מושיטים יד • יד שרה תומכת בניצולי השואה

פרויקט תיעוד ייחודי של סיפורי חיים ביד שרה - במימון עמותה גרמנית • אחד המספרים, הניצול יצחק אלטבר: האירועים טבועים בזיכרוני עמוק כל כך, עד שלפעמים אני חש שאני צריך לצאת מדעתי כדי לשכוח אותם

ארגון 'יד שרה' (הקרוי על שם סבתו של הרב אורי לופוליאנסקי שנספתה בשואה) מסייעת לניצולי השואה במשך כל ימות השנה בשירותים ייחודיים ומותאמים:
• ארגון מסיבות, אירועים וטיולים לניצולי השואה
• ביקורי בית אצל ניצולי השואה להפגת הבדידות ולמתן סיוע ותמיכה.
• מרפאת שיניים גריאטרית (זו מרפאת השיניים הגריאטרית היחידה בארץ!)
• ייעוץ משפטי.
• התקנת לחצני מצוקה.

מרבית השירותים ניתנים לניצולי השואה חינם אין כסף בעזרת תרומות ייעודיות לניצולים. כמו"כ גם בתחום הסיוע המרכזי של הארגון -השאלת ציוד רפואי- נעזרים אלפי ניצולי שואה מבוגרים בכל ימות השנה.

מיזם מיוחד: תיעוד זכרונות הניצולים והוצאתם לאור

יד שרה, במימון העמותה הגרמנית "זיכרון, אחריות ועתיד (EVZ)" שמטרתה להנציח את זיכרון השואה ונוראות המשטר הנאצי, הקימה את פרויקט "תיעוד סיפורי חיים".

במסגרת הפרויקט נפגש מתנדב עם ניצול שואה פעם בשבוע, מאזין לו ומקליט את סיפור חייו. בחלק מהמקרים זו הפעם הראשונה בה המספר אוזר אומץ לספר אירועים וחוויות אותם הוא נצר בליבו עשרות שנים.

לאחר כל המפגשים מתמללים את הראיונות המוקלטים ועורכים אותם לסיפור מעניין, רצוף, ורהוט, המסודר לפי תקופות ונושאים. אחר כך מצרפים לסיפור הכתוב צילומים ומסמכים שונים בעלי ערך למספר, והמוסיפים עומק, עושר, משמעות ומוחשיות לסיפור כולו. בסופו של התהליך, הסיפור מודפס ונכרך.

התוצאה המתקבלת מחממת את הלב, מביאה עמה אושר רב וחשיבותה רבה למספר, לבני משפחתו ומכריו, ולמתנדבים השונים שהיו מעורבים בתהליך ההוצאה לאור. השירות מפיג בדידות, מחדד זיכרון, מעצים, מאפשר השלמה לאירועים מהעבר ומחבר בין דורות. הסיפור משמש הנחלה לדורות הבאים ובבוא היום מצבה לראש המשפחה ולאירועים והחוויות אותם הוא עבר. עותק ממנו נשלח ליד ושם.

הפרויקט עצמו, על כל שלביו, מבוצע ע"י מאות מתנדבים הפזורים בכל רחבי הארץ. בתיעוד סיפורי חיים מתנדבים מראיינים ומתעדים, משכתבים, עורכים לשוניים, גרפיקאים ומנהלי בתי דפוס. במסגרת הפרוייקט כבר נכתבו קרוב ל-1000 סיפורי חיים של ניצולי שואה.

ספרים שיצאו לאור במסגרת הפרוייקט

3 תגובות

איך אפשר לההתנדב לפרויקט תיעוד חיים? למי ניתן לפנות?
תודה

שלום
מתעניינת בתיעוד סיפורו של אבי.
אין שום פרטים להתקשרות…אשמח אם מישהו יצור עימי קשר.
אנו גרים במושב בן עמי על יד נהריה.

שלום , מעוניינת עבור חמי ניצול שואה בכתיבת קורות חיים
תושב עד 120 בהוד השרון
מעוניינת לקבל פרטים

תודה שרה
052-6148817

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *