הסכם היסטורי | משרד האוצר התקפל | שדה דב יפונה עד 2017

משרד האוצר נענה לדרישות מערכת הביטחון לתוספת תקציב ויעביר השנה מיליארד שקל בתמורה להתחייבות מש' הביטחון לפנות את שדה דב בתוך 3 שנים | האוצר: גם רשות מקרקעי ישראל תשתתף בהוצאה.

משרדי האוצר והביטחון ורשות מקרקעי ישראל הודיעו היום כי הגיעו לסיכום על פינוי שדה דב עד שנת 2017. המהלך הינו חלק מההחלטה על העתקת מחנות צה"ל מאזורי הביקוש לצורך הגדלת היצע הדיור בהם.

על הקרקע תוקם שכונת מגורים יוקרתית בת 12 אלף יחידות דיור. פעילות שדה התעופה האזרחית תועתק לנתב"ג וחלק מהפעילות הצבאית לבסיס חיל האוויר 27 ליד לוד. אבי נקש מבעלי ארקיע הממוקמת בשדה דב עשרות שנים דורש פיצוי כספי.

עם זאת, במסגרת ההסכם יקבלו צה"ל ומשרד הביטחון מיליארד שקל, כלומר האוצר נענה לדרישות שהעלתה לאחרונה מערכת הביטחון לקבל תוספת תקציב השנה. באוצר טוענים כי גם רשות מקרקעי ישראל תשתתף בהוצאה.

כזכור, בחודשים האחרונים ניהלה מע' הביטחון קרב של ממש על תוספת תקציבית של 2 מיליארד שקל. באוצר טענו כי אין לפתוח את תקציב 2014 כלל וכלל, אך כעת פותחים אותו מחדש. גורמים באוצר מציינים כי רה"מ נתניהו ממילא מתכוון להעניק עוד תוספות לתקציב הביטחון ולכן החליטו להעניק כעת תוספת של כמיליארד שקל ובתמורה לקבל את פינוי שדה דב. יש לציין כי מערכת הביטחון הייתה אמורה לפנות ממילא את שדה בהתאם להחלטת ממשלה שהתקבלה בנושא.

באוצר טוענים, מנגד, כי לא מדובר בהתקפלות מול מערכת הביטחון שכן הם מקבלים תמורה בגין התוספת – פינוי שדה דב עד 2017.

משרד הביטחון התחייב לפנות כ-20 דונמים ראשונים ממחנה שדה דב עד דצמבר 2014. עוד סוכם כי בתוך חודשיים יפעלו משרדי האוצר, הביטחון ורשות מקרקעי ישראל לגיבוש הסכם מפורט להמשך תהליך פינוי מחנות צה"ל ממרכז הארץ ואזורי הביקוש לטובת פיתוח עירוני וכלכלי (תוכנית שוה"ם) זאת בהתאם להחלטת הממשלה 3161 העוסקת בפינוי מחנות צה"ל ממרכזי הערים.

פינוי שדה דב נועד לשם בניית יותר מ-16 אלף דירות וכן שטחי מסחר, תעסוקה, בתי מלון ופארק חופי. בשל הסרת מגבלות הבנייה לגובה בסביבת השדה, יהיה ניתן להוסיף זכויות בנייה בהיקף של כ-6,800 יחידות דיור בתוכניות אחרות בסביבת שדה דב.

פינוי מחנה שדה דב מתווסף לשורה של מחנות שכבר פונו באזורי ביקוש במרכז הארץ כדוגמת: מתחם קרן הקריה שפינויו הושלם בשבועות האחרונים לטובת הקמת בניין המשרדים הגבוה בישראל ותחנה לרכבת הקלה, פינוי חלק ראשון ממחנה צריפין והסכם תע"ש ברמת השרון.

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר: "מינהל מקרקעי ישראל, רשות שדות התעופה ומשרד האוצר, חתמו היום על הסכם עקרונות לפינוי שדה דב עד לחודש יוני 2016 בעוד כ-4 שנים. שטח שדה התעופה שאותו תפנה רשות שדות התעופה יועבר אל מינהל מקרקעי ישראל.

על פי ההסכם יעביר מינהל מקרקעי ישראל לידי רשות שדות התעופה את בסיס חיל האוויר הנכלל בשטח נתב"ג (בח"א 27), ורשות שדות התעופה תפעל בשנים הקרובות להכשרתו לקליטת הטיסות המתבצעות היום בשדה דב- טיסות מסחריות, טיסות פנים, תעופה אזרחית וטיסות ליעדים קרובים. משרד הביטחון הוא שאחראי על פינוי בסיס חיל האוויר.

בנוסף לכך תפעל רשות שדות התעופה להכשרת טרמינל 1 בנתב"ג שישמש גם הוא לקליטת הטיסות והפעילות שתועבר משדה דב.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *