מחסור במיטות אשפוז? ביד שרה כבר המציאו את הפתרון

ארגון יד שרה מפעיל מערך לפתרון מצוקת האשפוז: אשפוז בית- חסכוני יותר ונוח יותר • מנכ"ל הארגון קורא למערכת הבריאות לעשות מאמץ מוגבר לשחרר לבית כל חולה שיכול להחלים בבית, ולפתח תשתיות טכנולוגיות ואנושיות לפיתוח מערך האשפוז בית

נתוני משרד הבריאות שפורסמו השבוע המצביעים על ירידה נוספת של מספר מיטות בהשוואה לאוכלוסיה בישראל, מחייבים התגייסות מערכת הבריאות למציאת פתרונות דחופים. "המצב קטסטרופלי ומחמיר משנה לשנה. תיכף החורף יתחיל ונשמע על בתי חולים מלאים וחולים השוכבים במסדרונות. במקביל להוספת מיטות בבתי חולים יש חובה מיידית להשקיע ולהרחיב את פתרון 'אשפוז בית'", אומר משה כהן, מנכ"ל יד שרה.

יד שרה השיקה לפני כשנה את מערך "אשפוז הבית" בהשקעה של שבעה מיליון שקל לשנה ומאז הדרישה רק הולכת וגוברת. "יד שרה מורידה את העומס בבתי החולים ע"י 'אישפוז בית'. זהו פתרון מהיר יותר, זול יותר, ונוח יותר לחולה ולבני המשפחה", הוא מוסיף.

יחידות האשפוז הביתי של יד שרה כוללות השאלת ציוד רפואי גדול הכולל מיטות בית חולים, מנופים להרמת חולים, מחוללי חמצן ועוד. יחד עם שאר הציוד הרפואי שיד שרה משאילה ב-104 סניפים ברחבי הארץ, יד שרה יוצרת מעין 'יחידות אשפוז ביתיות' המאפשרות המשך החלמה בבית. בשנה האחרונה יד שרה השאילה כ-4,000 מיטות חשמליות וציוד רפואי-שיקומי נוסף המהווים "ערכה ביתית" לאשפוז בית. שווי הציוד מוערך ב-17 מיליון ₪. יד שרה היא בית החולים הביתי הגדול בישראל. לשם השוואה בבי"ח שיבא יש 1,066 מיטות, באיכילוב 1,045, בבילינסון 1,031 בסורוקה וברמב"ם 902.

"יד שרה קוראת למערכת הבריאות לעשות מאמץ מוגבר לשחרר לבית כל חולה שיכול להחלים בבית, ולפתח תשתיות טכנולוגיות ואנושיות לפיתוח מערך האשפוז בית", מפרט כהן, ומוסיף: "לו היה ניתן להעביר את המשך הטיפול לביתו של החולה עם ניטור מרחוק של צוות רפואי, הדבר היה חוסך כסף רב של בתי החולים ומערכת הבריאות, מיקל על החולה ובני משפחתו שלא היו צריכים לסעוד אותו בבתי החולים, וכמובן היה נוח יותר לחולה עצמו". הוא מזכיר כי הצפיפות בבתי החולים היא מהגדולות במדינות ה-OECD ומביאה איתה גם הידבקויות שלא קשורות לסיבת האשפוז של החולים. לפי דו"ח מבקר המדינה, בשנת 2012 בין 4,000-6,000 חולים מתו כתוצאה מזיהומים בבתי החולים. החולים בבתי החולים חשופים לזיהומים עקב תנאי אשפוז לא הולמים, מחסור בחדרי בידוד, מחסור בצוותים מטפלים, אי-שמירת היגיינת ידיים ועוד.

מלבד הציוד הרפואי המושאל, יד שרה מפעילה שבעה רכבי שירות להעברת הציוד ישירות לבית החולה, מוקד פניות ומוקד שירות הכולל טכנאים וסיירת ביקורים. כהן מוסיף, כי השלב הבא של מערך "אשפוז בית" ביד שרה עליו שוקדים בימים אלו הוא חיבור החולה בביתו עם הממשק המיחשובי בבתי החולים ובקופות החולים להמשך תהליך הטיפול בבית. לכל חולה יוצמד מערכת טלמדיצין, הכוללת את הטכנולוגיות ללקיחת המדדים הרפואיים הנדרשים כמו מד לחץ דם, דופק, חום, מד סיטורציה וסוכר בדם. כל המידע ינותב למוקד רפואי שיעקוב וייתן את המענה הנדרש להמשך הטיפול בכל שעות היממה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *