"נטילת תיק הדתות באופן חד צדדי מהציונות הדתית ומסירתו לידי ש״ס, היא סוף המשא ומתן עמנו" • הבטחת משרד הדתות לש"ס היתה במסגרת סיכום משולש בינה לבין הליכוד וכולנו, כך שההסכמים הקואליציוניים כולם עשויים להתרחק מחתימה

לאחר שהיה נראה כי למעט המריבה המשולשת על תיק החוץ בין הליכוד, ישראל ביתנו והבית היהודי, נפתרו שאר המחלוקות על חלוקת התיקים במשא והמתן הקואליציוני, המשבר מול נפתלי בנט רק מחריף.

יו"ר הבית היהודי פרסם אתמול בלילה (א') הודעה נזעמת, בה הוא מצהיר כי "נטילת תיק הדתות באופן חד צדדי מהציונות הדתית ומסירתו לידי ש״ס, היא סוף המשא ומתן עם הבית היהודי".

הודעתו של בנט מכוונת להסדר שנעשה עם ש"ס, לפיו היא תוותר על מנהל התכנון במשרד הפנים לטובת מפלגת כולנו, ובתמורה היא תקבל את תיק הדתות אשר הוחזק בידיה במשך שנים רבות.

בכיר בש"ס הזדרז להגיב על הודעתו הנחרצת של בנט: "לא יעזור, הדתות בידיים של ש"ס, בנט ימשיך לאיים, הדתות לא באמת מעניין אותו, מעניין אותו תיקים אחרים", אמר הבכיר לעיתונאי ישי כהן.

חבר צוות המשא והמתן של הליכוד, ח"כ זאב אלקין, הזהיר הבוקר (ב') כי "ההתנהלות באיומים לא חכמה. הצענו לו הצעות רציניות מאד". אלקין הוסיף באיום מרומז כי "אם רוצים להקים כאן ממשלה של המחנה הלאומי צריך להיות גבול לדרישות הבלתי-פוסקות האלה".

הסיבה להבטחה: וטו משותף לש"ס וליהדות התורה

ש"ס ויהדות התורה הציגו בפני הליכוד דרישה חד משמעית כי לאנשי הציונות הדתית לא תהיה דריסת רגל במשרד המשמעותי ביותר לענייני דת ומדינה, לאחר הנזקים הרבים שהספיקו לחולל בשנתיים בהם שלטו בו ללא מצרים.

קרא עוד:
[postim]
מנגד, בבית היהודי הצהירו כי "זה לא יקרה – הבית היהודי לא תפקיר את כל רבנויות הערים ואת כל מה שבנינו עד היום", כך אמרה ח"כ איילת שקד. "תיק הדתות חשוב מאוד לבית היהודי", הוסיפה, "אם לא יהיה הסדר שיניח את דעתו של הבית היהודי אנחנו נשב בחוץ. האופוזיציה היא לא מילה גסה".

בעוד המו"מ עם ש"ס מצוי בשלב הסופי, כמו גם המו"מ עם כולנו ויהדות התורה, המגעים בין הליכוד לבין הבית היהודי וישראל ביתנו עדיין תקועים בערך באותה הנקודה בה הם עמדו לפני כמעט חודש, בעת פתיחת המו"מ הקואליציוני.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר לסכם עם ש"ס ולהבטיח לה דברים אשר כעת כלל לא ברור אם יוכל לעמוד בהם. חשוב להזכיר כי ללא מפלגת הבית היהודי המונה 8 מושבים בכנסת ה-20, לנתניהו אין רוב בכנסת והוא לא יוכל להציג ממשלה, אלא אם כן יצרף לממשלתו את המחנה הציוני, דבר שנראה כרגע לא מעשי מבלי שיציע ליצחק הרצוג רוטציה בתפקיד ראש הממשלה.

אתמול העריכו במערכת הפוליטית כי חתימה על ההסכמים הקואליציוניים עם ש"ס, יהדות התורה וכולנו היא עניין של יום עד יומיים. הודעתו של בנט מטילה את המשא והמתן הסבוך ממילא למערבולת חדשה, ועשויה לפתוח מחדש שרשרת סיכומים שהשיגו הצדדים בעמל רב, כך שכל הצדדים מתרחקים בשלב זה מהחתימה המיוחלת.

(צילום: יונתן זינדל – פלאש 90)