כחלון ייאבק במשקיעים בנדל"ן: מס הרכישה יועלה דרמטית גם לדירה ראשונה

בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכולנו סוכם על העלאת מס הרכישה לשיעור של 20-25% לרוכשי דירות להשקעה, גם אם ירשמו את הדירה על שם ילדיהם • במקביל, תחודש תכנית 'מחיר למשתכן' בפריסה רחבה יותר ובהוזלה משמעותית של מחירי הקרקע

ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכולנו נשאר חסוי בינתיים, אולם פרטים ראשונים ממנו כבר דלפו והגיעו לידיעת הציבור.

מטרת העל של משה כחלון לכהונתו במשרד האוצר היא הורדת מחירי הדיור. כולנו הציגה במו"מ תכנית מפורטת לרפורמה בשוק התכנון, הבנייה והקטנת הביקושים לדירות, וזו התקבלה בהסכמה מלאה על ידי הליכוד.

בניגוד לתכנית 'מע"מ אפס' של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד, אשר היתה צפויה להגדיל מאוד את הביקושים ובכך להעלות עוד את מחירי הדיור הגואים, כחלון מתכוון לשפוך מים על מדורת הביקושים ולהעלות דרמטית את מס הרכישה לרוכשי דירות להשקעה – גם אם מדובר בדירתם הראשונה, כך פורסם היום בחדשות 2.

כיום עומד מס הרכישה לרוכשי דירה ראשונה על 0% לרוב הדירות – עד מחיר של 1.5 מיליון ₪. דירות יקרות יותר מחויבות במס רכישה, אולם בשיעור נמוך יחסית, ורק דירות יוקרה בשווי 16 מיליוני שקלים מחויבות במס רכישה דו-ספרתי. רוכשי דירה נוספת מחויבים במס רכישה גם על דירות זולות, אבל גם במקרה כזה מדובר בשיעור של אחוזים בודדים משווי העסקה.

קרא עוד:
[postim]

אנשיו של כחלון ביקשו להעלות את המס ל-25% משווי העסקה, אולם באוצר מציעים שיעור נמוך יותר של 20%, ואומרים כי זהו השיעור האופטימלי שיגרום לירידה בביקושים מצד אחד ולעלייה בהכנסות המדינה מן הצד השני. העלאה לשיעור מס גבוה יותר עשויה לעצור כליל את שוק הנדל"ן עקב ירידה חדה מדי בביקושים, ולגרום לנזק ממשי להכנסות המדינה.

במשרד האוצר טוענים: המשקיעים מערימים על רשויות המס

על פי התכנית, גם רוכשי דירה ראשונה ייבדקו בשבע עיניים ויצטרכו להוכיח שהם אכן מתכוונים להתגורר בה כדי לקבל פטור מהמס. הפקידים הממונים על הכנסות המדינה קובלים כבר שנים על התופעה בה רוכשי דירות להשקעה רושמים אותם על שם ילדיהם שאין ברשותם דירה, כדי לקבל פטור ממס הרכישה.

הכלכלן הראשי באוצר פרסם אך לאחרונה נתונים המוכיחים כי כמחצית מהדירות בפרויקט 'כרמי גת' בקריית גת, אשר מקודם תחת 'הסכמי הגג' שיזמו משרדי האוצר והבינוי בשיתוף עם העיריות, נרכשו על ידי בעלי הכנסה חודשית נמוכה עד אפסית, או במילים אחרות – נרכשו על ידי קרובי משפחתם להשקעה ונרשמו על שמם בטאבו כדי לקבל פטור ממס.

המהלך צפוי להתממש במקביל לשורה של צעדים נוספים וכחלק מתכנית נרחבת אשר מטרתה לעצור את השתוללות הביקושים והמחירים בשוק הנדל"ן. בין השאר תקודם תכנית 'מחיר למשתכן' חדשה ובפריסה רחבה יותר בכל חלקי הארץ, אשר תכלול גם הוזלה משמעותית במחירי הקרקע ותמריצים לקבלנים לסיים את הבנייה במהירות האפשרית.

יש לציין כי הסעיף הדרקוני של 'מיצוי כושר ההשתכרות' שהוכנס לתנאי הזכאות של משרד הבינוי על ידי שר האוצר לשעבר לפיד – בתמיכתם המלאה של שר הבינוי אורי אריאל ויו"ר מפלגתו נפתלי בנט – יבוטל בהתאם להסכם הקואליציוני עם יהדות התורה, כך שגם החרדים יוכלו ליהנות מהמכרזים המוזלים.

(צילום: הדס פרוש – פלאש 90)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן