Moshe Shai/FLASH90

מעשי אבות סימן לבנים: יאיר לפיד יקרוס כמו הטעויות של אביו, טומי?

מיד אחרי שהגיע לשיא כוחו, איבד טומי לפיד את כל כוחו הפוליטי. בנו, יאיר לפיד נמצא כעת בשיא כוחו, לקראת מינוי ודאי לראשות הממשלה • הוא חוזר על הטעויות שעשה אביו, ונראה כי לא יקח הרבה עד שיאבד את כוחו / דעה

כתבות נוספות בנושא:

מטורף: נלחם בדב שחור שחדר למרפסת הבית • צפו
מרהיב: המפל שזורם מהגולן אל הבניאס - שאתם לא מכירים • תיעוד
הסופה 'אלפיס' מכה ביוון בדרכה לישראל; שלג נדיר בחוף הים • צפו
מים ללא גבולות: הזרימה החזקה בין ישראל לסוריה ולמצרים • צפו
 • עדות מזעזעת: "זה שורף את הגוף מבפנים"

  תוכן מקודם

 • נערה חרדית משתפת: "מבחוץ הייתי רגילה, מבפנים מרוסקת"

  תוכן מקודם

 • "אין לי שמלה לחופה" כלה יתומה מאב מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

 • כלה יתומה משחזרת: אני יודעת שהתפילות של אבא שמרו עלי מלמעלה

  תוכן מקודם

"לִפְנֵי שֶׁבֶר גָּאוֹן וְלִפְנֵי כִשָּׁלוֹן גֹּבַהּ רוּחַ", מלמד אותנו שלמה המלך, החכם מכל אדם, במשלי.

מאפיינים דומים רבים ניתן למצוא בין טומי לפיד לבנו, יאיר לפיד. הם עסקו בתקשורת לפני שביצעו מעבר לפוליטיקה, גם 'שינוי' וגם 'יש עתיד' מציגים חזון אנטי-דתי ואנטי-חרדי במקביל לניסיון להצטייר כמי שדואגים למעמד הביניים, ולרווחת החברה בישראל.

כאשר בוחנים את נסיבות ההתרסקות הפוליטית המזהירה של טומי לפיד המנוח, מגלים כי הוא הורכב משני מקרים שונים שהתרחשו במקביל: הוא איבד שליטה על הרכב הרשימה שלו, ומצד שני הואשם כמי שמעדיף את הכיסאולוגיה על פני האידיאולוגיה.

היה זה כאשר אברהם פורז לא נבחר למקום השני בפריימריז, והחלו לצוץ שמועות כי לפיד הזועם, מתכנן לפרוש ולהקים מפלגה אחרת. סיבה זו בלבד, כבר גרמה לכך שכמה מהמזוהים עם שינוי ואחרים שהיו במו"מ לחבור למפלגה – בחרו להתפזר למקומות אחרים, ביניהם קדימה של אריק שרון שהוקמה אז.

יאיר לפיד צפה – למד, והפנים. את מפלגת יש עתיד הוא הקים כדיקטטורה הגונבת קולות דמוקרטיים. את הרכב הרשימה הוא בורח מאנשים כדמותו וכצלמו, ומה שקורה למי שמעיז לחשוב רק על האפשרות להמרות את פיו של המנהיג העליון, אתם יכולים לשאול את עדי קול, או את עליזה לביא.

אפילו עופר שלח, ידיד של יאיר לפיד יותר משלושים שנה ומי שהיה המוח מאחורי מפלגת יש עתיד, מצא את דרכו החוצה בבושת פנים רק בשל הדרישה לקיים פריימריז לראשות המפלגה. לפיד חושש להפוך את יש עתיד לשינוי 2.0, ובדרך הוא מוכן להקריב את כל החברים שלו ואת כל מי שעשה לו אי פעם טובה.

אבל יש סיבה נוספת להיעלמות של טומי לפיד מהמפה הפוליטית. ומזה, יאיר לפיד לא יכול לחמוק. זה כנראה נטוע עמוק בDNA שלו, בזכות הגנים שירש מאביו: העדפת הכיסאולוגיה על פני האידיאולוגיה.

מפלגת שינוי המנוחה, הייתה מפלגה שבילתה את מרבית ימיה באופוזיציה. כאשר סוף סוף הגיעו לאפשרות של ישיבה מסביב לשולחן הממשלה, התרווחו החברים על כסאות העור וסירבו להתקלף משם. גם לא כאשר פתחו מחדש את משרד הדתות, אשר סגירתו היה בין דגלי המפלגה. גם לא כאשר יהדות התורה הצטרפה לקואליציה, ושינוי החליטה להישאר סביב שולחנות הממשלה של אריק שרון.

בסופו של דבר, הם הצביעו נגד תקציב המדינה ושרון גירש אותם בכוח מהממשלה, לא לפני שמעמדם הציבורי כבר כורסם לחלוטין. הם גם ישבו עם החרדים, וגם הצביעו נגד התקציב – מעשה שיכול היה להפיל את שרון ולבטל את תכנית ההתנתקות. בסופו של דבר, הם גם הצביעו בעד התקציב – מהאופוזיציה. גם אכלו את הדגים המסריחים, גם קיבלו את המלקות וגם גורשו מהעיר.

