שרי האוצר והשיכון חתמו על הסכמי גג עם עיריית קרית ביאליק ומנהל מקרקעי ישראל • 7,253 ישווקו בעיר בשלוש השנים הבאות • במסגרת בהסכמי הגג שנחתמו עד כה צפויים להיבנות 42,000 יחידות דיור

שר האוצר, יאיר לפיד, שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי ומנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן, חתמו היום על הסכם גג רביעי, לשיווק יותר מ-7000 יחידות דיור בהליך מואץ בעיר.

הסכם הגג שנחתם בקריית ביאליק יכפיל את כמות התושבים בעיר ל- 70 אלף לאור השיווקים הגדולים והמואצים.

הסכם הגג שנחתם מקדם את הקמתן של 7,253 יחידות דיור בקריית ביאליק כאשר המתחמים החדשים יתפרסו על שלוש שכונות חדשות: שכונת אפק- 4,573 יח"ד, גבעת הרקפות- 800 יח"ד וכפר ביאליק דרום- 1880 יח"ד. מתחמים אלה ישווקו בשנים 2014-2016 בהיקפים של כ-2,000 יחידות דיור בממוצע לשנה.

כבר בשנה הקרובה (2014) צפויים להיות משווקים מגרשים בשכונת אפק. תכנית כפר ביאליק דרום ותכנית הרחבת גבעת הרקפות ישווקו במהלך השנים 2015-2016. התוכניות כוללות בין היתר בניה למגורים, מבני ציבור ומוסדות חינוך. פיתוח התשתיות במגרשים החדשים יבוצע על ידי העירייה במהלך משותף ומהיר של משרדי הממשלה השונים.

קרא עוד:

[postim]

עד כה נחתמו ארבעה הסכמי גג, במסגרתם עתידות להיבנות כ-42,000 יחידות דיור. בקריית גת – שיווק של 7,500 יח"ד, במודיעין שיווק של 11,500 יח"ד, בראש העין כ-15,700 ובקריית ביאליק – שיווק של 7,253 יח"ד. בתקופה הקרובה צפויים להיחתם הסכמי גג נוספים באזורי הביקוש במסגרתם ישווקו עשרות אלפי יח"ד נוספות בערים כמו ראשון לציון, הרצליה, יבנה ובאר שבע.

שר השיכון ובינוי, אורי אריאל: "הסכם הגג בקרית ביאליק הוא נדבך נוסף בדרך להגדלת והאצת שיווקים באיזורי הביקוש. צעדי הממשלה במחיר מטרה ומע"מ 0 כפי שהכרזנו עליהם יביאו לשינוי בצורה המיידית. השינוי שכל הציבור חיכה לו מתרחש בימים אלו ממש בזכות עבודה מאומצת והחלטות אמיצות. עם זאת, חשוב להדגיש: הציבור נותן בנו אמון אחרי שנים של אכזבות. הצלחת התוכניות תלויה במידת האמון של הציבור במהלכי הממשלה ואסור לנו להפר את האמון הזה.

כדי שתוכניות הדיור המוזל החדשות יצליחו אנחנו חייבים להפעיל אותן על מסה רחבה ככל האפשר של דירות. כדי שהתוכניות ישפיעו על השוק כולו, צריך להחיל אותן הן על רוכשי דירה ראשונה, הן על משפרי דיור ועל כל חלקי האוכלוסייה ללא הבדלים. אני אומר לציבור: תבחנו אותנו, תעקבו ותבדקו ותראו שאנחנו ממשיכים להגדיל את היצע הדירות בכל רחבי הארץ".

השר אריאל הוסיף ואמר: "אסור להשאיר את הדיור כבן ערובה של נושאים פוליטיים ואחרים. כל המשאבים והתקציבים במשרד השיכון מופנים ומרוכזים כעת להשגת מטרה אחת – הורדת המחירים. לכן, אני מבקש להדגיש כאן: אסור לעכב תקציבים! כל עיכוב של התקציבים הוא פגיעה ישירה במאמץ שלנו להוזלת מחירי הדיור".

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר: "אמרתי לא אחת לאחרונה שמחירי הדיור עומדים לרדת. הם ירדו כי אנחנו מגדילים את ההיצע, הם ירדו כי אנחנו משנים את סדרי העדיפויות ומוכנים להפסיד כסף כדי שדור שלם של צעירים יפסיק לקרוס אל מול עינינו. הם ירדו כי אנחנו מסירים חסמים, הם ירדו כי אנחנו מפשטים את תהליכי פדיון הקרקע. הם ירדו. ואני חוזר וקורא גם היום לקבלנים: תמכרו, כי מחירי הדיור ירדו!".

ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי, אמר: "מדובר באירוע היסטורי שיאפשר לנו לממש את הביקושים הרבים לדיור בקריית ביאליק שלא מומשו בהיעדר היצע דירות. בעירנו מרבית עתודות הקרקע של מטרופולין חיפה. סיכמנו שבמקביל להיקפי הבנייה הדרמטיים יורחבו אזורי התעסוקה של קריית ביאליק, שיבטיחו את האיתנות הכלכלית של העיר. אני מברך את משרדי הממשלה ורשות מקרקעי ישראל שמאפשרים לנו לממש את חזון הרחבת העיר ומתן אלפי פתרונות דיור לצעירים ולמשפרי דיור המבקשים לבנות את ביתם בעיר איכותית המעניקה את רמת השירותים המוניציפאליים הגבוהה במטרופולין ושהשקעתה בחינוך פר תלמיד מציבה אותה במקום הראשון בארץ בין העיריות בישראל."

מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן אמר: "הסכמי הגג הם התשתית לכל פעולה שמיועדת להוריד את מחירי הדיור. הסכמי הגג מבטיחים שיווקים אפקטיביים והגדלת היצע הדיור בקצב מהיר תוך התגייסות כל משרדי הממשלה הרלבנטיים והרשות המקומית. היום אנו חותמים הסכם גג נוסף בקריית ביאליק כאשר הראשון מבין ההסכמים נחתם בקריית גת. בין שתי קריות אלה בזכות הסכמי הגג יקומו 100 אלף יחידות דיור באזורי הביקוש ובלבו של מרכז הארץ."

מודל הסכמי הגג בא לענות באופן מהיר יחסית, על הצורך ההולך וגובר בקרב הציבור והזוגות הצעירים לדיור זמין במרכז הארץ. הסכמי הגג רותמים מראש את כל משרדי הממשלה הרלבנטיים לשיווק זמין , ממוקד ואפקטיבי באזורי הביקוש. זאת בשיתוף הרשויות המקומיות עמן יחתמו הסכמי הגג.

העיקרון המנחה של הסכמי הגג הוא – העמדת קדם מימון על ידי הממשלה לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים, עוד משלב שיווק הפרויקט. הסכמי הגג מבטיחים ליזמים קבלת היתרי בנייה תוך 90 יום ומקצרים באופן דרמטי את זמן פיתוח השכונות החדשות והקמתן. בנוסף, יקבע לוח זמנים מדויק לביצוע וקידום כל שלב בפרויקט.

הסכמי הגג מבטיחים גם לרשות המקומית את האמצעים והגיבוי הממשלתי להקמת שכונות ענק של אלפי יחידות דיור.