אחד המועמדים הפוטנציאלים של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב ב-2016, ג'ו ביידן, נכשל בלשונו כאשר השתמש בכינוי-גינוי סטריאוטיפי לדמותו של היהודי המלווה בריבית • יו"ר הליגה נגד השמצה, אברהם פוקסמן: "אנחנו רואים שוב עד כמה עמוק הסטריאוטיפ האנטישמי בחברה" • בכינוס תובעים בארה"ב הזכיר ביידן מלווי בריבית בלתי-הגונים וכינה אותם "שיילוקים" על שם דמות יהודית של מלווה בריבית שהומצאה על ידי אנטישמיים לפני מאות שנים

סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, נקלע לסערה לא פשוטה לאחר שלא הקפיד בלשונו והשתמש בביטוי אנטישמי סטריאוטיפי מן הדרגה הראשונה.

דוברי ארגונים יהודיים בארה"ב מיהרו והודיעו על נסערותם מהאנטישמיות המוסתרת תחת כל חלקה טובה. זאת לאחר שאמש השתמש ג'ו ביידן בכינוי "שיילוק", דמות של סוחר יהודי מושחת – מלווה בריבית, פרי עטו של המחזאי וויליאם שייקספיר.

בוועידה לציון 40 שנה לארגון משפטנים אמריקני, הזכיר ביידן את שירותו הצבאי של בנו בעיראק וסיפר כי היו לבנו חברים בצבא שנאלצו להתמודד במהלך ימי לחימתם גם עם בעיות משפטיות בארה"ב: "זה היה אחד הדברים שהפריעו להם מאוד בתיפקודם בשנה ששירתו בעיראק", אמר סגן הנשיא. בהתייחסו לסיפורי בנו על חבריו שנקלעו לבעיות של חובות ועיקולים, התבטא ביידן. "ה'שיילוקים' האלה ניצלו את החיילים האלה כששירתו מעבר לים", אמר.

יושב ראש הליגה נגד השמצה, אברהם פוקסמן, הוציא הודעה רשמית ובה אמר: "כאשר מישהו חברותי לקהילה היהודית ופתוח לסובלנות כדוגמת סגן הנשיא ג'ו ביידן משתמש בתואר 'שיילוק' כדי לתאר מלווי כספים לא הגונים שמנצלים את המשרתים בצבא, אנחנו רואים שוב עד כמה עמוק הסטריאוטיפ הזה בחברה". ההודעה פורסמה באתר ה-CNN, ובעוד גופי תקשורת מרכזיים בארה"ב.

"שיילוק" הוא אחת הדמויות המרכזית במחזה "הסוחר מוונציה" של ויליאם שייקספיר, שנכתב במאה ה-16. במחזה מוצג היהודי המלווה בריבית שיילוק, שמעמיס בהלוואות כספיות סוחר מוונציה בשם אנטוניו, ומאלץ אותו לשלם את החוב בבשרו. הדמות של שיילוק מייצגת במאות השנים האחרונות את הסטריאוטיפ האנטישמי.