השטר הירוק ממשיך להוריד מערכו ובארבעת החודשים האחרונים רשם ירידה של כמעט 10% מול השקל. האם פישר יתערב?

שווה, אבל פחות: הדולר ממשיך ונסחר בערך יורד והולך מול השקל ומול המטבעות האחרים בעולם והיום הגיע לשפל שעה שנסחר תמורת 3.61 ₪ לכל דולר. לראשונה מזה תקופה ארוכה, נותנים החלפנים תמורת כל דולר פחות משלושה שקלים ושישים אגורות.

קרא עוד:

[postim]

האיש שעל הדולר מחייך כבר הרבה פחות, לאחר שמחירו הוזל משמעותית והגרפים ממשיכים להורות על ירידה מתמידה בערכו של המטבע. בשוק המט"ח מייחסים את הירידה בדולר דווקא להתחזקותו של השקל, בגין תוצאות הזרמת הגז מאסדות הקידוח בלב ים למדינת ישראל, המעניקים חוסן כלכלי למדינה.

הנפגעים העיקריים מירידת ערך הדולר הם כמו תמיד, היצואנים המקבלים תמורת הסחורה אותה הם מייצאים תמורה דולרית, ששווייה הולך ונשחק בהתמדה. ככל שהמצב ימשיך להתקיים תפחת הכדאיות לייצר בארץ ולייצא לחו"ל והיקף סחר החוץ של ישראל ילך ויתמעט, דבר שישליך ישירות על היקף התעסוקה במפעלים המייצרים סחורה לייצוא.

מפסידה נוספת מהמצב היא מדינת ישראל, המחזיקה באוצרותיה מלאי בלתי נתפס של דולרים, אותם רכש הנגיד פישר במטרה להגן על שער הדולר מוטל השקל ולמנוע את הירידה בהיקף הייצוא. הירידה בשער הדולר אינה נחשבת כהפסד מיידי שכן המדינה אינה מוכרת את מלאי הדולרים שברשותה וחלקם נרכש במחיר נמוך יותר משערו כיום, אולם הביקורת על הנגיד, שניסה לייצב את שער הדולר בצורה של רכישה אינטנסיבית של דולרים, צפויה לשוב ולהתעורר.

בציבור החרדי מי שמפסידים מירידת ערך הדולר הם אלו המשתכרים בדולרים, וכאלו אין הרבה. שכן לאחר התמורות החדות שעברו על הדולר בשנים האחרונות – כל מי שרק יכול היה, עבר להתעסק עם שקלים בלבד.