בעוד כחודשיים יעזוב סטנלי פישר את תפקידו, ובורסת השמות בדרך לתפקיד הנחשק גואה ומספקת שמות חדשים מידי יום

מה המשותף בין פרופ' אבי בן בסט, לשעבר בכיר בבנק ישראל ומנכ"ל משרד האוצר; פרופ' מנואל טרכטנברג, ראש המל"ג ובעבר ראש המועצה הלאומית לכלכלה וחברה במשרד ראש הממשלה; ירום אריאב, לשעבר מנכ"ל האוצר וראש אגף תקציבים; פרופסור ליאו ליידרמן, לשעבר ראש חטיבת המחקר בבנק ישראל וכיום הכלכלן הראשי של בנק הפועלים; ערן ישיב, פרופ' לכלכלה באוניברסיטת תל אביב וראש בית הספר למדיניות ציבורית והמכון לרגולציה באוניברסיטה; פרופ' רפי מלניק, חבר הוועדה המוניטרית בבנק ישראל, לשעבר בכיר בבנק; ד"ר קרנית פלוג, המשנה לנגיד; פרופ' דני צידון, המשנה למנכ"ל בנק לאומי; ופרופ' צבי אקשטיין, לשעבר המשנה לנגיד?

קרא עוד:

[postim]

ספק אם כל האישים המנויים ברשימה הארוכה דלעיל מכירים זה את זה, אולם שמם של כולם מצוי ברשימת המועמדים לתפקיד נגיד בנק ישראל, המתפנה בקרוב.

לאחר שהנגיד הנוכחי, סטנלי פישר הודיע כי הוא מעוניין לעזוב את התפקיד בו החזיק יותר משמונה שנים, החלו שמות של מועמדים לעלות בתקשורת, אבל דבר אחד בטוח: בניגוד לתפקיד שר בממשלה, בו גם אנשים חסרי הכשרה בתחום רואים את עצמם כמועמדים טבעיים, הרי שבמקרה של תפקיד הנגיד, ברור לכולם, כי נדרש אדם בעל כישורים מוכרים בכל תחומי הפעילות של בנק ישראל.

אל הרשימה הנוכחית הצטרף היום בבוקר שמו של פרופ' אלחנן הלפמן, 67, איש אוניברסיטת תל אביב לשעבר, המלמד בשנים האחרונות באוניברסיטת הווארד שבארה"ב.

ב–2007 פירסם פרופ' לכלכלה דן בן דוד כי הלפמן הוא הכלכלן הישראלי המצוטט ביותר בעולם. הלפמן הוא חתן פרס ישראל לכלכלה ‏(1991‏) וחתן פרס א.מ.ת ורוטשילד מ–2002. אם הלפמן יחליט להתמודד על התפקיד, סיכויו לזכות בו טובים.

ומה דעתו של פישר? – לא שדעתו היא זו שקובעת אבל מעניין שפישר תומך במינויה של סגניתו, ד"ר קרנית פלוג, שאם תזכה במינוי תהיה האישה הראשונה המשמשת בתפקיד הבכיר.

הבעיה היא שמכל רשימת השמות, בסופו של יום ימונה רק אדם אחד לתפקיד. מי שיבחר את הנגיד הבא יהיה ראש הממשלה שבהסכמה של שר האוצר יביא את מינויו לאישורה של הממשלה שצפויה לאשר את המינוי.