בזמן שבמדינת היהודים סובלים שומרי המצוות מרדיפות ממשלתיות ומשר חינוך דתי העויין את דרכם - משרד החינוך הרוסי נענה לפניית רבה של רוסיה לדחיית מועד המבחנים שחלו בחג השבועות

מבחני הבגרות הממלכתיים בכל בתי הספר ברוסיה, נועדו השנה להתקיים בשבת ובחג השבועות.

עובדה זו הדירה שינה מעיניו של הרב הראשי לרוסיה, הגר"ב לאזאר, מאחר שברוסיה כיום, קיימת רשת ענפה של בתי ספר יהודיים "אור אבנר" ובה אלפי תלמידים, בנוסף לכך, תלמידים רבים במוסדות ההשכלה השונים ברוסיה התקרבו ב"ה לשמירת התורה והמצוות, ומפני קדושת השבת והמועדים, נמנעים הם מלערוך את המבחן הנדרש על-פי חוק.

הגר"ב לאזאר שוחח על-כך עם נשיא רוסיה פוטין, שהביע את דעתו באופן ברור שיש להתחשב ביהודים ולתת להם אפשרות לשמור על המסורת ועל שמירת התורה והמצוות. הנשיא ביקש משר החינוך לטפל בנושא ולמצוא פתרון לבעיה.

קרא עוד:

[postim]

שר החינוך וראשי משרדו נענו לפנייה הנרגשת, ובמכתב שנשלח מלשכת השר לרבה של רוסיה, נכתב: "כבוד הרב הראשי. משרד החינוך והמדע דן בבקשתך לגבי עריכת הבחינות הממלכתיות ומודיע בזה: הפדרציה הרוסית היא מדינה חילונית (לפי סעיף 14 של הקונסטיטוציה של הפדרציה הרוסית), מצהירה על מדיניות האופי החילוני של החינוך הממלכתי ומבטיחה אותו בארגונים ממלכתיים ומקומיים, שמבצעים את הפעילות החינוכית… אך לאור פנייתך, תלמידים ובוגרים אשר אינם יכולים לגשת לבחינות הממלכתיות מסיבות דתיות, יוכלו לגשת לבחינה הממלכתית הכללית שתיערך ב-16 ביוני…"

המכתב התקבל בסיפוק ובקורת רוח בקרב המוני התלמידים היהודים, שיוכלו לחגוג את החג הקרב ובא בהידור, מבלי לפגוע בזכותם האלמנטרית כאזרחים שווי זכויות.

יצוין, כי לפני חמש שנים בדיוק, נענה נשיא רוסיה דאז, דימטרי מדבדב, לבקשה דומה מאת הרב הראשי, ופעל באופן מיידי לדחיית המבחנים עבור התלמידים היהודים.

רבה הראשי של רוסיה הגר"ב לאזאר בפגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, על רקע מכתב שר החינוך המודיע על דחיית הבחינות
הרב הראשי בפגישתו עם נשיא רוסיה, על רקע מכתב שר החינוך על דחיית המבחנים