בשמונה ערים הולנדיות ובהם: אמסרדם, האג, ורוטרדם, תיערך פעילות זיכרון מיוחדת בבתים בהם חיו יהודים • ניצולי שואה יספרו את סיפורם הדרמטי בבית ממנו גורשו בעת הכיבוש הנאצי • מאות בתים ייפתחו לביקורים וייערכו בהם הרצאות בעניין

לפני שלוש שנים הוקם המיזם "בית יהודי פתוח" בהולנד, המיזם פועל בימי הזיכרון הלאומיים לשואה שבתחילת חודש מאי המציינים את שחרורה של הולנד מידי הכיבוש הנאצי.

במסגרת המיזם סומנו 21,662 בתים שהתגוררו בהם יהודים עד שנות המלחמה, ותושביהם נקראו לפתוח את דלתם ולספר את סיפורה של המשפחה שנקרעה מן הבית ונלקחה להורג. מאגר הכתובות נלקח מרשימות שערכו הנאצים עם כיבוש המדינה ובהם מיפו את הבתים היהודיים.

קרא עוד:

[postim]

המיזם המקורי והמצליח החל בשנת 2011 בתליית כרזה קטנה ומעוצבת בפתח הבית שהכריזה 'כאן התגוררו יהודים שנלקחו ע"י הנאצים למחנות ההשמדה', בשנת 2012 שודרג הרעיון המקורי ומספר משפחות באמסטרדם פתחו את ביתם לרווחה בפני מבקרים שרצו להעמיק את ידיעתם בנושא, בשנה שעברה הורחב הפרוייקט לשישה ערים הולנדיות וגרף הצלחה מרובה.

השנה יירשם שיא חדש בדפי הפרוייקט: בשמונה ערים ובהם: אמסרדם, האג, רוטרדם, והארלם, ייפתחו עשרות בתים שהיו שייכים בעבר למשפחות היהודיות וייערכו בהם הרצאות על השואה והשלכותיה בהולנד כמו גם על תרומתם של יהודי הולנד לתרבות המקומית ולכלכלת המדינה.

בזכות ההיערכות המוקדמת הגיעו המארגנים אל חלק מהיהודים שהתגוררו בבתים אלו והם ישתפו בבית בו הם חיו את סיפורם המרגש והדרמטי עם עשרות מבקרים ושכנים.