בשל האובך הכבד וזיהום האוויר השורר בכל רחבי הארץ, במד"א ממליצים לחולי לב , חולים כרוניים בדרכי הנשימה, קשישים ותינוקות להימנע מלצאת החוצה ולשהות במבנים עם חלונות מוגפים • במד"א ערוכים גם למזג האוויר הצפוי בהמשך השבוע ולשלג הצפוי ברמת הגולן ובפסגות הרי הגליל

במד"א ערוכים לטפל בנפגעים כתוצאה ממזג האוויר והאובך שהחל הבוקר. החל מהשעה 07:00 בבוקר ועד 19:00 בערב טיפלו צוותי מד"א בלמעלה מ-130 בני אדם הסובלים מבעיות נשימה. האובך עלול להזיק לאוכלוסייה רגישה ובמד"א ממליצים להימנע מפעילות מאומצת ולהישאר במקום סגור ככל הניתן עד שמזג האוויר יתבהר. במקביל במד"א ערוכים גם בכוננות שלג לקראת השלג הצפוי לרדת ברמת הגולן ובפסגות הרי הגליל.

בעת השתוללות רוחות חזקות ברחבי הארץ, עלולים חפצים רבים להינתק ממקומם, לעוף במהירות רבה ולפגוע בעוברים ושבים. על כן, יש להקפיד לחזק חפצים שונים הנמצאים בחוץ, כגון כסאות ושולחנות גן, עמודי תאורה, חבלי כביסה ומתקנים לתליית כביסה הנמצאים בחוץ, צעצועים ועוד על מנת שלא יפגעו בקהל החולף ברחובות. חשוב להקפיד ולהיזהר במהלך פתיחת וסגירת חלונות שיכולים להיטרק בעוצמה רבה עקב הרוחות הנושבות בחוזקה.

ושוב: כוננות שלג

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין, הנחה את הכוחות הפועלים באזורים צפוי לרדת שלג, לנקוט בשורת צעדים שתביא אותם למוכנות הגבוהה ביותר האפשרית על מנת שיוכלו להעניק שירות מלא, מהיר ומקצועי לתושבי האזור גם בתנאי מזג אויר קשים במיוחד.

בין היתר, הונחו כוחות מד"א לתגבר את המשמרות בעובדים ובמתנדבים, על מנת להעניק מענה מלא במידה ויהיה ביקוש גובר לשירותי מד"א עקב האובך ברחבי הארץ ובשל בעיות עבירות לכלי רכב פרטיים, דבר שעלול לגרום לקריאות רבות יותר לאמבולנסים.

אמבולנסים של מד"א עם הנעה קדמית (4X4) הועמדו במצב הכן על מנת שיוכלו לעבור במהירות וביעילות גם במקרים של הצפות או שלג הנערם על הקרקע. בנוסף עשרות ג'יפים מיחידת הג'יפים המיוחדת של מתנדבי מד"א ירתמו לכל המשימות הנדרשות בימי מזג האוויר הצפוי, ולאמבולנסים הוכנס ציוד רפואי ייעודי לטיפול בפגיעות קור. גם בשירותי הדם של מד"א ערוכים לספק את מנות הדם על פי הצורך גם בתנאי מזג אוויר קיצוניים.

משטרה בסערת שלג

גם משטרת ישראל נערכת בכוננות מוגברת ברחבי הארץ בהתאם להערכות המצב ובשיתוף עם כלל גורמי הביטחון וההצלחה, על מנת לשמור על ביטחון הציבור ועל שגרת החיים.

שוטרי אגף התנועה ערוכים לתת שירות וסיוע למשתמשי הדרך. מוקדי ה-100 יתוגברו על מנת לתת מענה לפונים, משמרות השוטרים יעובו בכוח אדם ויחידות המתנדבים העוסקות בחילוץ ייערכו וישמשו ככוח כוננות לאירועים