בעקבות האבחנה החלה פעילות נגיף קדחת מערב הנילוס לקיץ זה • משרד הבריאות ממליץ לציבור לנקוט אמצעים למניעת עקיצות יתושים • הציבור נקרא לדווח מיד לרשות המקומית על מטרדי יתושים ומאגרי מים עומדים

בחודש יולי השנה אובחנו שלושה חולים בקדחת מערב הנילוס, דבר המבשר על תחילת העונה של מחלה זו בישראל.
מתחילת השנה זוהו 15 חולים בקדחת מערב הנילוס, מהם 2 מאובחנים ו- 13 משוערים. הפיזור המרחבי של הנגיף באנשים היה מאזור חיפה ועפולה בצפון ועד אזור אשקלון בדרום ב – 12 מקומות ישוב. באזור גוש דן זוהו עד כה 6 חולים.

בשנת 2013, דווחו 71 מקרים מתוכם נפטרו ארבעה חולים, וב-2012 דווח על 89 מקרים מתוכם נפטרו שני חולים.

קדחת מערב הנילוס הינה מחלה קלה על פי רוב, אך ישנם גם מקרים של תחלואה קשה ואף תמותה ממחלה זו.

משרד הבריאות ממליץ לציבור לנקוט אמצעים למניעת עקיצות יתושים, כגון: שימוש בתכשירים דוחי יתושים, רשתות לחלונות ולבוש מתאים. כמו"כ מומלץ לדווח מיד לרשות המקומית על מטרדי יתושים ומאגרי מים עומדים.

קדחת מערב הנילוס (West Nile Fever) היא מחלה הנגרמת על ידי נגיף קדחת מערב הנילוס (קמ"ה). נגיף זה שוכן בטבע בציפורים. יתושים העוקצים ציפורים נגועות יכולות להעביר את המחלה לבני אדם.
לרוב ההדבקה חולפת ללא תסמינים. בחלק מהמקרים מופיעה מחלה דמוית שפעת אשר חולפת מאליה. סימניה הם: חום, כאבי ראש, חולשה, כאבי פרקים ושרירים, דלקת בלחמית העין, פריחה ולעיתים בחילות ושלשולים. בכ- 1% מהמקרים המחלה היא קשה, עם סימנים נוירולוגיים המתאימים לדלקת קרום המוח או דלקת מוח חדה או שיתוק רפה חד.

תקופת הדגירה היא לרוב 7 עד 14 ימים, ובמקרים יוצאי דופן, 3 עד 21 ימים. אין טיפול ספציפי או חיסון נגד מחלה זו, לכן עיקר המאמץ הוא במניעה.

גרף תחלואה 5.8.14

כיצד להתגונן בפני עקיצות?
מניעת מפגעי היתושים וצמצום הסיכון להיעקץ הם אבני היסוד להתגוננות יעילה. יש לנקוט באמצעי ההתגוננות בשעות החשיכה (משקיעת החמה ועד לזריחתה), שהן שעות הפעילות של היתושים. קיימים אמצעים רבים להתגוננות: לבוש ארוך, התקנת רשתות בחלונות ושימוש במאווררים. בנוסף קיימים גם אמצעים כימיים כגון: תכשירים דוחי יתושים למריחה על הגוף, מלכודות משיכה ופיזור תכשירים בחלל. כאשר משתמשים בתכשירים כימיים יש להשתמש אך ורק בתכשירים בעלי רישיון בתוקף ולהקפיד על הוראות השימוש ואמצעי הזהירות המפורטים בתוויות התכשירים.

מה לעשות אם נעקצתי?
יש לנהוג כבכול עקיצה אחרת. במקרה הצורך ניתן למרוח על מקום העקיצה חומר המרגיע את תחושת הגירוד. במקרה של תגובה אלרגית חריפה או זיהום משני יש לפנות לרופא. במידה ו-5 עד 21 ימים לאחר העקיצה, מתפתחת מחלת חום דמוית שפעת, יש לגשת לרופא המטפל לצורך אבחון וייעוץ.

פרסום