ישראל ופנמה – לקראת הסכם סחר חופשי

המינהל לסחר חוץ במשרד הכלכלה מוביל את המהלך לשדרוג היחסים הכלכליים בין ישראל ופנמה • בסבב השיחות הראשון, שהחל שלשום בירושלים ויארך ארבעה ימים, צפויות להתכנס 7 קבוצות עבודה שידונו בנושאים רבים

אמש, נפתח המשא ומתן לקראת הסכם סחר חופשי בטקס פתיחה שהתקיים במלון דן פנורמה בירושלים במעמד סגנית שר הסחר והתעשייה של פנמה, הגב' סלסאר ובהשתתפות צוותים מקצועיים ממשרדי הכלכלה והתעשייה בשתי המדינות.

משלחת דיפלומטית מפנמה, המונה 8 אנשי צוות מהדרג המקצועי, בראשות סגנית שר הסחר והתעשייה של פנמה, הגב' סלסאר, הגיעה בתחילת השבוע לישראל במטרה לקדם את המו"מ על הסכם סחר חופשי בין המדינות.

בסבב השיחות הראשון, שהחל אמש בירושלים ויארך ארבעה ימים, צפויות להתכנס 7 קבוצות עבודה שידונו בין היתר בנושאים הבאים: גישה לשווקים, מכס וכללי מקור, שירותים והשקעות, נושאים סניטאריים ויישוב סכסוכים. זאת, בנוסף לשיחות לשם העמקת הידע ההדדי על מדיניות הסחר בתחומים שונים וקביעת מודל עבודה להמשך השיחות.

מדינת פנמה חתומה על הסכמי סחר חופשי עם מדינות רבות, ביניהן ארה"ב, האיחוד האירופי, קנדה, מדינות אפט"א, סינגפור, טאיוואן, פרו, קולומביה, צ'ילה ומקסיקו. הסכם סחר חופשי עם פנמה ישווה את מעמדה של ישראל, בהיבטים הנוגעים להטבות בסחר, למדינות אלה.

ההסכם, שיכלול גם פרק בתחום השירותים, יהווה מקפצה נוספת עבור חברות ישראליות בתחומי השירותים שיוכלו להשתלב בפעילות המדינה – בדגש על תוכנה, תקשורת, אבטחת מידע, הנדסה ומו"פ – ובכך לאפשר מימוש הפוטנציאל הטמון בשוק זה ובשווקים שבסביבתו. המו"מ מתקיים במסגרת מדיניות המינהל לסחר חוץ במשרד הכלכלה להרחיב את היצוא מישראל לשווקים חדשים, וכחלק ממדיניות הממשלה להידוק היחסים עם אמריקה הלטינית.

בימים אלו הסתיימה מערכת הבחירות בפנמה כשאחת השאלות שעליהן נדרשו המועמדים לגבש עמדה הייתה בנוגע לפרוייקט הקידום של תעלת פנמה התקוע מזה 7 שנים. התעלה מהווה גורם מרכזי ויציב בכלכלת פנמה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *