הגר"נ קרליץ: "תרומה לארגון הפצת יהדות כהדלקת נר נשמה"

פסק ההלכה ניתן בתשובה לשואל המבקש לתרום את מאור החשמל לארגון "הידברות" לע"נ קרובו | עוד הוסיף מרן הגאון רבי ניסים קרליץ שליט"א "ובוודאי שיש עילוי נשמה גדול לנפטר מתרומה כזו"

 • יש לך פרנסה ברווח? זה לא בשבילך!

  תוכן מקודם

 • יתמות עגולה: "בגיל 16 מצאתי את עצמי יתומה מאב ואם"

  תוכן מקודם

 • הדרך שלך לפרנסה ברווח - בהתחייבות

  תוכן מקודם

 • ראש ישיבת פורת יוסף בבקשה יוצאת דופן: הצילו תלמיד שלי!

  תוכן מקודם

פסק הלכה מיוחד של מרן הגאב"ד הגאון רבי ניסים קרליץ שליט"א, התקבל לאחרונה במשרדי "הידברות" ועורר רושם רב. מדובר בשאלה שהופנתה אל מעונו של מרן הגר"נ בנושא מנהג "נר למאור", בדבר המנהג שהתפשט לרכוש נרות נשמה ולהדליקם לעילוי נשמת הקרובים שנפטרו ל"ע.

 קרא עוד:

[postim]

להלן נוסח השאלה שהוצגה: "בעניין הידוע של הדלקת נר נשמה לעילוי נשמת הנפטרים, ביקשו לשאול, האם מי שרוצה לתרום לארגון 'הידברות' שמקרב מאות אלפים ליהדות – את מאור החשמל באותו יום של היארצייט, האם הדבר נחשב לעילוי נשמה של הנפטר כמו הדלקת נרות, או שאולי יש עניין בהדלקת הנר עצמו?"

תשובתו של מרן הגר"נ קרליץ הייתה: "אם תורמים את מאור החשמל לארגון שמקרב את מאות אלפי ישראל ומפיץ תורה – זה אותה דרגה בדיוק כמו הדלקת נר נשמה, ובוודאי שיש עילוי נשמה גדול לנפטר מתרומה כזו".
פסק הלכה זה עורר רושם מיוחד, כאשר לראשונה ישנה קיימת אופציה הלכתית מועדפת להעלות את נשמתו של הנפטר על ידי השתתפות במאור החשמל של ארגון להפצת יהדות. תרומה זו תפעל כמו נר נשמה רוחני שתגביר את זכויותיו של הנפטר במאות ואלפי שיעורי תורה ויהדות הנמסרים במסגרת הארגון.

ארגון 'הידברות' נחשב כיום כארגון הקירוב הגדול בעולם. כאשר הוא היחיד המצליח להביא את דבר היהדות לסלון ביתם של יותר מרבע מיליון בתים בישראל, הנחשפים מידי יום לשיעורי תורה ויהדות מפי מיטב הרבנים והמרצים. מדובר בהפצת יהדות בהיקפים חסרי תקדים, הן במתן הרצאות מאת עשרות רבנים ומרצים, והן על ידי הדרכה אישית לאלפי פניות המגיעות למשרדי הארגון מדי חודש. מסיבה זו, משמש הארגון ככתובת כמעט בלעדית עבור עשרות אלפי יהודים בארץ ובעולם בכל שאלה ובירור בנושאי יהדות.

יצוין, כי בכל יום מימי החנוכה הבעל"ט, מקיים הארגון טקס הדלקת נרות מיוחד המגיע לבתיהם של מאות אלפי איש. הדלקה מיוחדת בהשתתפות רבנים ומקהלה, מזכירה ליהודים רחוקים רבים כיצד נראה חג החנוכה האמיתי ומהם מצוותיו. כמו כן, במהלך כל החג מקיים הארגון שיעורים והרצאות למבוגרים וילדים, על מהות חג החנוכה על ידי רבנים ומרצים מובילים.

בחג החנוכה המסמל את ניצחון האור על החושך, מוסיפים והולכים בארגון 'הידברות' ביתר שאת להפיץ את האור למרחוק, ולקרב את רבבות אלפי ישראל לאביהם שבשמים.