חילול המצבות אירע בעיקרו דוקא אחרי השואה בעקבות מחסור בחומרי בנייה • עפ"י הערכות, כמיליון מצבות מוטמעות במבנים ברחבי העיר, והמידע עליהם זורם לארגון 'ממעמקים' הפועל בנושא בשיתוף עם הרבנות הראשית לפולין

עיריית ורשה הביעה את הסכמתה לפעול לשימורן של 1,000 מצבות יהודיות ששימשו לבניית מתקן נופש בתוך אחד הפארקים של העיר.

המצבות, משמשות כיום חלק מפרגולה ומדרגות בפארק ברובע פראגה בוורשה, יוחזרו בחודשים הקרובים לבתי הקברות היהודים בוורשה, כך מבשר ארגון 'ממעמקים' הפועל למען מטרה, זו ואשר הוביל את שיחות על הנושא עם בכירי העירייה.

העירייה היקצתה תקציב של 180,000$ עבור הפרויקט, כך אומר מייסד הארגון, ג'וני דניאלס. כזכור, בתחילת השנה יזם הארגון את בואם של עשרות ח"כים מישראל לביקור במחנה ההשמדה אושוויץ ביום השנה ה-69 לשחרורו, בהזדמנות זו נרתמו הישראליים למרתון פגישות עם עמיתיהם מפולין ע"מ לקדם את הפתרון לסוגיה זו.

הפרגולה ברובע פראגה היא אחד מאין ספור האתרים הפזורים ברחבי פולין שמצבות יהודיות שימשו עבורם כחומר בנייה. "בשנים שלאחר השואה, הקומוניסטים פעלו במלוא התנופה לבניית מבנים ומונומנטים ממצבות, ולעתים קרובות אף שברו אותם לרסיסים", מספר דניאלס.

קרא עוד:

[postim]

ארגון 'ממעמקים' נושא את דגל הפעולה להצלת המצבות שחוללו, עפ"י ההערכות כמיליון מצבות חבויות במבנים ומרחבים עירוניים. המכון ההיסטורי היהודי והרב הראשי של פולין, מיכאל שודריך, שותפים רשמיים ותומכים נלהבים של הפרויקט. המאמצים לאיתור המצבות יתחילו בימים הקרובים בסיועם של מתנדבים מאוניברסיטת ורשה.