ניצחון לעיריית בני ברק במאבק על שמירת השבת

בית המשפט העליון קיבל את ערעור העירייה בסוגיית מגדל המים • מאגר המים המשמש את המחמירים כדעת מרנן- לא יפונה • באשר לגנרטורים, ביטל ביהמ"ש העליון את הקנסות שהוטלו על העיריה ע"י ביהמ"ש המחוזי

הניסיון להטיל על עיריית בני ברק לאכוף מיידית פינוי של גנרטורים לחשמל שבת במעלה רחוב הרב מימון וקביעת קנסות כבדים והוצאות משפטיות על העירייה לא נתקבל בביהמ"ש העליון, במסגרת ערעור שהגישה העירייה על החלטת ביהמ"ש המחוזי בתל-אביב בנושא.

הדיון בבית המשפט בתחום החל לפני שנים אחדות בעתירה שהגישו שכנים שדרשו פינוי מיידי של הגנרטורים לחשמל שבת וסילוק מאגר המים המוקם והולך באזור, בטענות שבינוי המאגר והצבת הגנרטורים הינם בניגוד להיתרי בניה חוקיים. גם ההיתר שהוצא ע"י הועדה המקומית לתכנון ולבניה של עיריית בני ברק, להפעלת הגנרטורים ע"י "ועד מקדשי שביעי", נדחה ע"י הועדה המחוזית לתכנון ולבניה תל-אביב שבמשרד הפנים.

לפני שנים אחדות, כאשר הוגשו תביעות בנושא, פורסמה קריאה של מרנן ורבנן הגאונים הגדולים רבי מיכל יהודה ליפקוביץ זצוק"ל; רבי אהרון יהודה לייב שטיינמן שליט"א ורבי חיים קנייבסקי שליט"א, לתושבים לחדול ממאבק כנגד הגנרטורים לחשמל בשבתות ובחגים, המופעלים בהתאם להוראותיו של מרן החזון-אי"ש זצוק"ל.

התושבים, מחד גיסא, פנו לביהמ"ש המחוזי כנגד העירייה על אי פינוי הגנרטורים ע"י העירייה, והעירייה מצידה, הגישה ערעור לביהמ"ש העליון בטענות שהאישור לגנרטור מיועד לאלפי תושבים המקפידים על שימוש בחשמל בשבתות ובחגים מגנרטורים בלבד ולא מחב' חשמל המעסיקה גם עובדים יהודיים בשבתות. בנוסף לכך, הגישה העירייה שורה ארוכה של מסמכים על ההיתר שניתן על ידה כחוק.

ברם, למרות שהעירייה הגישה ערעור לביהמ"ש העליון, הטיל ביהמ"ש המחוזי בתל-אביב קנסות גבוהים של כ-4000 ₪ על כל יום של אי פינוי הגנרטורים כנגד הרב חנוך זייברט, ראש העיר; מנהל אגף הפיקוח על הבניה והועדה המקומית לתכנון ולבניה. לפני כשבוע, הוציאה שופטת ביהמ"ש העליון, פרופ' דפנה ארז צו עיכוב פסה"ד שהוצא כנגד העירייה וזימנה לדיון ולהחלטה בהרכב של שלושה שופטים השבוע.

היום, יום שני, התכנס ביהמ"ש העליון בהרכב השופטים פרופ' רובינשטיין, חיות, והנדל, וקבעו כי מאגר המים המוקם במקום ע"י העירייה ותאגיד "מי ברק" לא יפונה. אשר לגנרטורים נקבע, כי יש להפסיק את השימוש בהם תוך שלושה חודשים ולפנותם תוך ארבעה חודשים, אך לא הוטלו קנסות וכל הוצאות משפטיות כנגד העירייה, כך שאין על העירייה לשלם את הקנסות הגבוהים שנקבעו כנגדה בביהמ"ש המחוזי. את העירייה ייצג בדיון עו"ד אריאל יונגר, היועה"מ של הועדה המקומית לתכנון ולבניה, ובאולם נכחו גם הרב חנוך זייברט, ראש העיר והרב אברהם רובינשטייין, מ"מ רה"ע.

בתמונה: שר התשתיות סילבן שלום בביקור במאגר מים בעיר בני ברק.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *