כלי התקשורת משתתפים באופן פעיל במסע התעמולה למען הרס חומות השבת, והעלו עצומה זניחה של מספר פעילים לראש סדר היום הציבורי • עיקר המתקפה מופנית כלפי שר התחבורה ישראל כץ, אשר הבהיר כי "ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, וככזו עליה לשמר כללים ייחודיים הקשורים לזהותה"

בזמן שהח"כים החרדיים עסוקים במשא והמתן הקואליציוני ובניסיון לגרוף הישגים משמעותיים עבור הציבור החרדי ושמירת הדת במדינה, מתנהל לו הרחק מהעיניים החרדיות מסע תעמולה נרחב בעד הפעלת תחבורה ציבורית בשבתות ובמועדי ישראל, תוך כדי הפעלת לחץ על ראשי השלטון, ובפרט על שר התחבורה ישראל כץ.

לפני מספר ימים פורסמה ברשת עצומה הקוראת לאסור על השרים לנסוע ברכבי השרד הממשלתיים שלהם בשבתות (ר"ל), כל עוד והם מונעים את הפעלתה בשבת של התחבורה הציבורית עבור השכבות החלשות. מארגני העצומה מקווים להגיע למיליון חתימות, אולם עד כה חתמו עליה מספר זניח יחסית של 32,000 איש.

"במקום לדבר על הבעיות האמיתיות, עדיף להתנפל על הדתיים" • דעה"

הקמפיין המדאיג מקבל עידוד רב מכלי התקשורת, המעניקים לו מקום של כבוד בעמודים הראשיים וסיקור מיוחד השמור בדרך כלל לסוגיות של דת ומדינה. המספר המועט של החותמים לא הפריע לעיתונים החילוניים לפרסם את העצומה בעמודי החדשות כביכול מדובר בעניין חדשותי. 'הארץ', למשל, שפרסם ידיעה נרחבת בנושא, היה הגון דיו כדי להודות בסוף השבוע כי "עד כה חתמו על העצומה רק 1,450 איש".

שר התחבורה: "התסכול השמאלני מתפרץ מכל עבר, כמו קן צרעות שהתעורר…"

עיקר האש מופנית כלפי שר התחבורה ישראל כץ, המחובר למסורת ישראל ומתנגד נחרצות לשינוי הסטטוס קוו בעניין. כץ פרסם הודעה מפורטת בה הוא מנמק את התנגדותו ומשיב מלחמה לתוקפיו, "ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, וככזו עליה לשמר כללים ייחודיים הקשורים לזהותה", כתב שר התחבורה בהודעתו, לאחר שהבהיר כי עמדת הממשלה היא תמיכה בשימור הסטטוס קוו.

כץ האשים את פעילי הארגונים ואת התקשורת במניעים פוליטיים ולא ענייניים, וטען: "בשמאל ממשיכים להשמיץ אותי ואת תומכי הליכוד בלשון גסה ובשפה נמוכה, תוך התעלמות מהעשייה התחבורתית העצומה בשש השנים האחרונות – בדיוק כמו שעשו במערכת הבחירות". לדברי כץ, "התסכול מתפרץ מכל עבר, כמו קן צרעות שהתעורר…".

שר התחבורה מבהיר כי על שולחנו לא מונחת אף פנייה של רשות מקומית שמבקשת תחבורה ציבורית בשבת, כולל בערים בעלות רוב חילוני מובהק. בראיון ברדיו הסביר כץ כי "ראשי ערים, כולל תל-אביב, רוצים לתת לכל חלקי האוכלוסייה לחיות במשותף, אין להם עניין בהפגנות, בקרבות שבת ובמהומות".

(צילום: אורן נחשון – פלאש 90)