בתמורה להצבעה בעד התקציב, הם קיבלו 700 מיליון שקל למען מטרות שהיו קרובות להם – אך הדבר לא סייע להם מול מתקפה מצד מפלגת מרצ ואחרים, שטענו כי הם סחטנים, שקרנים ומעדיפים את הכיסא על פני העקרונות.

ואת זה – יאיר לפיד לא מסוגל לשנות. בקדנציה הראשונה שלו, הוא נכנס היישר לקואליציה, אך לא הספיק להסתאב. בדיוק כמו שמפלגת שינוי הצליחה להתאפק תחילה, בממשלות הראשונות בהם ישבו.

אך אחרי כמה שנים באופוזיציה, בהם בנה לפיד הבן את הרזומה שלו כלוחם בשחיתות, הוא שב לשולחן הממשלה, והוא מתנהג כמו ילד קטן, חולה סכרת, שנכנס לראשונה לחנות ממתקים: הוא טורף מכל הבא ליד, אחוז בולמוס. זה גדול עליו. הוא לא מצליח להתאפק.

כך, גדול הלוחמים נגד החוק הנורבגי מרחיב את החוק עד לקצה גבול היכולת שלו; האיש שהתריע נגד כספים קואליציוניים לוקח ומחלק לשותפיו סכומים כדוגמתם לא נראו מעולם; אחרי הלעג והזעם על מינוי מקורבים לג'ובים הוא משכלל את השיטה ומסדר את קרובי משפחתו – וזה רק חלק קטן מהרשימה. נציין בקצרה את התנגדותו לתואר "ראש הממשלה החליפי", את העובדה שהוא התנגד להשתתפות בהסתדרות וכעת מקים שם סיעה, ועוד. תקצר היריעה ומעשיו לא יסתיימו.

התקשורת בעדו, כמובן. בכל זאת, הוא האיש שמאחורי ההצלחה להעיף את נתניהו מראשות הממשלה. אך כבר אמר נשיא ארה"ב לשעבר, אברהם לינקולן: "אפשר לשקר לחלק מהאנשים כל הזמן, אפשר לשקר לכל האנשים חלק מהזמן, אבל אי אפשר לשקר לכולם כל הזמן".

הוא יכול להמשיך להאשים את נתניהו בשחיתות, להסביר – כמו שמפלגת שינוי הסבירה בזמנו – כי הוא מחלק את הכספים למטרות טובות, אבל זה לא יצליח. זה לא יכול להצליח. לא לאורך זמן.

במוקדם או במאוחר, עם עזרה תקשורתית או רק על ידי הרשתות החברתיות, אנשים יחלו לתהות בקול: מדוע התנגדנו לנתניהו, רק בשביל להביא מישהו שמשכלל את הסיאוב הפוליטי והשחיתות השלטונית לרמה אחת גבוהה יותר?

הכתבות המעניינות ביותר

שיא שלילי: פינוי בעלי החיים הכי גדול שהיה בישראל אי פעם בגלל הקור • צפו
נתניהו מודיע רשמית: "אמשיך להנהיג את הליכוד - לא הסכמתי לקלון" • צפו
תיעוד כואב: המונים בהלווית הרבנית מאשלג ע"ה
בקואליציה נכנעו לאופוזיציה: חוק הגיוס ירד מסדר היום של מליאת הכנסת
נשיא המדינה: "עלינו לשתף פעולה עם שאר המזרח התיכון - מול איראן"
חודש וחצי אחרי: משפחת המחבל שרצח את יהודה דימנטמן הי''ד - קיבלה צו הריסה
דרעי מסמן מטרה: "כשנחזור - קודם כל נבטל את המיסים שהטילה הממשלה"
"מחדל של הממשלה": הצעה בכנסת - מחירי בדיקות האנטיגן יעברו פיקוח
השיחה היומית: הרב שמעון שפיצר • הנעימות ושמחת החיים שיש למי שחי עם גדרים
בג''ץ הורה לפנות את חומש; סמוטריץ' וקרעי דורשים לקיים על כך דיון בכנסת
אל מול מיטת בנו בכורו שנפטר: הרבי ממונסי שר את הניגון ומירר בבכי • צפו
כמות מיטות אשפוז נמוכה ותוחלת חיים מהגבוהים שיש; דו''ח ה-OECD
נאט''ו שולחת כוחות צבא למזרח אירופה; רוסיה: "העימות קרוב מתמיד"
שקד כל חייו על התורה: הצדיק לבית מאזוז הסתלק לבית עולמו
נתפס במצלמות האבטחה: נכנס לבניין בירושלים, וגונב רכוש מהלובי • צפו
גם אם נתניהו יפרוש: סער מכריז "אין לי כל כוונה לחזור לליכוד" • צפו
לפיד נגד דרעי: "מאחל לו הצלחה - אבל הוא לא יכול לחזור לכנסת" • צפו
הִילּוּלָא קַדִּישָׁא • רבי מנחם מנדל מקוצק זי"ע

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture