המשרד לשירותי דת יחל במיפוי בתי העלמין האזרחיים

צוות המשרד לשירותי דת הונחה לקדם תכנית מיפוי של הקברים בבתי העלמין בארץ ● פיילוט המיזם כבר פועל בעכו ורושם הצלחה ● בקרוב, בכל רחבי הארץ

במסגרת הנגשת שירותי הדת והפיכתם לידידותיים ברמה הטכנולוגית, סגן השר לשירותי דת, ח"כ אלי בן דהן, הנחה באחרונה את אנשי המשרד לשירותי דת, להתחיל במיפוי בבתי הקברות בארץ, על מנת לאפשר את נגישות המידע לכל המעוניין.

מי מאיתנו לא הגיע לבית העלמין לפקוד את קברי יקיריו והסתבך במציאת הקבר במשך דקות ארוכות. עם הגידול של בתי העלמין במדינת ישראל, גם זמן החיפוש אחרי הקבר המבוקש גדל והפך עבור מבקרים רבים לסיוט.

סגן השר לשירותי דת, ח"כ אלי בן דהן החליט לטפל בנושא והנחה את אנשי המשרד להתחיל במיפוי של הקברים בארץ. במשרד לשירותי דת ציינו כי מדובר במלאכה מורכבת שצפויה להימשך חודשים רבים, היות ובכל שנה נפטרים במדינה ישראל כ- 35,000 אנשים. לשם המחשה, בבית העלמין הר המנוחות בירושלים לבדו קבורים 50,000 איש.

יצויין כי כבר לפני עשר שנים הקים משרד הבטחון מאגר ממוחשב של נתוני החללים בכל מערכות ישראל כולל מקום קבורתם בבתי העלמין הצבאיים.

עם זאת, בעיר עכו כבר פועל פיילוט ראשון בתחום בתי העלמין הציבוריים שיישמה המועצה הדתית בעכו בשיתוף חברת כרמל אשר יסייע למבקרים להגיע אל קברי יקיריהם, באמצעות עמדת המחשב שהוצב בכניסה לבית העלמין ומוציאה פלט מודפס עם שמו של הנפטר, מספר החלקה ומיקומה, לאחר הקשת שם הנפטר המבוקש.

יו"ר המועצה הדתית בעכו, רובי לוזון, הקים והתקין עמדת חיפוש בכניסה לבית העלמין, בה כל מבקר יוכל לרשום את שם הנפטר ולקבל הסבר מודפס על מיקום החלקה המבוקשת. היוזמה של לוזון, מגיעה בהמשך למהלך אותו מוביל סגן השר לשירותי דת, להנגשת שירותי הדת בכל התחומים במשרד לשירותי דת והמועצות הדתיות.

לדברי רובי לוזון העומד בראש המועצה הדתית היוזמה הגיעה בעקבות תלונות רבות על הקושי באיתור הקברים. "הגיעו אלי אנשים רבים שהגיעו לבית העלמין בין אם על מנת להשתתף באזכרה או ציון יום פטירה וסיפרו לי על הקושי באיתור הקברים. בתי העלמין נראים לעיתים לחלק מהאנשים כמו מבוך מסובך בגלל אלפי הקברים והדבר יצר תחושת אי נעימות בזמן שאנשים מבזבזים על מציאת הקבר המבוקש, ולכן החלטתי למצוא פתרון לבעיה".
לדברי לוזון הם מיפו את כל שמות הקברים שחלקם נותרו ללא שמות ברורים של הנפטרים בגלל הזמן הרב שעבר והכניסו אותם לתכנת מחשב מיוחדת שפיתחו עבורם מתכנתי חברת כרמל. "עכשיו כל אדם שמגיע לבית העלמין לא צריך להסתבך, והמחשב מוציא פלט מודפס וברור בו מופיע שם הנפטר, תאריך פטירה ומיקום הקבר".

לדברי סגן השר לשירותי דת, אלי בן דהן, יוזמתו של לוזון מהווה חלק מובנה בשדרוג שעוברים שירותי הדת בשנה האחרונה, משך שנים הציבור הרגיש ששירותי הדת אינם מדברים אליו בשפתו. היום אנו מראים לו ששירותי הדת יכולים להיות נגישים וידידותיים. מאז כניסתי לתפקיד הצבתי דגש על הנגשת שירותי הדת לטובת התושבים, והפיכת המשתמשים לצרכנים, והנה זה מתחיל לעבוד ואנחנו רואים עוד יוזמות לשיפור שירותי הדת.

יוזמה זו מצטרפת למהפכה שכוללת את חיבור המועצות הדתיות למאגר ממוחשב אחד, המהפכה הטכנולוגית בכשרות שתיעשה דרך שקיפות של מרכיבי תעודת הכשרות בשימוש באמצעים טכנולוגיים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן