הלחם השחור של בעלזא | השירה בויז'ניץ | ה'תורה' בצאנז | הפשטידות של סאטמר | התזמורת של סדיגורא והשירים העתיקים של דז'יקוב | כך יחגגו בחצרות האדמורי"ם את שמחת בית השואבה

בחצר הקודש ויז'ניץ

מדי ערב בשעה 9 עורך מרן האדמו"ר מויז'ניץ טיש לכבוד שמחת בית השואבה, בסוכה הגדולה של המוקמת בסמוך לבית המדרש בקרית ויז'ניץ בבני ברק.

בטיש מנעימים המשוררים ובעלי המנגנים של החצר, ומשתתפים בהם אלפי חסידים ואורחים מכל קצווי תבל.

בחצר הקודש בעלזא

גם בבעלזא עורך כ"ק מרן האדמו"ר שליט"א טיש מדי ערב בסוכה הגדולה בחצר בית המדרש בקרית בעלזא בירושלים.

בכל טיש משתתפים אלפים רבים של חסידים ואורחים רבים. הטישים בבעלזא מושכים אליהם קהל מכל קצוות הקשת ולא נדיר לפגוש על ה'פארענצ'עס' רבים מאד שדמותם רחוקה מהווי חסידי בעלזא.

הטיש נערך מדי יום, אבל נקודת השיא היא בליל אושפיזא דיוסף שיחול השנה ביום ב'. בלילה הזה נערך בבעלזא טיש מיוחד שבו מחלק האדמו"ר לחם שחור ומיוחד הנחשב לסגולה לפרנסה.

בחצר הקודש צאנז

כ"ק האדמו"ר מצאנז עורך מידי ליל אושפיזין טיש בשעה 8 בערב. הטיש נערך בסוכה הגדולה בקרית צאנז שבנתניה והוא מחולק לשניים. חלקו הראשון של הטיש מאופיין בשירי דבקות ובאמירת 'תורה' ובחלקו השני של הטיש נערכת 'שמחת בית השואבה' עם מיטב המנגנים ושירה סוחפת.

גם בבתי המדרש של החסידות ברחבי הארץ נערכים שמחות בית השואבה. בבני ברק תיערך שמחת בית השואבה במוצאי חג ראשון בשעה 9 בערב, בהיכל ביהמ"ד צאנז ברחוב יהודה הלוי בעיר.

חצר הקודש סאטמאר

בלילות הראשונים של החג עורך כ"ק האדמו"ר מסאטמר את שולחן החג בסוכה הגדולה שליד בית מדרש הגדול בעיר קרית יואל בשעה 11 בלילה.

בליל יו"ט שני, ליל האושפיזין של יצחק, מגיע ציבור ענק לרגל שמחת בית השואבה, שנערך רק בשירה ובריקודים וללא תזמורת כמובן, בגין קדושת החג.

בליל שבת – אושפיזיה דיעקב יערך טיש בסוכה הגדולה בקרית יואל, בשעה 11 בלילה.

באושפיזיה דמשה ייערך טיש מיוחד בסוכה הגדולה בקרית יואל בשעה 10.

באושפיזיה דאהרן ייערך טיש גדול בסוכה בקרית יואל, ולאחר מכן ריקודים לכבוד שמחת בית השואבה בבית מדרש הגדול בעיר בשעה 9.

באושפיזיה דיוסף יגיע האדמו"ר לוויליאמסבורג וישהה בה עד לאחר החגים. הטיש ייערך בסוכה הגדולה ליד בית המדרש הגדול בשעה 10, ולאחר מכן – ריקודים בבית המדרש.

בכל ה'שולחנות' מביאים אלו ששמם כשם בעל האושפיזין פשטידה מיוחדת ומקבלים שיריים מהאדמו"ר.

ביום שמיני עצרת מתקיים בסאטמאר מחזה מעניין כשבשעה 5 מתקיים טיש פרידה מהסוכה והאדמו"ר לא יוצא מהסוכה אלא 'מוציאים אותו'… כשהחסידים פוצחים בריקודים בסוכה ואלו סבים לאט לאט עד שהם מגיעים לבית המדרש. שם נמשכים הריקודים עד זמן ר"ת.

בזמן ר"ת, מתקיימים עשרות מנינים קטנים למעריב והקפות מהירות, כאשר במקביל נערכות הקפות מיוחדות לילדים.

בחצות הליל נכנס האדמו"ר לתפלת מעריב. לאחר מכן, מתקיימות ההקפות שמתוכן רק ניגוני ההקדמה נמשכים כשעה! ההקפות מסתיימות בשעה 5 לפנות בוקר.

בחצר הקודש קרעטשניף

מידי ערב בשעה 21:30 עורך כ"ק האדמו"ר מקרעטשניף טיש, בליווי תזמורת ומקהלת חסידי קרעטשניף בניהולו של הרב משה דב הומינר, בסוכה שבחצר בית המדרש בקריית קרעטשניף ברחובות.

לשמחת בית השואבה בקרעטשניף מגיעים רבים, ביניהם כאלו שרחוקים מהווי של תורה ומצוות ששואבים מהאירוע מלא חופניים רוחניות לשנה כולה.

בחצר הקודש סדיגורא

ביום שני בשעה 7:00 בערב תתקיים שמחת בית השואבה בבית המדרש סדיגורא בירושלים, בהשתתפות כ"ק האדמו"ר מסדיגורא, בליווי תזמורתו של דוד מרגליות.

לאחר האירוע יעלה האדמו"ר לתפילה בכותל המערבי.

ההקפות השניות יתקיימו בבית המדרש של סדיגורא בשיכון ה' בבני ברק בשעה 10:00 בליווי תזמורת.

בחצר הקודש סאטמר

בלילה הראשון עורך כ"ק האדמו"ר מהרי"י מסאטמר את שולחנו מיד לאחר התפילה, כמנהג אדמו"רי השושלת, מחמת חביבות המצווה.

בלילה השני עורך האדמו"ר שולחן משולב בשמחת בית השואבה עד לפנות בוקר.

באושפיזין של משה, עורך האדמו"ר טיש מיוחד. בחסידות מסבירים את הסיבה לטיש בשם הספר המכונן של החסידות שחיבר דודו של הרבי הרה"ק מסאטמר זי"ע 'ויואל משה'.

סיבות נוספות הן שמו של אביו כ"ק בעל ה'ברך משה' מסאטמר זי"ע שנקרא כך, וגם המופיע בחז"ל, כי 'יקותיאל' (שמו של האדמו"ר) הינו שם נרדף למשה, וכך נקרא משה רבנו ע"ה.

השנה, האושפיזין יחול במוצאי השבת. מגיעים למעמד זה רבני הקהילה ודייניה מכל רחבי העיר ניו יורק. בעלי האושפיזין ששמם נקרא 'משה', מעמידים יין לרגל המעמד.

אשתקד, הזכיר הגבאי הרה"ח רבי משה פרידמן 300 אנשים ששמם נקרא 'משה' שנכחו במעמד. האדמו"ר סוקר את כל בעלי האושפיזין, ובמידה שמאן דהוא נשמט מהרשימה, האדמו"ר נוהג להסב את תשומת לב הגבאי לכך ומורה לו להזכירו.

בחצר הקודש טשארנאביל

מידי ערב בשעה 21:00 עורך כ"ק האדמו"ר מטשארנאביל טיש לכבוד האושפיזין, האדמו"ר מחלק שיריים לכל בעלי האושפיזין.

ביום ראשון יתקיים שמחת בית השואבה בהיכל בית המדרש מיד אחרי השולחן הטהור, בהשתתפות רבני הישיבה ותלמידיה, בליווי כלי זמר ובעלי מנגנים.

בחצר הקודש דז'יקוב

סעודת אושפיזין ושמחת בית השואבה תתקיים במוצאי יו"ט ובמוצאי שבת בהשתתפות כ"ק האדמו"ר מדז'יקוב, בשעה 9:45, תחילה בסוכה ולאחר מכן ריקודים בבית המדרש בעיר רחובות. ימים א' וב' (אושפיזין של אהרן ויוסף) בשעה 9:00 בערב רק בסוכה. שיעורי תורה דרבים מתקיימים כל יום, בין מנחה למעריב.
בעלי המנגנים הם, הר"ר יוסף גפנר והרשי סגל. רובם מתוך רפרטואר ניגוני קרלין שהאדמו"ר מאד מחובר אליהם. בסוכה נוהגים גם לשורר שירים עתיקים באידיש.

בחצר הקודש לעלוב- ניקלשבורג

כ"ק האדמו"ר יערוך את שולחנו ביום ראשון, אושפיזא דמשה רבנו, לפני השקיעה. הטיש נערך ביום זה לרגל האושפיזין של האדמו"ר שחל באותו יום. לאחר הטיש, תתקיים שמחת בית השואבה בבית מדרשו ברחוב כפר נחום 10 ירושלים, בליווי תזמורת.

חצר הקודש אוז'רוב

בחצר אוז'רוב תתקיים שמחת בית השואבה במוצאי שבת חול המועד בשעה 10 בלילה עם תזמורת, לפני כן בשעה 9 יתקיים טיש אושפיזא דיעקב ומלוה מלכה.

בחצר הקודש ראדזין

שמחת בית השואבה בחצר הקודש ראדזין, תיערך בשילוב עם טיש יארצייט, לרגל שמונה שנים להסתלקותו של כ"ק האדמו"ר זצ"ל, ביום שני אור לכ' בתשרי ה' דחוהמ"ס. האדמו"ר יערוך טיש בסוכה, כשלאחר מכן תיערך שמחת בית השואבה עם האורגניסט של החסידות נחמיה גוטליב.

 

ניתן לשלוח סיקור ופרטים מחצרות הקודש שלא סוקרו ונפרסם בהקדם לכתובת: info@jdn.co.il