רגשי הערכה נוכח דחיית פרסום ההחלטה של הנשיא עד צאת השבת / מאידך, אכזבה משלילת הבקשה של הרב עובדיה לפעול למען הנמכת הלהבות של 'שוויון בנטל' / חצי מיליון אנשים מצפים מהנשיא ליחס חם יותר / המתחיל במצווה אומרים לו גמור

עם צאת השבת והמעבר ממצב 'השהייה' במסגרת ההתענגות בנועם השבת אל העדכונים השוטפים הממשיכים לזרום שוב ושוב מהזירה הפוליטית בישראל, שמענו על שני דיווחים סותרים מעט שעוררו בנו תערובת רגשות המנוגדות זו לזו.

קרא עוד:

[postim]

המדובר הוא התנהלותו של כבוד הנשיא מר שמעון פרס, ומערכת יחסיו עם הציבור החרדי וציריו הנאמנים השומרים על קשר מתמיד עם לשכתו ואנשיו.

מצד אחד שמחנו לשמוע על צעד נבון ואנושי בו נקט הנשיא עם התחשבותו בבקשת ציבור בני היהדות הנאמנה שלא לגרום לחילולי שבת מיותרים העלולים להיגרם עם פרסום ההחלטות על הרכבת הממשלה לפני צאת השבת, או אף לפני כניסת השבת.

בקשה זו שנמסרה לנשיא באמצעות הרב מאיר פרוש בפגישת נציגי יהדות התורה עם הנשיא בבוקר יום חמישי שעבר, יותר מעצם ההיגיון שבה, מסמלת היא את הרעיון לפיו נשיא מדינת היהודים מכבד את תורת ישראל וערכיה המקודשים, מה שחשוב מאוד בימים טרופים כאלו בהם כל זב חוטם האוחז במיקרופון או מקלדת כלשהם, פוער פיו נגד ה' ומשיחו.

ובכלל על הנשיא להפגין יחס חם ואוהד לנתיניו. ואם לפחות חצי מיליון אנשים בארץ מזדהים לגמרי עם התורה והמצוות, נוסיף עליהם עוד מיליונים של שומרי שבת ומסורת הכואבים גם כן את חילולה של השבת בריש גלי, – אם כך ברור ללא ספק שעל הנשיא לנהוג בממלכתיות בכל מה שקשור לחשש פגיעה בערכים המקודשים.

מצד שני כאב לשמוע את הדיווח השני על תשובתה השלילית של מנהלת לשכת הנשיא בנוגע למכתב הבקשה מאת מרן הגאון רבי עובדיה יוסף שליט"א המפציר מהנשיא לפעול נגד המגמה של המנסים בכל דרך להטיל קרע בעם תחת התואנה של 'שוויון בנטל' ולעצור בכל דרך את מלחמת האחים המתרגשת עלינו בעקבות כך.

משום מה נפלה ההחלטה ברחוב הנשיא בירושלים שאין זה מתפקידו של הנשיא לטפל המשבר, ורק ראש הממשלה הוא זה שצריך להידרש לכך.

לא ניכנס לסוגיה מבחינה חוקית, האם אכן אין זה כלול במסגרת תפקיד הנשיא לפעול בכל כוחו למנוע שסע מסוכן בעם שעלול להביא אף לשפיכות דמים חלילה. נסתפק רק בהבעת צער על דחייתה על הסף של בקשה לגיטימית בהחלט. בקשה המביעה במקצת את רחשי הלב של אותו חצי מיליון האמור שחש עצמו בתקופה האחרונה כארי בסוגר, מושפל נרדף ונתון למשיסה.

מכאן ב- jdn תעלה הקריאה לנשיא המדינה בשם מאות אלפי בני הציבור החרדי, נצל נא את מעמדך הרם, ושעה לבקשה של גדולי ישראל הפונים אליך בתור השתדלות נוספת לקראת המערכה הקשה שלפנינו, נהוג בממלכתיות כפי שהוכחת עם כיבוד השבת האחרונה, ועשה ככל יכולתך. תודה.