מיום שלישי: הבנקים יזהירו לקוחות חייבים לפני נקיטת יד קשה נגדם

מדובר בהצעת חוק שהגישו ח"כ הרב אורי מקלב וח"כ הרב משה גפני ונכנסת לתוקף היום • ח"כ הרב מקלב: "חייבנו את הבנקים לצלצל ללקוח בפעמון חזק ולהתריע שכן הליכי גבייה אגרסיביים עלולים להביא את החייבים למשבר חמור בהרבה"

ביום שלישי ייכנס לתוקפו חוק חדש המחייב את הבנקים להזהיר לקוחות חייבים על כוונתם להעמיד את ההלוואות שנטלו לפירעון מידי או לנקוט נגדם בהליכים משפטיים משום שלא עמדו בתנאי האשראי שניתנו להם, קודם שיחלו ההליכים בפועל. מדובר בחוק שהגישו סגן יו"ר ח"כ הרב אורי מקלב, יחד עם חבר הכנסת הרב משה גפני וחבר הכנסת יריב לוין (ליכוד) כבר בכנסת הקודמת ואושר סופית בכנסת הנוכחית.

ההצעה נועדה להגן על לקוחות הבנקים לפני נקיטה של פעולה אגרסיבית וקשה של הבנקים כלפי הלקוחות המתקשים בתשלומים, שכן פעמים רבות כניסתם של החייבים למעגל הגבייה וההוצאה לפועל גורם להם לשיתוק כלכלי ולפגיעה משמעותית ביכולתם הפיננסית.

"חייבנו את הבנקים לצלצל ללקוח בפעמון חזק ולהתריע בפניו טרם נקיטת פעולות אגרסיביות וקשות כלפי חובותיו לבנקים ולהגדירו כ'לקוח משפטי'. הגדרה זו היא אמנם משפטית אך ממדובר ב'בבור שחור' שרבים וטובים אינם מצליחים לצאת או להתאושש מתיוג כזה", מסביר ח"כ הרב מקלב. "הבנקים מעמיקים את הלוואותיו של כל לקוח שנכנס להגדרה של 'לקוח משפטי' לפרעון מיידי ובריבית נשך של 20 אחוזים. הגדרה כזו מסחררת את מצבו הפיננסי של כל אחד ורבים לא מצליח לצאת מכך, ולכן חייבנו את הבנקים לבצע התראה אחרונה טרם החייב נכנס למשבר סופי".

ח"כ הרב אורי מקלב הוסיף ואמר כי "חשיבות החוק מחודדת שבעתיים משום שברגע שהלקוח מוגדר כלקוח משפטי – באופן אוטומטי הריבית מזנקת ללא פרופורציה לריבית שהתבקש לשלם בעת קבלת האשראי".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן