"
מבט חסידי: השליח שסחב ברכבת שקים של חלב / הרב אריאל למברג
סיכומו של שבוע: דודי אמסלם – הסיבה לברית בין החרדים לליכוד / שמואל קרמרסקי
כי אבי ואמי עזבוני והשם יאספני • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו