יו"ר האיגוד לרפואת ילדים: "הפלרת המים היא צעד חשוב וחיוני בשמירת בריאות השיניים של ילדים ובמחיקת פערי בריאות בין אוכלוסיות בשכבות סוציו-אקונומיות שונות; במינונים המקובלים בישראל הפלרת המים היא אמצעי בטוח ויעיל"

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן החליט בשיתוף עם בכירי משרד הבריאות להשיב על כנה את חובת הפלרת מי השתייה בישראל. חובת ההפלרה בוטלה לפני כשבעה חודשים בלבד, על ידי שרת הבריאות הקודמת, יעל גרמן מיש עתיד.

ממשרד הבריאות נמסר כי בדיון שהתקיים במשרד הוחלט שיש להשיב את הפלרת מי השתייה, לפי עמדת אנשי המקצוע במשרד ומחוץ לו. "סגן השר ליצמן ביקש להכין תיקון מתאים לעדכון תקנות מי השתייה. התיקון יוגש לאישור ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת לכשתוקם".

יו"ר האיגוד לרפואת ילדים, פרופ' אלי סומך, בירך על ההחלטה. לדבריו, הפלרת המים היא צעד חשוב וחיוני בשמירת בריאות השיניים של ילדים ובמחיקת פערי בריאות בין אוכלוסיות בשכבות סוציו-אקונומיות שונות. לטענתו, במינונים המקובלים בישראל הפלרת המים היא אמצעי בטוח ויעיל.

קרא עוד:
[postim]

הוספת הפלואור למי השתייה שנויה במחלוקת כבר שנים ארוכות. אין ויכוח על נחיצותה של ההפלרה לבריאות השן, אולם נשמעו טענות על כך שהוספת הפלואור גורמת לנזקים אחרים. הפלרת המים מסייעת בעיקר לשכבות החלשות, הצורכות יותר מי ברז ומתקשות לממן טיפולי שיניים.

מומחים על החלטת גרמן בעבר: "תחושת אי נוחות חריגה"

לאחר החלטתה של גרמן עם כניסתה לתפקידה על ביטול ההפלרה, מתחו מומחים רבים, ובראשם רופאי השיניים, ביקורת חריפה על המהלך. "פרשנות מגמתית ואימוץ חלקי של ממצאי 'ועדת עדין', הפיכת החלטת שרים וח"כים קודמים במשרד הבריאות על בסיס פוליטי וסקטוריאלי, מביאים אותנו לכתיבת מכתב מחאה זה", כתבו לגרמן קבוצת פרופסורים מתחום רפואת השיניים. "התנהלותך בנושא זה עוררה בנו תחושת אי נוחות חריגה. נוכחנו לראות כי החלטותייך נלקחות על בסיס 'עובדות מדעיות', הנסמכות על מחקרים זניחים, כתחליף לקבלת החלטות על סמך עובדות מדעיות מקיפות ואיכותיות".

"טובת הציבור לנגד עינינו, וביטול הכללת הפלואוריד במי הברז, לראשונה מזה ארבעים שנה, תוך כדי יצירת דה לגיטימציה חסרת בסיס לפעולה זו, הינם בכייה לדורות", כתבו הפרופסורים הבכירים. "העלות הזניחה של המדינה בשילוב פלואוריד במי הברז, לעומת הנזקים לשיני ילדי ישראל וההוצאות הכרוכות בכך זועקים למרחקים", מוסיפים המומחים. "השכבות הנמוכות ומעמד הביניים גם כך קורסים תחת יוקר המחייה בישראל והרעת בריאות השיניים תגרור מיליוני בתי אב להוצאות שאינן נדרשות כיום".

שרת הבריאות לשעבר, ח"כ גרמן, תקפה הבוקר את החלטתו של ליצמן. "למה אנחנו מכריחים אנשים לקבל תרופה שלא בהסכמתם?", שאלה גרמן. "אני מציעה לליצמן, יש בעיות כל כך רציניות במערכת הבריאות, במקום לקחת אותה לאחור – שיתחיל לטפל בבעיות האמתיות".

(צילום: משה שי – פלאש 90)