ההיגיון במהלך: התוצאה המרשימה בבחירות, מעמדו האיתן בתוך המפלגה והקושי של יריביו להתארגן מוקדם כל כך • בסביבתו חוששים גם מכניסתו של 'כוכב' מחוץ למפלגה, אשר עשוי לזכות בתמיכה רחבה • לדברי הרצוג "אופוזיציה אינה ברירת מחדל אלא עדיפות"

לאחר שהתברר כי ההליכה לאופוזיציה היא ככל הנראה עובדה מוגמרת מבחינתו, שוקל יו"ר רשימת המחנה הציוני ומפלגת העבודה יצחק הרצוג להקדים את הפריימריז לראשות מפלגתו, כדי לזכות שוב באמון הבוחרים ולבסס את מעמדו כאלטרנטיבה לראשות הממשלה מתפקיד יו"ר האופוזיציה, כך מדווח הבוקר העיתונאי זאב קם ב'מקור ראשון'.

ההיגיון הטמון במהלך הוא העובדה שבאופן מסורתי, מפלגת העבודה אינה סבלנית כלפי מנהיגיה שלא סיפקו את הסחורה, ובדרך כלל המתפקדים מדיחים את המנהיג בפריימריז לאחר כישלון בקלפי. על פי חוקת המפלגה, אם העומד בראשה לא הרכיב את הממשלה, ייערכו בחירות מקדימות בתוך 14 חודש מהבחירות.

בסביבתו של הרצוג מצביעים על העובדה שכרגע מעמדו איתן בתוך המפלגה, לאחר שהצליח להביא אותה אל תוצאה של יותר מ-20 מנדטים, לראשונה מאז סוף שנות התשעים. בנוסף, יריביו הפוטנציאליים – כמו שלי יחימוביץ ועמיר פרץ – עדיין מביעים בו תמיכה וחלקם אינם ערוכים לבחירות בזק.

קרא עוד:
[postim]

ככל שיחלוף הזמן ותשכך תהילת ה'מועמד לראשות הממשלה', כך יקשה על הרצוג להמשיך ולשמר את התמיכה בו, מה שמגביר את הסיכויים שיקום בכיר במפלגה או 'כוכב' חיצוני ויקרא תיגר על מנהיגותו. הרצוג, המשוכנע כי יש לו סיכוי טוב לנצח בבחירות הבאות, אינו מתכוון לתת להזדמנות להישמט מידיו וייתכן שכבר בקרוב יודיע על בחירות בזק לראשות המפלגה.

החשש: 'תקדים יחמוביץ' עלול לחזור על עצמו

יש לציין כי קודמתו להנהגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ, ביצעה מהלך זהה לאחר בחירות 2013, כאשר היתה בטוחה שהניצחון בפריימריז מונח בכיסה, אך הובסה במפתיע ברוב גדול על ידי הרצוג.

כזכור, לפני כשבוע, לאחר ימים ארוכים של ספינים שהפיצו בליכוד על האפשרות לממשלת אחדות, הבהיר הרצוג כי "הולכת לקום ממשלה של 67 ח"כים. מיד אחרי הבחירות אמרתי שאנו הולכים לאופוזיציה. זו לא ברירת מחדל. זאת עדיפות".

יו"ר המחנה הציוני הסביר כי "נתניהו מעדיף ממשלת ימין", אך הקפיד שלא לשלול באופן סופי את האפשרות שיצטרף לממשלת נתניהו. באופן תיאורטי, אופציית האחדות עדיין מונחת על השולחן, אולם לאור הזמן הקצר שנותר – 12 יום בלבד כולל שני סופי שבוע – הסיכויים לכך כמעט ואינם קיימים.

( צילום: גדעון מרקוביץ – פלאש 90)