על רקע הנתונים המרשימים של המשק האמריקני, הדולר מתחזק מול כל המטבעות • לעומתו, האירו מצוי בשפל של 13 שנה, והמגמות צפויות להימשך • אנליסטים: "התנאים כעת נוטים בבירור לטובת הדולר"

התחזקות המשק האמריקני נותנת את אותותיה בשווקי המט"ח. היום התחזק הדולר אל מול השקל לרמה שלא עמד בה מאז ספטמבר 2012, וחצה את המחסום הפסיכולוגי של 4 ₪. השער היציג נקבע על 4.017 ש"ח.

נתוני התעסוקה לחודש ינואר שפורסמו בארצות הברית בסוף השבוע, הפתיעו לטובה את האנליסטים ואת הסוחרים. בעוד שהציפיות היו להיווצרותן של כ-240,000 משרות חדשות וירידה באבטלה משיעור של 5.7% ל-5.6%, הדו"ח החדש מגלה כי נוצרו כ-295 אלף משרות והאבטלה ירדה בשיעור כפול, לרמה של 5.5 אחוזים.

קרא עוד:

[postim]

התחזקותו של שוק העבודה האמריקני מגדיל את הסיכוי להעלאת הריבית בחודשים הקרובים על ידי הפדרל ריזרב, מה שכמובן יעניק דחיפה נוספת לדולר כלפי מעלה. מנגד, הבנק האירופי המרכזי הכריז בשבוע שעבר על תכנית להרחבה כמותית, שגרמה לצלילת האירו אל מול כלל המטבעות בעולם. צמד הדולר-אירו נמצא בשיא של 12 שנים, כאשר הדולר האמריקני נסחר בשיעור של 1.087 דולרים לאירו אחד.

"היעד הבא של הדולר-שקל יהיה ברמת 4.07 שקלים"

בשוק המט"ח המקומי נרשמה היום מגמה מעורבת בהתאם למגמות העולמיות. הדולר טיפס בשיעור של 0.8% ושערו היציג נקבע על 4.017 שקלים, ולעומתו המטבע האירופי צלל ב-1.4% ל-4.369 שקלים. עבור האירו מדובר בשפל של 13 שנים.

במחלקת המחקר של FXCM ישראל הסבירו היום כי "לאחר הססנות שנמשכה מספר ימים, הדולר-שקל פרץ מעל מחסום 4 שקלים, ובעוצמה רבה. המבחן של הדולר-שקל השבוע יהיה התבססות מעל רמת 4 שקלים והפיכת רמה זו לנקודת ציון במהלך הבא מעלה. ירידה מתחת לרמת 4 עשויה שוב להבהיל את הלונגיסטים ולהאיץ את הירידה, ואולם נראה כי הפעם ישנה סבירות גבוהה כי הפריצה הזו היא פריצה אמיתית שתחזיק מעמד. היעד הבא של הדולר-שקל יהיה ברמת 4.07 שקלים. אין ספק שהתנאים כעת נוטים בבירור לטובת הדולר, וזאת על רקע פערי הצמיחה בין ארה"ב לישראל וציפיות הריבית הנגזרות מכך".

התחזקותו המתמשכת של הדולר תשפיע ישירות על מי שהמשכנתא שלו צמודה למטבע האמריקני וכמובן גם על בעלי חשבונות מט"ח. מחירי הטיסות לארה"ב יעלו כעת, לעומת הטיסות לאירופה שיוזלו בעקבות התרסקות האירו. גם מחיר הדלק צפוי לעלות, וכן מחירם של מוצרים המיובאים מארה"ב.