דו"ח בנק ישראל: חוק מע"מ 0 היה עלול להקפיץ עוד את מחירי הדיור הגבוהים

בדו"ח החדש לשנת 2014 מבהיר בנק ישראל כי חוק הדגל של לפיד היה עשוי להחריף משמעותית את בעיית מחירי הדיור בישראל • עוד מהדו"ח: האבטלה ירדה לשפל של עשרות שנים, אולם היכולת להתפרנס בכבוד משכר העבודה ירדה

נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, הגישה היום לממשלה ולוועדת הכספים של הכנסת את הדו"ח השנתי של הבנק המרכזי לשנת 2014. הדו"ח מותח ביקורת על חוק 'מע"מ 0' שיזם שר האוצר לשעבר יאיר לפיד כדי להקל על זוגות צעירים לרכוש דירה, ומבהיר כי אישור החוק היה גורם לתוצאה הפוכה – זינוק נוסף במחירי הדיור.

מחברי הדו"ח החדש של בנק ישראל כותבים, כי הצמיחה במשק הישראלי בשנה החולפת עמדה על 2.8%, והיא תואמת לרמת הצמיחה הנמוכה בשנים האחרונות – בין 2.5% ל-3% לשנה. הצמיחה בישראל מתונה בשנים האחרונות בעיקר עקב ההאטה המתמשכת בצמיחתם של מרבית המשקים המפותחים. האטה זו אינה אחידה – ארה"ב ממשיכה לצמוח ולהתאושש בשעה שכלכלת אירופה עודנה ממותנת – והיא משפיעה על ישראל בעיקר דרך פגיעה בביקוש ליצוא הישראלי ולהשקעות במשק.

קרא עוד:

[postim]

שיעור האבטלה ירד לרמתו הנמוכה ביותר מזה עשרות שנים, אולם בנק ישראל מבהיר כי העובדים בשנת 2014 מועסקים פחות שעות והשכר הריאלי נותר כמעט ללא שינוי, כך שעל אף העלייה בשיעור המועסקים, תנאי העבודה הורעו השנה, והיכולת לקיום משפחה בכבוד משכר העבודה ירדה.

הדיור: הממשלה אישרה מספר תכניות, אולם מימושן מתעכב והמחירים עולים

בעניין מחירי הדיור, מציינים בבנק ישראל כי הממשלה אישרה מספר תכניות אשר מטרתן להוריד את מחירי הדיור באופן מבוקר, אולם רבים מהם טרם הגיעו לידי מימוש מלא ומחירי הדירות הוסיפו לעלות השנה, בהמשך לעליית המחירים החדה שהחלה ב-2007.

כלכלני הבנק מדגישים, כי בניגוד לתכניות כמו 'מחיר מטרה' או הסכמי הגג אשר מסייעות בהגדלת היצע הדירות, תכנית 'מע"מ אפס' של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד עלולה היתה להגדיל את הביקוש לדירות ובכך לגרום לזינוק נוסף במחירים הגבוהים ממילא. התכנית לא אושרה בסופו של דבר, אולם ההמתנה לאישורה גרמה במהלך השנה לצמצום זמני של מספר העסקאות.

מספרן של התחלות הבנייה נותר גבוה גם השנה, ומספרן של השלמות הבנייה הגיע לרמתו הגבוהה ביותר זה שנים. כדי להמשיך לשמור על רמה גבוהה ובת-קיימא של התחלות בנייה, בפרט באזורי הביקוש, תידרש הממשלה להמשיך לפעול בצד ההיצע בכל התחומים הרלוונטיים – התכנון, שיווק הקרקעות, קידום הפינוי של מחנות צה"ל, וההתחדשות העירונית – תוך טיפול במעטפת הדרושה להתחלות בנייה, לרבות פיתוח תשתיות עירוניות, תִמרוץ הרשויות המקומיות לאשר בנייה בתחומיהן, ועוד.

(צילום: נתי שוחט – פלאש 90)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *