שרת הבריאות בדיון על הדסה: אין לנו כסף על העצים! הכספים שאנחנו עומדים לתת להדסה הם על חשבון מערכת הבריאות הציבורית • סגן שר הבריאות לשעבר, ח"כ ליצמן: למה משרד הבריאות מתעלם מזה שקופת חולים מאוחדת מחרימה את הדסה בגלל פוליטיקה פנימית? אז איך רוצים שככה בית החולים יתקיים?

שרת הבריאות יעל גרמן הבהירה כי אין למדינה כוונה להלאים או לפרק את בתי החולים של ארגון הדסה.

בנאומה בועידת ההסתדרות הרפואית הצהירה השרה גרמן כי בכוונת המדינה לסייע להדסה בהעברת מאות מיליוני שקלים כי גם בית חולים בבעלות פרטית הוא ציבורי, כלשונה.

קרא עוד:

[postim]

בדיון פגרה מיוחד בעניין בת החולים אמרה השרה גרמן "אני נמצאת בנבכי המשא ומתן לא יום יום אלא מספר פעמים ביום. ראש הממשלה נמצא בסוד העניינים מתעניין ויודע ובוודאי שגם שר האוצר. אך כאשר נותנים לצוות לנהל את המשא ומתן צריך לתת לצוות את הסמכות על מנת למצות את המשא ומתן.

ישנה תכנית הבראה מסודרת שגיבשנו מתוך מטרה לייצב את הדסה ולא לחזור לאותו מצב בעוד שנתיים או שלוש, ואנחנו מתוך אחריות ציבורית רוצים שזה יהיה המשבר האחרון. זה לא סיפור של עוד חמישים מיליון או פחות חמישים מיליון. הממשלה מתכוונת להשקיע מאות מיליוני שקלים, שהיו מיועדים למערכת הבריאות הציבורית שכולכם דיברתם עליה שצמאה לתקציבים. הכספים שאנחנו עומדים לתת להדסה שיהיה ברור שהם על חשבון מערכת הבריאות הציבורית. אין לנו כסף על העצים.

ח"כ ליצמן סגן שר הבריאות לשעבר עמד לצד בית החולים "בעיר הבירה והעיר הכי גדולה בארץ אין בית חולים אחר ולכן הדסה הוא בית חולים מעיין ממשלתי. כל בתי החולים בארץ עוברים תכנית הבראה כי הם לא יכולים לעמוד לבד ללא עזרת הממשלה"

ליצמן התלונן בפני חברי הכנסת על חלקה של קופ"ח מאוחדת -שהדירה את חברי ההנהלה החרדים- בקריסת הדסה: "למה משרד הבריאות מתעלם מזה שקופת חולים מאוחדת מחרימה את הדסה בגלל פוליטיקה פנימית? אז איך רוצים שככה בית החולים יתקיים? כל חודש שעובר ללא פתרון מעלה את הגרעון בעוד עשרות מיליוני שקלים. החמישים מיליון שלא עברו עד עכשיו זה פשע. יש אנשים שמחכים לניתוחים והם נדחים כי אין אחיות ואסור היה להגיע למצב כזה."

ח"כ יצחק כהן מש"ס תקף את הממשלה: "הבית היהודי נהנה מ450 מיליון שקל במסגרת ההסכמים הקואליציוניים . זה מספיק לתשע שנים של ביטחון להדסה"

שרת הבריאות הוסיפה בדיון: אנחנו מוכנים לעשות זאת ומבינים שחייבים לעשות זאת מפני שברור לממשלה ולי כשרת בריאות שאסור לפרק את הדסה ושצריך להעמיד אותה על הרגליים. אבל כדי לעשות זאת לא מספיק רק לבוא ולתת כספים אלא צריך לבנות תכנית לטווח ארוך כשכל הגורמים צריכים להיות מעורבים. הפתרון צריך להיות חכם שבו המדינה תיתן את מה שהיא צריכה אבל הפעם היא אכן תוכל לפקח. אין לנו כרגע את הסמכות לדרוש לראות את הדוחות הכספיים או למשל לדרוש לפטר מנהלים, למנות דירקטוריון או לפזרו ואת זה צריך לשנות. ברור שהממשלה צריכה לקחת אחריות על הדסה אבל אחריות באה יחד עם סמכות.

עם כל זאת אנחנו נמצאים בהליך הקפאת הליכים בבית משפט ואם לא מגיעים להסכמה, עלול לקרות מצב שבו בית המשפט יגיד לנו שאם לא הצלחנו להגיע להסכמות אז העסק הולך לפירוק. אנחנו נעשה הכל כדי שלא נגיע לשם."