לאחר מגעים ממושכים בין נציגי משרד האוצר לבין נציגי ההסתדרות, נראה שהצדדים לא מצליחים להגיע להסכמות בנוגע למעמד עובדי הקבלן בישראל

לאחר מגעים ממושכים בין נציגי משרד האוצר לבין נציגי ההסתדרות, נראה שהצדדים לא מצליחים להגיע להסכמות בנוגע למעמד עובדי הקבלן בישראל.

עוד בנושא:

[postim]

על פי דיווחים שונים, ההסתדרות הגישה בקשה רשמית לבית הדין הארצי לעבודה על מנת שיבטל את הצו האוסר על ההסתדרות לפתוח בשביתה כללית במשק.

כזכור, לפני למעלה מחודש הודיעה ההסתדרות על סכסוך עבודה במשק עקב התנאים להם 'זוכים' עובדי הקבלן במשק, ועל כוונתה להוציא לפועל שביתה כללית.

משרד האוצר פנה אז לבית הדין הארצי לעבודה בבקשה שיוציא צו למניעת השביתה. בית הדין החליט כי תהיה שביתה רק למשך חצי יום עבודה, ועל הצדדים להידבר.

מאז, הצדדים מנהלים משא ומתן ארוך ומייגע. לפני כשבועיים היו אמורים הצדדים להודיע לבית הדין על התקדמות במגעים, והדיווח נדחה ארבע פעמים עקב בקשה של משרד האוצר.

הצדדים לא מצליחים להגיע להסכם

כאמור, לפי שעה נראה כי הצדדים לא הצליחו להגיע לעמק השווה. בעוד ההסתדרות דרשה ממשרד האוצר לקלוט את עובדי הניקיון, עובדי השמירה ושאר עובדי הקבלן במשק, במשרד האוצר הסכימו עד כה לקלוט רק את עובדי הקבלן המועסקים בבתי החולים הממשלתיים, וכן עובדי קבלן המועסקים בעמותות כאשר לצידם מועסקים עובדי מדינה בתפקידים זהים.

מהלך זה לא מקובל על ההסתדרות בגלל שבמהלך זה יקלטו רק כמה אלפים בודדים של עובדי קבלן בעוד מספר עובדי הקבלן במשק הוא כמה מאות אלפים. הם דורשים גם את קליטתם של עובדי הניקיון, אך כנראה יוותרו על קליטתם של עובדי השמירה.

מסתמן: שביתה כללית במשק

במידה ובית הדין יקבל את עמדת ההסתדרות אנו צפויים להתמודד עם שביתה כללית במשק, שביתה שתעלה מאות מיליוני שקלים למשק.

בתוך כך, צפויה מליאת הכנסת לאשר הערב (ב') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית להחמרת דיני העבודה בתחום עובדי הקבלן. משמעות ההצעה: לראשונה בישראל יחויבו גם מזמיני השירותים – ולא רק חברות הקבלן – לשמור על זכויות העובדים ויהיו חשופים לתביעה ולסנקציות פליליות ומנהליות אם לא יעשו כן.

"העברת החוק היא בשורה חשובה לעובדי הקבלן בישראל", אמר היום שר התמ"ת שלום שמחון לקראת אישור ההצעה. "מעבידים יחשבו פעמיים לפני שימנעו מהעובדים את זכויותיהם על פי חוקי העבודה. החוק יאפשר לכ-מאה אלף עובדים לעלות מעל לקו העוני".