Yonatan Sindel/Flash90

הסוף למדבקות? שוב יוזמה לתצוגת מחירים דיגיטלית ברשתות המזון

שרת הכלכלה והרשות להגנת הצרכן מקדמים תצוגה דיגיטלית של מחירים על המדף וביטול חובת הצמדת מדבקות המחיר על גבי מוצרים בסופר, שמאפשרת כיום לצרכנים להשוות בין מחיר המוצר למחירו בקופה • האם המהלך יועיל לצרכנים?

כתבות נוספות בנושא:

וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שִּׁשִּׁי • כותרות העיתונים – כ"ט בכסלו ה'תשפ"ב
בִּנְעָרֵינוּ • מסיבת חנוכה לצעירי הצאן בחצה"ק אלכסנדר
קָבְעוּ שִׁיר וּרְנָנִים • הדלקת נרות חנוכה בחצה"ק אשלג
מָעוֹז צוּר יְשׁוּעָתִי • הדלקת נרות חנוכה בחצה"ק וואסלוי
 • מכה גלים! מדוע החנוכייה של מרן רה״י תוגרל במסגרת מבצע ההתרמה?

  תוכן מקודם

 • מרים התחננה אלי: "תן לי לראות את הילדים"

  תוכן מקודם

 • גדול הדור מבקש למען אברך חולה: "להחזיקם ולהחיותם"

  תוכן מקודם

 • "מי ידאג לילדים?" בקשתה האחרונה של מרים ע"ה

  תוכן מקודם

‏‏‏‏‏‏שרת הכלכלה והתעשייה יחד עם הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן מקדמים יוזמה ולפיה במקום הצגת מדבקת המחיר על גבי כל מוצר תינתן אפשרות להצגת המחיר על גבי צג אלקטרוני על המדף ובאמצעות עזרים נלווים המאפשרים צרכנות נבונה.

כבר בשנת 1998 עוגנה לראשונה בדין החובה להציג את מחירו הכולל של כל מוצר עליו או על גבי אריזתו, להבדיל מהצגה על המדף. חובה זו נתפסת כאחת מהזכויות הצרכניות החשובות במדינת ישראל.

לאור התפתחויות טכנולוגיות מתקדמות בשוק קמעונאות המזון, בחנה הרשות להגנת הצרכן בעבודה מקיפה, האם יש בטכנולוגיות אלה כדי לתת מענה להצגת מחירים על מוצרים בתחום המזון באופן שישמור על ההגנות שהחובה הקיימת היום מעניקה לצרכן, לצד תועלות נוספות שטכנולוגיות אלה עשיות להעניק לו.

הרשות להגנת הצרכן בחנה טכנולוגיות חדשות הקיימות בשווקים בארץ ובעולם ומאפשרות הצגת מחירים וניהול קניה חכמה. במסגרת הבדיקה עלה כי באמצעותן ניתן למצות את מירב ההגנות והתועלות לצרכן, דרך הצגת המחירים ויתרונות נוספים ובהם שליטה בתקציב במהלך הקניה, שיפור משמעותי בחוויית הרכישה, חיסכון משמעותי בזמנים ומיגור התופעה של פער בין המחיר במדף לזה הנגבה בקופה.

הרפורמה של שקיפות מחירים בחוק קידום התחרות בענף המזון, עושה צעד נוסף למען הצרכן ומציעה אסדרה טכנולוגית חליפית לקמעונאים. שיקבלו על עצמם כללים רגולטוריים מחייבים כתנאי סף למימוש.

ניתוח כולל שערכה הרשות להגנת הצרכן העלה, כי שימוש ב"סל הטכנולוגיות" הקיימות בשוק להצגת מחיר וניהול הקניה עשוי, בתנאים מסוימים, לשמור על התועלות הקיימות לצרכן מהשיטה הנהוגה כיום ואף להיטיב עם הצרכן.

לפיכך, יש לאפשר לקמעונאי מזון להציג את מחירי המוצרים בחנות בשיטה אלקטרונית, כאשר ההצעה מותנית בקבלת כל מרכיביה:

• למשך תקופה של 4 שנים, במסגרת הוראת שעה אשר תפוג מאליה אם לא תחודש או תחוקק להוראת קבע, כל חנות שתבחר (אם מסווגת כקמעונאית מזון) תהיה רשאית לבחור בהתאמה לגודלה, בחלופה טכנולוגית להצגת מחירים במקום הצגה על כל מוצר (מדבקות).

• חנויות אלו יחויבו בצג מחירים אלקטרונים על המדף, אשר מחובר בתקשורת לקופות, וככל שהחנות גדולה יותר, היא תידרש לעזרים נוספים כמפורט:
חנות שתסווג כגדולה, (מעל 300 מ”ר) תחויב בנוסף לצג מחיר אלקטרוני על המדף ובהצבת סורקים נייחים המאפשרים להוציא תווית מחיר ברת הדבקה, בפריסה ברחבי החנות גם להנגיש לצרכנים טכנולוגיה המאפשרת להם במהלך כל הקנייה, באופן נייד, לסרוק את המוצר על מנת לאפשר הצגת מחירו ומחיר ליחידת מידה, לראות את צבירת סכום הקנייה המצטבר וכו’.
חנות שתסווג כבינונית (בין 120 ל-300 מ”ר) תחויב בנוסף לצג מחיר אלקטרוני על המדף גם בסורקים נייחים בחנות המאפשרים להוציא תווית מחיר ברת הדבקה בכל מעבר בין שורות.
חנות שתסווג כקטנה (מתחת ל-120 מ”ר), תחויב בצג מחיר בצגים אלקטרוני על המדף ללא עזרים נוספים.

• על כל חנות שתבחר בחלופה להצגת מחיר אלקטרוני – יחול איסור להעלות מחירים במהלך יום עסקים.

• שיטת האכיפה של הרשות בשווקים תתמקד בשלושה מישורים: תקינות ופריסת המכשור האלקטרוני; הסדר על המדפים (על המוצרים להיות מסודרים מתחת לצגים האלקטרונים המתאימים להם); ובאי העלאת המחיר במהלך יום העסקים.

• ההצעה ממקסמת את מרב התועלות לצרכנים ובכללם בני הגיל השלישי במגזרים השונים.

תועלות צפויות מיישום שינוי שיטת הצגת המחירים:

• דיוק במחירים (היעדר הבדלי מחירים בין המדף לקופה) – הטכנולוגיה החלופית תשמש להצגת מחירי המוצרים, תהיה מקושרת ישירות לקופה ולכן לא יהיו הבדלים בין המדף לקופה.

• שליטה בתקציב – הטכנולוגיה החדשה (כגון שימוש בעגלה חכמה, אפליקציה וסורק מחירים) עשויה לאפשר לצרכן לשלוט בתקציב שלו, ולבדוק בכל רגע נתון האם חרג ממנו. אפשרות הצרכנים להיעזר בטכנולוגיה לטובתם במהלך הקנייה יכולה לעזור להם לצרוך בצורה יעילה ומחושבת יותר, כמו גם להפחית צריכה עודפת.

• שיפור השירות – ניתן לקרוא את המחיר של כל מוצר בסריקה בזמן אמת וחיסכון בזמן לצרכן.

• חשבונית דיגיטלית – חנות שתבחר ביישום הרפורמה, תידרש לספק חשבונית קנייה מפורטת למכשיר הסלולר של הצרכן, הדבר יאפשר תיעוד והשוואת מחירים תוך הגנה על איכות הסביבה.

• שיפור חווית הקניה – כתוצאה מכניסת טכנולוגיה בקמעונאות, צרכנים בעלי אוריינות דיגיטלית בסיסית יוכלו ליהנות משיפור חווית הקנייה שלהם.

• ירידת מחירים – חסכון עלויות התפעול עשוי לבוא לידי ביטוי בהורדת מחירים לצרכנים. על פי מחקרים ירידת מחירים בפועל, אם תתרחש, תהיה בטווח הארוך בשל תהליכי הסתגלות ועלויות הטמעת הטכנולוגיה החדשה.

שרת הכלכלה והתעשייה, אורנה ברביבאי: “הרפורמה בהצגת המחירים היא בשורה טכנולוגית משמעותית המותאמת לקידמה, שמגיעה עם סל כללים מחייבים וברורים עבור בתי העסק, בראשם ההגנה על הצרכנים לצד עידוד חווית רכישה והתאמת הרגלי צריכה נבונה. הרפורמה עתידה להוביל לייעול תהליכים ואני מצפה כי אלו יובילו להורדת מחירים עבור הצרכן. משבר הקורונה שינה את דרכי הצריכה שלנו, עודד אימוץ טכנולוגיות חדשות ואני סבורה כי הצגת המחירים והטמעת מערכות מתקדמות ברשתות המזון, יהיו צעד נוסף בשיפור השירות לצרכן לצד עידוד רכישת מוצרים תוצרת הארץ”.

עו”ד מיכאל אטלן, הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, מציין כי: “אני שמח מאוד על בחירתה של שרת הכלכלה והתעשייה לקדם את הצעת הרשות לרפורמה בתחום הצגת המחירים בחנויות המזון. הקמעונאות עוברת מהפכה דיגיטלית, שמאתגרת את החשיבה המסורתית. הרשות בחנה זמן רב את נושא הצגת המחירים כדי למצוא את הדרך לצעוד עם הקדמה מבלי לאבד את ההגנה הקיימת גם לצרכן, המתקשה עם השינויים הטכנולוגיים. אני סבור שהפתרון המוצע משיג את המטרה הזאת”.

הכתבות המעניינות ביותר

אבל בכפר סבא: רבה הראשי של העיר אשר שימש בתפקיד במשך עשרות שנים - נפטר
באום אל-פחם: שני חשודים ערבים דרסו לוחמי מג"ב – מצבם קל עד בינוני
הרעיון הובן: בנט ולפיד עושים בדיוק ההיפך ממה שהבטיחו / יוסף טיקוצ'ינסקי
לֹא אָמוּת כִּי אֶחְיֶה: הזמר המיתולוגי חזר אל הבמה בביתר ונשנק מבכי • צפו
הפרופ' על הזן החדש של הקורונה: "מאוד מדבק - אבל החיסון משפיע"
מבט חסידי: הדלקת נרות שניות לפני שבת מחוץ ללשכת פוטין / הרב אריאל למברג
דעה: הימין כרגיל, מתקפל / ישראל ארנפלד
הַנֵּרוֹת הַלָּלוּ • האדמו"ר מנאראל בהדלקת נרות חנוכה
לְהַדְלִיק נֵר חֲנֻכָּה • האדמו"ר מזוטשקא בהדלקת נרות חנוכה
בְּנֵי בִינָה • מסיבת חנוכה לילדי חצה''ק מכנובקא בעלזא
הדיין מבעלזא הודיע: אסור לשתות את הוודקה המפורסמת מחשש ל"יין נסך"
בנט החליט: קנסות כבדים לנוחתים שלא ייבדקו פעמיים • כל ההחלטות החדשות
הסיעות החרדיות: נקים מטה מאבק משותף נגד הכוונות ההרסניות של הממשלה
בשבת חמים ונעים - בשבוע הבא הגשמים יחזרו • האזינו לתחזית
השיעור השבועי: פרשת מקץ • הרב נתנאל אביסרור
יוגש כתב אישום? במערכת הביטחון סבורים: החסידים לא נכנסו בטעות לרמאללה
ראש המוסד הצהיר: "לאיראן לעולם לא יהיה נשק גרעיני - זו התחייבותי"
דיווח: זהו "פסק ההלכה" שבגינו החליטו בשב"כ לאבטח את השר מתן כהנא
0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

חי חי חי …. אחרי שיקפיצו לנו את המחירים ב 100% יורידו ב 10% ויגידו שהורידו מחירים לטובת הצרכן.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו