הערב התפשטה הבשורה המרה על פטירתו של כ"ק האדמו"ר מקאסאן, שקבע את מושבו בשנים האחרונות בבני ברק. כסליו תרצ"ב – אד"ר תשע"ד.

בבני ברק נפטר הערב כ"ק אדמו"ר מקאסאן זצ"ל, והוא בן 82. הבשורה המרה עשתה לה כנפיים בקרב מכריו ומוקיריו ברחבי הארץ, לאחר שעקבו בימים האחרונים בדריכות רבה אחר מצבו מאז התאשפז בבית החולים מעיני הישועה בעיר.

קרא עוד:

[postim]

הרבי מקאסאן נולד בנר רביעי של חנוכה תרצ"ב, לאביו הרה"ק רבי פנחס שלום מקאסאן זצ"ל. את ילדותו עשה הרבי ברובע ברונקס שבניו יורק, שם היה הילד החסידי היחידי באותם שנים, לצד אחיו הגדול ממנו בארבע שנים, כ"ק אדמו"ר רבי מנחם ישראל מקאסאן.

אביהם, רבי פנחס שלום זצ"ל, היגר כעשור קודם לכן לארה"ב, והיה מראשוני מתיישביה החסידיים. מבחינה רוחנית היתה ארה"ב באותם ימים בבחינת "ארץ לא זרועה" ובאזור מגוריהם לא היה ולו יהודי חסידי אחד לרפואה. ברבות השנים סיפרו האחים כי הם היו נוהגים לצעוד יחד עם אביהם מידי יום במשך כשעה עד שהגיעו למקווה טהרה, ולאחר מכן היו צועדים בחזרה לביתן שעה נוספת.

"כאשר לא היה להם חלב ישראל, הם לא שתו חלב, וכאשר לא מצאו בשר גלאט כשר שנשחט ע"י שוחט ירא שמים, הם לא אכלו בשר". מספר אחיינו האדמו"ר מראזלע, בנו של האדמו"ר רבי מנחם ישראל מקאסאן זצ"ל. "הם גדלו על מסירות נפש לאידישקייט, להלכה, לכל דקדוק של הלכה ולכל מנהג של חסידות".

במשך שנות חייו שאף הרבי בכל ליבו לעלות ולחונן את עפרה של ארץ ישראל. היה מגיע מידי שנה בל"ג בעומר כדי להשתטח על הציון הקדוש במירון, ולאחר מכן היה נשאר בארץ למשך תקופה עד שהיה נאלץ לשוב לביתו שבארה"ב.

לפני כשמונה שנים עקר הרבי את ביתו ואת מרכז החסידות שלו מניו יורק, ועלה לארץ הקודש, למרות גילו המתקדם ומצבו הרפואי המורכב. את בית מדרשו החדש הקים ברח' צירלזון בבני ברק, ועד מהרה הפך המקום אבן שואבת למבקשי ה' ושוחרי החסידות הקרובים והרחוקים.

בתקופה האחרונה הורע מצבו הרפואי של הרבי, ובימים האחרונים נחלש עד מאוד. בשבוע שעבר הוא אושפז בבית החולים מעיני הישועה אך שוחרר לביתו. במוצאי שבת קודש אמר לסובביו כי הוא חש ברע, הוא הובהל לבית החולים לניאדו, אך עוד לפני שהגיע לבית החולים ניצחו אראלים את המצוקים ונשבה ארון הקודש.

בהתאם לבקשתו שימהרו לטמון את גופו הק' תיכף לאחר פטירתו, עמלו המשפחה לארגן את ההלוויה עוד הערב. ומסע ההלוויה תצא הערב בשעה 11:15 מבית מדרשו שבבני ברק לעבר מנוחתו האחרונה בחלקה אשר רכש בחייו במרומי הר הזיתים – חלקת גליציה.

שמונה ילדים הותיר הרבי אחריו: הרה"צ רבי יהוסף בן ציון, חדב"נ של כ"ק מרן אדמו"ר מויז'ניץ מאנסי שליט"א
הרה"צ רבי חיים יחיאל מיכל, חתן הגה"צ פייביש שנייבלג בעל שרגא המאיר מלונודון
הרה"צ רבי נפתלי צבי חתן כ"ק האדמו"ר מתולדות אהרן זצ"ל
הרה"צ רבי יעקב אלעזר חתן כ"ק האדמו"ר מטשערנאביל שליט"א
הרה"צ רבי משה שמואל חתן כ"ק האדמו"ר פשעווארסק שליט"א
הרה"צ רבי פנחס שלום חתן הרה"צ רבי יעקב שלמה קלוגהופט מסטרעליסק שליט"א
הרה"צ רבי מאיר יהודה חתן האדמו"ר מפאליטשאן

וחתנו הרה"צ רבי פנחס שלום ראטטענבערג בן אחיינו כ"ק האדמו"ר מקאסאן בורו פארק