אוקראינה: חולל קבר אח האדמו"ר מלובאוויטש רבי דובער שניאורסון הי"ד נרצח בדמי ימיו ונטמן בקבר אחים על ידי חיילים נאצים במהלך שנות השואה.

אגדת פולקלור יהודי עתיקה מספרת על אוקראיני (לצורך העניין) אנטישמי ששוחח עם שכנו היהודי על הצרות שפוקדות את מדינתם, אמר הגוי: "בכל אשמים היהודים" הנהן אחריו היהודי והפטיר: "כן, וגם רוכבי האופניים". זקף הגוי גבותיו ותמה: "למה רוכבי האופניים?" השיב לו היהודי: "ולמה היהודים?!"

אם זה לא היה עצוב זה אולי יכל להצחיק, המהומות המקומיות באוקראינה מעלות את רגש הלאומיות בקרב הפרו-רוסים ובקרב שכיניהם האוקראינים, הצד השווה שבהם הוא שנאת הזר, שנאת היהודי.

בסיטואציה כזו, אין זה פלא שבליל פסח חולקו ליהודי העיר כרוזים הפוקדים עליהם להתייצב בעיריה ולהצהיר על רכושם. כמובן שמיד הגיעה הכחשה, והיהודי הנודד הרכין ראשו ונאלץ לומר: אני לא סובל בכלל. יצויין לשבח ראש ממשלת אוקראינה שגינה את הכרוזים וקרא לתפוס את "המנוולים", כלשונו, שהפיצו אותם.

קרא עוד:

[postim]

עם סל הדאגות המונח על ראשו, קשה לתבוע ממנו לפעול, ולכן למעשה נרשמת בתקופה האחרונה עליה מדאיגה במספר מקרי האנטישמיות וברמתן.

חילול קבר אחי הרבי מליובאוויטש

מתפללים יהודים שביקרו בימים האחרונים בעיר דנייפרופטרובסק שבאוקראינה, נדהמו לגלות את קברו של רבי דובער שניאורסון הי"ד, אח האדמו"ר מלובאוויטש זצ"ל, מחולל כשעל המצבה מרוססים צלבי קרס.

רבי דובער שניאורסון הי"ד נרצח בדמי ימיו ונטמן בקבר אחים על ידי חיילים נאצים במהלך שנות השואה האיומה. קבר האחים התגלה בשנת תשנ"ו, אך יום הירצחו המדויק לא נודע.

nf_7973_242718צילום: הרצל קוסאשוילי, שליח COL לאוקראינה

בימים אלה נמשכים החיפושים אחר אלמוני שתועד מבעיר בית כנסת בעיר ניקולייב. מצלמות האבטחה תיעדו אותו משליך שני בקבוקי תבערה לעבר פתח המבנה ונמלט.

עובר אורח שהבחין בהצתה, ניסה לכבות את האש, אך דלת הכניסה לבית הכנסת עלתה באש וגם נגרם נזק לחלון.

לפני כחודש קיימה הכנסת דיון חירום בהשתתפות פעילי זכויות אדם מאוקראינה על מנת להעלות את המודעות לתופעת האנטישמיות הגואה במדינתם. וזאת בעקבות מספר רב של אירועים חריגים שאירעו לאחרונה באוקראינה ובהם ניסיונות לרצח ותקיפת יהודים, איומים פיזיים על ראשי וחברי הקהילה היהודית ופעילויות אנטישמיות מובהקות כנגד הקהילה היהודית בכל רחבי המדינה.